Разглеждаме прехода от зодия Телец към Близнаци и как светогледът на първата – рационализмът, преминава в този на втората, който е математизмът.
Откъде идват импулсите, мислите и чувствата
От събота в събота продължаваме пътя си по разглеждането на 12-те светогледа на зодиите. Те се проявяват при реализирането на всеки импулс за действие. Дотук видяхме как този импулс се сваля от Овена и от неговия светоглед на идеализма. Сваля се от света на идеите. Овенът ни позволява да научим истинското име на съществото, което стои зад всеки импулс, мисъл или чувство. Овенът или Агнецът носи в себе си непроизносимото име на Бога, Логоса, в който се съдържат всички имена. Намирането на точното име е важно, за да знаем примерно дете ли искаме да правим или пари да изкарваме. Или да изследваме защо се появява някаква натрапчива мисъл или чувство, което ни пречи или вдъхновява, какво стои зад него. Тук е нужно име, тоест правилно разпознаване, за да можем да направим втората стъпка.
Ето я презентацията и на видео ТУК:
Допълнителният противоположен цвят (комплементарен цвят)
Тази втора стъпка, която разгледахме, беше рационализмът на Телеца. Той ни разкрива задачата, която ни се поставя с импулса. Най-лесно това може да се разбере с въздействието на цветовете. Ако наблюдаваме например някое свое чувство, което ни владее в момента, ние бихме могли да определим неговия цвят. Да речем, че сме бесни и ни се привиждат червени кръгове. Тази връзка между цвета и чувството идва от Овена. Когато успеем да я назовем мислено, в душата ни се появява допълнителният противоположен цвят, зеленият. Нарича се още за краткост комплементарен цвят. Той се наблюдава и когато гледаме червена лампа и после затворим очи. Тогава в тъмното виждаме зелена лампа. Това е работата на Телеца. Ние не предизвикваме този зелен цвят, а само го възприемаме.
Поставяне на задача и реакция
Телецът ни разкрива каква задача ни се поставя от този импулс и от това същество зад него, което предизвиква у нас усещането за червено. Да речем съществото и ситуацията изискват от нас да сме бесни и да пребием някого, и да виждаме червени кръгове. Телецът се намесва и казва: “А не може ли вместо да го пребиваме, първо да поговорим с него?”, тоест появява се допълнителният зелен цвят и моментът на обмисляне и осъзнаване на задачата. Появява се допълнителното чувство и допълнителен волеви импулс. Те ни позволяват да компенсираме първия подтик и да видим какво остава. Един вид Овенът и Телецът взаимно неутрализират действията си. Това се нарича “изравняващата сила на задачата”. Изразът е от книгата “Жизнените задачи” на Армен Тиугу.
Загубване на Аза при дразнението и реакцията
И при получаването на импулса, и при неговото компенсиране, Азът на човека някъде се губи. Защото нито едното, нито другото са създадени от него. Затова я има и тази съпротива при възприемането на задачата. Сякаш някой иска да ни отнеме свободата. Допълнителният импулс се появява като закономерна и необходима реакция. Но тя също не е породена от човека, а е необходим отговор. Тоест това не е свободна реакция, която ни принадлежи.
Неутрализация и субстанция на свободата
Двете сили на Близнаците и допълнителните сили
Зодиите, девизите и трите стъпки
Изреченията от “Как се постигат познания за…”
Математизмът е във всяка наука и задача
Залезът на материализма
Човекът като компютър без душа
Новият роман на Виктор Пелевин “Transhumanism Inc.”
Подвижните граници на познанието
Възможно ли е развитие на днешните възгледи?
Размерите, броят и теглото
чрез числото или техния брой,
- да ги претеглят с везните и
- да ги измерват на дължина, ширина и обем.
Този църковен човек през 15 век иска да създаде диаграма или таблица в която да се съдържат всички разлики в теглото на нещата по света. Това желание го насочва безпогрешно към нещо, което ще бъде постигнато едва много по-късно в „периодичната таблица“ на Менделеев. Кузански казва: „Вярвам, че като се вземат предвид разликите в теглото, човек може да се доближи до тайните на нещата и да разбере тяхната същност.“ Ясно е, че Николай Кузански е имал проблясък за това, което днес наричаме специфично тегло на веществата и по този начин стигаме до добре обосновани познания за техните свойства. За това е намеквал и мъдрият Соломон.
Периодични закони в музиката и Сътворението
Велики, но подценявани математисти
Още много може да се говори за математизма. Например за Питагор и нумерологията. Всички признаваме Питагоровата теорема за валидна, но някак си нумерологическите му занимания се считат от съвременниците ни за негова слабост или заблуда. Може да разсъждаваме върху универсалните константи на Макс Планк, които според него стоят в основата на цялата конструкция на физиката. Той казва, че силата на “всемогъщ разум властва над естествения свят”. Също нелош учен, но и той има някои отклонения от марксизма-дарвинизма. Може да говорим за Гьоте и неговото прарастение, което е свързано с космоса, с всички звезди и планети. За връзката между листата на розата с възлите на ретроградния Меркурий, за морските звезди и подземните пещери, пълни с кубове, призми, додекаедри и пирамиди. Гьоте е гордост за германците в частта на поетическите си занимания, но иначе сънародниците му днес се отнасят към него малко снизходително. Разбирам ги – къде е Гьоте, къде е Карл Маркс! Несъпоставими величини! Същото може да се каже и за Лайбниц, и за всички велики умове преди средата на 18 век.
Медитация на алхимиците
Също Соломон споменава и числото като основа на света. Няма как да не се сетим за нумерологията. Нека в тази връзка да хвърлим един поглед на прословутата
Медитация на алхимиците
Четири, като първото число на елементите
Навсякъде от него произлиза числото Три
И ти дава Дух, Душа и Тяло.
Числото Две възниква от Слънцето и Луната,
От тях израства Синът Човешки,
на Когото няма нищо подобно.
Който превъзхожда всички земни Царства.
Троицата и нумерологията
В същата лекция от “Човешката и космическата мисъл”, в която се говори за математизма, са отделени и няколко абзаца за числата. Те могат да се отнесат и към нумерологията. Това, което четем там, звучи абсолютно магически. Числата, казва Щайнер, не притежават екзистенция, тоест в някакъв смисъл не съществуват като цяло. Не можем да имаме един елен, втори елен и трети елен, без да съществува животинският вид елен. Но самото понятие „число“ няма видово съществуване. Съществуват само отделните числа, а не числото изобщо. В цитираната медитация на алхимиците забелязваме пряка връзка с Троицата в нумерологичен аспект. Върху това може да се разсъждава страшно много време, цели векове! Отецът е основата на съществуването и се намира в четирите елемента. Синът, наричан още Логос или Агнеца Божий, е силата, която разпалва Творението вътре в самия Отец. А Светият дух е битие и ставане, но и съзнание – както на земното царство, така и на божественото в човешкото същество и космоса.
1, 2, 3, 4 и днешната тема
Зодиакалният диалог е диалог с числата
За да приключим все пак горе-долу навреме, нека да обобщим. Математизмът не би могъл да съществува сам по себе си, ако ги нямаше всички останали светогледи. Той е родствен с двамата си съседи – материализма и рационализма, но е много различен от тях. Той не се задоволява с някакви атоми или рационални решения, а се стреми към самата същност на числата, в основата на които стоят божествени същества. Числата не могат да бъдат поотнесени към един общ вид. Всяко от тях получава екзистенцията си, благодарение на нещата, които по някакъв начин съществуват. И при реализацията на своите жизнени задачи ние неминуемо се срещаме с тях. Питаме ги как се казват, какво искат от нас и какво можем ние да им дадем, вземаме решения как да постъпим спрямо тях, развиваме съответните способности. И продължаваме по този път, който разглеждаме през последните седмици – така наречения “зодиакален диалог”. Надявам се другата събота да можем да разгледаме и материализма на Рака. Той отново не е това, за което се смята от най-широката марксическа общественост.
Георги Календеров
Вижте и ТОВА:
Светогледите на Овена и Телеца за решаване на всеки проблем | Идеализъм и рационализъм