Причина за много от нашите заболявания, включително газове, запек, киселини, мигрена, менструална болка и тъй нататък, е неправилното, небалансирано хранене.
Всички ние знаем, че ядем много плодове, зеленчуци и риба. Ако искате да знаете как конкретните продукти влияят върху нашия организъм и как помагат да се справим с едни или други заболявания, четете по-долу.
МИГРЕНА
Ако страдате от мигрени, замислете се дали в ежедневното ви меню присъства морска риба от по-мазните видове, а именно : сардини, скумрия, херинга, треска, пастърва (морска) или мойва. В тези риби се съдържат голямо количество Омега-3 мастни киселини. Омега-3 могат да намалят количеството произвеждани простагландини, веществата, предизвикващи възпалителни процеси и като следствие чувството за болка.
Какво количество риба да включим в менюто? Достатъчни са 110-170 гр. два или три пъти седмично, но разбира се, може и повече.
Има продукти, които трябва да се избягват. Изследванията показват, че 20% от пациентите, които страдат от мигрени, са чувствителни към един или няколко от следните продукти: колбаси – сухи и пресни, кренвирши, натриев глутамат, червено вино, шоколад, изкуствени подсладители, твърди сирена и цитрусови плодове.
Погледнете и ТОВА: Мигрена при бременност и с аура. Как да действаме?
МЕНСТРУАЛНА БОЛКА
Изработването на простагландини е значим фактор за възникването на менструални болки. Изследванията показват, че ленът и лененото масло възпрепятстват образуването на тези вещества, защото, както в рибата, така и в семената на лена, се съдържат омега-3 мастни киселини.
Пробвайте да добавяте ежедневно в салатите или кашите по 1-2 чаени лъжички стрити ленени семена или 1 чаена лъжичка студено пресовано ленено масло.
Избягвайте:Намалете употребата на червени меса и млечни продукти, особено в периода преди очакваната менструация защото в тях се съдържат арахидонови киселини, които увеличават производството на простагландини.
Хвърлете един поглед и ТУК: Предизвикване на менструация с канела.
РАЗДРАЗНИТЕЛНОСТ
Шоколадът (горчивият) съдържа в голямо количество киселината L-триптофан, която увеличава производството на серотонин – веществото, което «отговаря» за нашето настроение. Ниското ниво на серотонин в организма предизвиква раздразнителност и други подобни прояви на лошо настроение, а и способства за развитие на депресия.
Достатъчно е да хапнете малко шоколад за да поддържате настроението си в норма.
Избягвайте:Изключете алкохола. Това е депресант. Той дава временно усещане за разпускане и подобряване на настроението, но когато действието му премине, състоянието се влошава.
СТРЕС/ПОВИШЕНА ТРЕВОЖНОСТ
За вас са подходящи продукти, които съдържат много въглехидрати, които стимулират производството на серотонин. Например, мед, шоколад, Вам подойдут продукты, содержащие много углеводов, которые стимулируют производство серотонина. Например, мед, шоколад, овесени бисквити, фурми, стафиди и други пресни и сушени сладки плодове.
Достатъчно е да изядете една чаена лъжичка мед или една овесена бисквита, или 20 гр. шоколад, за да може организмът да получи необходимото количество въглехидрати.
Избягвайте кофеинът защото той повишава нервността.
ЗАПЕК
При такъв проблем щ ви помогнат плодове с фибри, например ябълки и круши, а също и плодове и зеленчуци с повишено съдържание на вода: грозде, диня, пъпеш, домати, краставици и т.н.
На ден са необходими около 20-35 гр. фибри, които могат да бъдат получени от 5 плодове или зеленчуци с размер на топка за тенис. Ако чувствате дискомфорт от употребата на това количество продукти, богати на фибри, започнете с по-малко количество като постепенно го увеличавате. Изпивайте по две допълнителни чаши вода дневно, което помага на фибрите да преминат през храносмилателния тракт.
Избягвайте: замразените готови продукти, мазното месо. Ограничете употребата на кафе до 2 чашки дневно. Хранете се редовно, на равни интервали от време. Това стимулира гастроколичния рефлекс.
Вижте и ТОВА: Какви храни да приемаме срещу запек при ранна бременност?
БОЛКИ В СТАВИТЕ
Витамин С, който се съдържа в голямо количество в ягодите, къпините, малините, боровинките. Антиоксидантното действие на витамина защитава от вредното въздействие на свободните радикали. Витамин С играе важна роля във формиране на колагена, необходима съставка на костните и хрущялните тъкани.
На ден са ви необходими не по-малко от 120 милиграма от витамина. Такова количество съдържат, например, два портокала. Богато на витаминS е броколито, както и всички видове ягодови.
Няма данни за това какви продукти увеличават болката в ставите.
КИСЕЛИНИ
Джинджифилът има свойството да укрепва долния храносмилателен сфинктер, клапанът, който предпазва от попадане на жлъчен сок в хранопровода и усещането «изгаряне» отвътре.
От пресния джинджифил обикновено се прави чай. С 250 гр. вряла вода се заливат 0,5-1 чаена лъжичка настърган корен или 1/4 счукан. Оставя се да престои 10 минути, прецежда се и се пие.
Избягвайте :Лютата, мазната храна и продуктите, които съдържат много киселини, като например доматите, предизвикват киселини, така че е по-добре да се избягват или да не се употребяват често.
ГАЗОВЕ
Ще ви помогнат чай от мента или семена от копър. Достатъчно е да изпиете чаша чай от мента или да изядете 0,5 ч.л. семена след приема на храна.
Избягвайте газираните напитки и продуктите с подсладител сорбитол защото те лошо се разграждат в храносмилателния тракт. Газовете се получават когатолошо разградената храна попадне в правото черво, където се доразгражда. Ограничете употребата на бобови, тофу, броколи, цветно зеле, ако газовете ви създават силен дискомфорт.
Вижте и ТОВА: Какво да правим при подут корем, газове и оригване?
ЛОШ ДЪХ
Черният и зеленият чай имат способността да спират развитието на бактерии в устата, които предизвикват лошият дъх. Тревните чайове нямат такива свойства.
Колко чай да пием дневно? От черния не бива да се пие повече от една чашка дневно, а от зеления – от 1 до 3 чашки. За отстраняване на неприятния дъх чаят се пие след хранене.
Не употребявайте лук, чесън и зеле. .