В тази презентация се прави съпоставка на 12-те зодии с началото на Евангелието от Йоан. Разглежда се динамизмът като светоглед на зодиакалния знак Скорпион. Как зодиите и светогледите се превръщат една в друга?
Давид и динамизмът
За да разберем лесно какво представлява светогледът динамизъм, който отговаря на Скорпиона, можем отново да разгледаме статуята на Давид от Микеланджело. Миналата седмица при светогледа на реализма, се питахме кое е по-реално: Камъкът, от който е произведена гениалната скулптура или самата тя, при положение че всяка година средно милион и двеста хиляди души отиват да я видят? Днес гледната точка е друга. Според динамизма най-напред съществува формообразуващата сила.

Важно: Цялата презентация в по-добро качество можете да разгледате най-долу под този материал!
Праобразът на най-красивия мъж с идеалните пропорции, който е бил видян от Микеланджело благодарение на неговата фантазия. Този образ е толкова силен и действителен, че ако Микеланджело не го беше реализирал, някой друг без съмнение щеше да се опита. Както са го правели и преди. И скулпторът един бял ден намира подходящия камък, взема чука и длетото и само преобразува видяната форма в нещо материално, в статуя. Как точно става това, как силите и формите създават материята и се запълват с нея ще се опитаме да разберем в следващите минути.
Съпоставка с Евангелието на Йоан
Овен, идеализъм. Морална интуиция, идея
За целта нека да минем пътя през светогледите, който започнахме от Овена. Сега ще го онагледим с процеса на говорене. Ще се опитаме да го наложим върху първите изречения от Евангелието на Йоан, за да видим дали ще се получи съответствие. Такива съпоставки винаги добавят нови значения.
Какво се случва, когато възниква речта? Най-напред някакъв импулс изплува в съзнанието ни и в главата ни. Чрез моралната си интуиция улавяме дадена идея от света на идеите. Това е работа на Овена и идеализма. Той казва „В началото бе Словото„. Това е същият импулс, който стои в първите изречения от Евангелието. Казва се Словото, а не думата, защото словото е Логосът, който ни се появява като импулс. Зад този импулс винаги стои същество, което си има име. За някого се казва, че е осенен от някаква идея или от Святия дух и това минава като бърза сянка през лицето му. Или пък е озарен. Тогава сякаш лъч минава през лицето му.
Телец, рационализъм. Задача
Превръщаме идеята в понятия, в мисли, рационализираме я в Телеца, така че тя да може да бъде изказана по един вразумителен начин. Но тя все още не може да се изкаже, тя е като „камъче, което още не можем да изплюем“, защото е започнал процесът на мисленето. Мисленето е производна на идеята. Идеята на Овена се превръща в понятия от Телеца, от рационалното мислене. Той я прави изразима с думи. Както знаем, Венера, управителят на Телеца, е добър преводач. Думите са рационализирани идеи. Те са конвертируеми, разбираеми, смилаеми, дадени в сдъвкан вид. Идейното съдържание се осветлява и дава израз на живота, заложен в Логоса.
Близнаци, математизъм. Решение
Но тогава се питаме трябва или не трябва да кажем тази глупост или мъдрост, или каквото там е слязло към нас. Някои изобщо не се питат, а директно я казват. Но да речем, че ние не сме от тях, защото понякога изпадаме под въздействието на Близнаците и математизма, които работят в областта на ръцете. След кратко колебание вземаме решение.
Рак, материализъм. Способност
Това наше колебание или потрепване може да се види в езика на тялото ни. Жестовете, позата и мимиката почти винаги казват това, което устата не казва. Вече е започнала материализацията на този импулс. Тя слиза в областта на гръдния кош, където е царството на Рака и материализма. Ние си поемаме дъх и сме в състоянието, известно като „Аха и да каже нещо“ или „Аха и ще проговори“. Това е вливането, вдъхването на способност, свързана с появилия се импулс. Тези четири стъпки от Овен до Рак нарекохме морална интуиция, при която работим с главата и със света на идеите. Но ако изречем репликата си на този етап, това ще е едно съвършено безчувствено изказване. То ще бъде произнесено с равен роботизиран глас, който не е насочен към никакъв събеседник.
Лъв, сенсуализъм. Морална фантазия, идеал
Тук е необходима моралната фантазия, която се реализира в следващите 4 стъпки. Това е взаимодействие с публиката и става с помощта на чувствата. Те тръгват от сърцето, където работи Лъвът, и ни дават идеалния образ на изказването. Това се усеща като една топлина, която блика от там и се разпростира в цялото тяло. Ние сме под влиянието на светогледа сенсуализъм, при който ставаме свръхчувствителни, развиваме ясновидство за идеала, за истинската светлина.
Това донякъде повтаря стъпката на Овена, но вече на по-високо ниво, когато в играта освен нас самите, взаимодействащи със света на идеите, се включват и други хора. Тези, които се очаква да чуят нашето изказване. И този идеал вече задължително има предвид и тях.
Дева, феноменализъм. Отрезвяване
Когато обаче импулсът слиза надолу към червата, в областта на диафрагмата можем да усетим едно свиване. Хората казват „Нещо ме стегна под лъжичката“. В тази област Девата ни съобщава какви могат да бъдат пречките, действа ни отрезвяващо. Феноменализмът на Девата вижда, че:
- идеалът си е идеал, но е важно да бъдем адекватни на ситуацията, на нивото на хората, с които споделяме,
- и че съществуват граници, в които този идеал може да се разпростре.
Феноменализмът донякъде повтаря рационализма на Телеца, като допълнително смила сдъвканото.
Везни, реализъм. Претегляне
Везните балансират плюсовете и минусите в областта на кръста и дават известна доза реализъм. Хората казват “Стегни се малко в кръста!”. Бъди сериозен, стабилен, не се фантазирай! Ние трябва да премерим изказването си, да го претеглим, да го уравновесим, така че да не засегнем човека отсреща. Но и да достигнем в общуването си до една обща реалност, да създадем общо пространство.
Везните са своеобразно повторение на Близнаците, които трябваше да вземат решение. Сега това решение отново със силите на Венера се превежда на езика на слушателя, на езика на общата реалност. Във Везните балансираме крайностите и получаваме възможност да се родим наново, да станем чада Божии, както пише в Евангелието.
Скорпион, динамизъм. Трансформация
И по-долу в областта на половите органи, където работи Скорпионът, или „под кръста“, се случва една нова трансформация. Това е областта на раждането, там Девата ражда бог или Божие чадо.
Това донякъде повтаря момента в Рака, при който имахме частична материализация на идеята. Само че сега идеята вече е претърпяла и взаимодействията с другите присъстващи, минала е през чувствата и идва моментът да се роди. Това става в светогледа на динамизма. При него свръхсетивният елемент се превръща в сетивен и вече наистина може да се каже нещо. Например „Да бъде светлина!“. Това материализиране става в говорния ни апарат, който според езотериците има много общи неща с половата система (да речем през пубертета, когато гласът на момчетата мутира).
От Стрелец до Риби. Морална техника
Имали сме една потенциална форма, нека да я наречем така тази идея, този импулс, който първоначално е бил свръхсетивен и се е появил в главата на Овена, на Логоса. Това е една нематериална пра-концепция. Тя е била пронизана с определена интензивност на чувството в областта на моралната фантазия от Лъв до Скорпион. В следващия етап – на моралната техника, по време на който се минава от Стрелеца през Козирога и Водолея до Рибите, ще бъде пронизана и от волята. Тази идея постепенно ще се превърне в звукова, физически измерима, технически установима и записваема реалност с помощта на нашата речева организация. Така се ражда дума или поредица от думи.
Цялото интро на Йоан накратко
Казано с думите в Евангелието на Йоан, този процес накратко може да звучи така:
- Морална интуиция от Овена до Рака: „В началото беше Словото и то дойде да свидетелства за светлината“.
- Морална фантазия от Лъв до Скорпион: „Тези, които приеха светлината, се родиха като чада Божии.“
- Морална техника от Стрелец до Риби: „Словото стана плът. Никой не е видял Бога, единствено неговият Син, Логосът, той успя да го обясни.“
Колкото и ясен и очевиден да изглежда процесът на говоренето, от него можем да извлечем страшно дълбоки мисли. Той представлява зашеметяващото преобразуване „Словото стана плът и живя между нас“. В плът се превръща съдържание, което е първоначално е дадено изцяло свръхсетивно.
Ars Magna на Джироламо Кардано
В това дълго въведение всъщност описахме и целия светоглед на Скорпиона, динамизма. Защото той набляга именно на трансформацията на знаците един в друг, на всяка една визия за света в някоя друга. Нищо живо не е статично или самичко, както казва Гьоте. Дори и най-коравите материалисти в определен момент на живота си, на годината или денонощието имат проблясъци, които идват от противниковия лагер. Ако не беше така, нямаше да ги има и самите материалисти. Философът Марио Бети сравнява откриването на 12-те светогледа с революционната за 16 век книга “Ars Magna” на Джироламо Кардано. В нея той открива комплексните числа и дава формули за решаване на уравнения от трета и четвърта степен. “Арс магна” означава “Великото изкуство” и тотално преобразява мисленето на човечеството. Тя се смята за един от трите най-влиятелни научни трактата от началото на Ренесанса.
Скорпионът като трансформиран Телец
Скорпионът може да се разглежда и като трансформация на отсрещния Телец. Ако при Телеца сме били под влиянието на рационализма, спокойно можем да кажем, че при Скорпиона този възглед се преобразува в ирационализъм. А, както споменахме много пъти досега, в математиката ирационалните числа са повече. И рационалните, и ирационалните са безкрайно много, но ирационалните са повече от рационалните. Така стоят нещата.
И в динамизма като първия от петте нощни светогледа се пробужда съзнанието за ирационалното. Когато рационализмът и ирационализмът се обединят, се получава нещо по-висше. Това е светоглед, който може да превключва от едната към другата концепция. Светогледът на трансформирания Скорпион, е познат в езотериката и като Орела.
Скорпионът като трансформиран Рак
Скорпионът, както стана дума, е известно повторение и на Рака с неговия материализъм. Скорпионът казва, че материята не е основата на всичко, а самата тя в основата си е енергия, сила. Името на този светоглед идва от древногръцката дума δύναμις, която означава “мощ”, “потенциал” или “способност”. Съвременната наука отдавна е възприела този възглед, но продължаваме да се наричаме материалисти, а не динамисти, по ред причини.
Например екзистенциалните причини. Спомняме си, че героите на екзистенциализма в литературата често приключваха със самоубийство. Такава склонност има и Скорпионът в неговата неразвита форма. Значи науката отдавна е разбрала, че материята в основата си е енергия, но ако изведнъж учителите в училище започнат рязко да наблягат върху това, така ще се получи изместване на вниманието от основния властващ светоглед. Хората ще започнат да си задават еретични въпроси от рода на “имам ли душа” и подобни. А всъщност именно динамизмът спасява материалистите от самоубийство, като им показва нещо отвъд чисто рационалната липса на смисъл.
Защо светът не приема динамизма?
Това води и до вторите – политически причини, да не се набляга на актуалните открития. Това се прави от уважение към Маркс и Енгелс, създателите на диалектическия материализъм. Вече повечето хора изобщо не се интересуват кои бяха Ленин и Хитлер, но ние продължаваме да живеем в техния свят на злото и масовите убийства. Все още сме в свят, в който парите са основният критерий за таланта, в който интересите на едно малцинство подчиняват всички останали. Ако управляващият светоглед се разклати, икономиката също ще се разтресе. Нещо подобно се случва в момента по целия свят. Виждаме как се отразява динамизмът в глобалната политика. Ако преди социализмът на изток враждуваше с капитализма на запад, сега е точно обратното. Най-див капитализъм се наблюдава в Русия и Китай, докато Западът уверено изпълнява заръките на Маркс и се движи към “социално общество”, подчинено на леви идеи, високи данъци и никаква свобода. Разбира се, тази динамика се осъществява в рамките на материализма. Ако в един момент достатъчно много хора се запитат “имам ли душа” и си отговорят утвърдително, тогава целият свят ще се промени. Иначе само социализмът и капитализмът постоянно ще си разменят местата, без нищо различно да се случи. Защото те са едно и също нещо: Ограбване и експлоатация на мнозинството от малцинството.
Скорпионът като трансформирани Риби
Скорпионът може да се разглежда и като трансформация на психизма на Рибите. Защото смята, че в основата на всичко живо стои жизнената енергия. Той насочва погледа си навътре в себе си, извършва интроспекция и е по-малко фокусиран върху съзнателните или сетивните аспекти на опита. Той се взира в енергийния потенциал в дълбините на волята. Може да преживее собственото си дълбочинно същество, което е източник на жизнената енергия. Това са хтоничните дълбини на душата, загадъчните хтонични архетипи и божества, които живеят в подсъзнанието ни и определят постъпките ни в трудни моменти. Ницше казва, може би повлиян от този светоглед: Аз съм пламък без съмнение, защото всичко, което докосна, започва да свети, а всичко, което оставя назад, почернява. Когато психизмът се обедини с динамизма това освобождава заключените в душата ни хтонични богове и потенциалният самоубиец Скорпионът се превръща във величествен Орел.
Скорпионът като трансформирана Дева
Скорпионът се явява огледален на Девата спрямо оста Везни – Овен. Феноменализмът на Девата виждаше имагинации, тоест виждаше движението, което поражда формите. Той припознаваше различните форми като стоп кадри на едно безкрайно движение на праформата, на прарастението или на триъгълника, общ за всички триъгълници. Сега Скорпионът вижда същото, но от другата му страна, от страната на нощта, на Духа. Той започва да говори за друг тип причинно-следствени връзки, различни от “Битието определя съзнанието” на Карл Маркс. Това са т.нар. енергийни причинно-следствени връзки. Те при взаимодействието с Девата се включват в нови връзки, известни като формиращи причинно-следствени връзки. Електронът образува точно определен електронен облак около ядрото на атома, защото това се изисква от неговата енергия. Човекът има две очи, а не три, защото това повелява неговата праформа. Пример за такава връзка е и чудото на речта, което разгледахме подробно в началото.
Скорпионът като трансформиран Водолей
Човекът може да се разглежда като обект на еволюцията, при която динозаври се превръщат в птици, а маймуни – в хора. Но той също така е и еволюция на словото, на идеите. Казват, че трудът е превърнал маймуната в човек. Също така може да се каже и че нетворческият труд превръща човека в пролетарий, който вярва, че произлиза от маймуните. Някои маймуни днес произлизат от хора, които приемат идеите на маймунската религия. Можем да наблюдаваме преходните видове навсякъде около себе си и най-ярките представители на това еволюционно движение са мутрите. Докато обратната трансформация от маймуна в човек е по-трудна, затова се среща по-рядко, ако не и никога. Водолеят с неговия светоглед на пневматизма или пантеизма, трансформиран като Скорпион, чува песента на света, което не е метафора. Той вижда как творческите сили на природата се проявяват във всички живи същества – сетивни или свръхсетивни. Вижда как еволюират идеите и това води до еволюция на видовете. Знае как да превключи от човешката мисъл към космическата мисъл.
“Философия на свободата” и “Космическата мисъл”
Точно това прави теорията за 12-те основни светогледа толкова значима, заради което Марио Бети я поставя наравно с “Арс Магна”. Ако се научим да жонглираме със светогледите, след като сме ги опознали добре, ние се издигаме до степен на познанието, която навремето се е наричала “пълно ведическо познание”. Това е една област от душата на човека и душата на света, в която се съдържат всички отговори. Пътят до тази област е подробно описан от Рудолф Щайнер в книгата му “Човешката и космическата мисъл”, а “Философия на свободата” е друга важна негова книга, която ни хваща за ръка и ни провежда практически и стъпка по стъпка по целия този път. Във “Философия на свободата” има 14 глави, които според Том Ласт съответстват на 7-те планети: От Сатурн до Луната и обратно. Всяка глава може да се раздели на 13 части, 12 от които съответстват на зодиакалните светогледи, а 13-ата – на планетното настроение. Тоест докато четем книгата, ние неусетно минаваме два пъти през седемте планетни настроения и още 7*12 или 84 пъти през всяка от 12-те гледни точки. Това е, което издига човека до космическата мисъл и еволюира Скорпиона в Орел.
Скорпионът и смъртта
Динамизмът в Евангелието минава не само през раждането на Словото и на чадата Божии, но и през смъртта. Неслучайно скорпионите в природата са известни със склонността си да се самоубият в подходящ момент. Но Скорпионът е само сянката на Орела. В 14-а глава на Йоан се казва „отивам да ви приготвя място„, „знаете къде отивам и пътя знаете“ и най-интересното: „Защото отивам при Отца и който вярва в Мен (с други думи „Който приеме моя Аз в себе си“) ще може да върши делата, които върша Аз, и по-големи ще върши„. „Отивам си и ще дойда при вас„. Цялата 14-а глава е много важна и е добре човек да медитира периодично върху нея. Защото тук е разкрита голямата тайна на смъртта. Ако Везните бяха символ на Разпятието, сега Скорпионът показва минаването на Портата на смъртта, минаването на Прага. От едната страна на Прага стои черният Скорпион, а от другата – белият Орел.
Трансформация на Скорпиона в Орел
Ето какво намираме в “Как се постигат познания за висшите светове” в абзаца, до който сме стигнали с четенето тази седмица: Променя се цялостното му светоусещане (на окултния ученик). По-рано при всяко ново начинание той е изпитвал съмнения: „дали моите сили са достатъчни, за да свърша това“. Сега вече не тази мисъл го навестява, а съвсем друга: „искам да събера всичките си сили, за да се справя със своите задачи по най-добрия начин„. Това е въпросната трансформация от Скорпион в Орел. От едната страна на Прага е съмнението, но и надеждата, че в света ще се намерят достатъчно сили, които да подпомогнат реализацията на импулса. А от другата, когато се появи Орловият поглед, вече се знае точно колко са тези сили и какво може да бъде постигнато с тях.
Прави каквото трябва
Има и друга гледна точка във връзка с алхимията на влиянието. Става дума за една мисъл, която се приписва много често на Марк Аврелий: “Прави каквото трябва, а да става каквото ще”. Тук се вижда как от тази страна на прага ние трябва да изпипваме до съвършенство всичко, с което се захванем. И когато приключим с творческата част, да погледнем резултата и да можем да кажем “Това е добро”. От там нататък спираме да се интересуваме, защото вече нещата се оставят в ръцете на духовния свят. Всяко притеснение, всяко тръшкане какво ще се случи после отнема от енергията на творческия резултат. Подобно недоверие обижда духовния свят и така начинанието може да се провали.
Тук е уместно и да се цитира и молитвата на оптинските старци: “Благослови ме да приемам със смирение нещата, които не мога да променя. Дай ми кураж да променя нещата, които мога, и мъдрост да правя разлика.” Това е философията на Скорпиона-Орел. Човек е свободен, когато постъпва правилно и не се страхува да го прави.
Девиз: Аз желая
Това се случва и при реализацията на всеки импулс, която разглеждаме от седмица в седмица:
- От една страна Скорпионът вижда какво може да се направи с наличните сили и дадености от реалността.
- А Орелът казва, че след като знаем как да стане и ние сме единствените, които можем да го направим, то тогава сме длъжни да го сторим.
Може би всеки познава подобно чувство: В момента, в който успееш да си представиш как реално ще изглежда един твой проект, отнякъде ти идват и силите, и непреодолимото желание да зарежеш всичко останало и да се заловиш именно с него. “Аз желая” е девизът, който се приписва на Скорпиона и в този момент на вдъхновена енергичност той се оправдава най-добре.
От Скорпион към Стрелец
С това приключваме четирите знака, отговарящи за моралната фантазия, и по-нататък ще минем към моралната техника. Жилото на Скорпиона ще се превърне в стрелата на Стрелеца. Динамизмът ще се преобрази в монадизъм, който е не по-малко интересен, защото при него времето тече наобратно. Ще преминем и към последната четворка зодиакални знаци – трансперсоналните или отвъдличностните.
Те лесно могат да притежават съзнание, разширено извън обичайните граници. Стрелецът, Козирогът, Водолеят и Рибите спадат към нощните зодии, които се занимават с дълбоката неосъзната воля. Разпростират се чак до изгрева на Овена и водят до пълната реализация на импулса. Те са и най-загадъчните и могат да бъдат разбрани изцяло, единствено ако ги съпоставяме с другите светогледи на 12-те знака.
Георги Календеров