Всеки, който се интересува от здравословно хранене или модерни диети, е чувал за кето диетата поне 1-2 пъти.
Специфичният хранителен режим се радва на висока популярност в целия западен свят. В същото време обаче има определена доза амбивалентност по отношение на възприятието на хората за тази диета. Това е така поради факта, че хранителният план, който се следва, за да се предизвика състояние на кетоза (изгаряне на мазнини вместо въглехидрати) като цяло противоречи на разбирането на повечето хора за балансирано хранене.
Тоталното ограничаване на консумацията на въглехидрати не винаги се понася лесно от организма и понякога могат да се проявят неприятни симптоми като умора, повишена жажда или силна отпадналост.
Спазването на кетогенна диета означава цялостна замяна на въглехидратите с храни, богати на мазнини и протеини. Това обаче далеч не е всичко, с което се изчерпва темата. Поради нелеката задача за ограничаване на въглехидратите до минимум, различни производители на био-хранителни добавки са разработили продукти, които да помогнат на тялото да влезе по лесно в състояние на кетоза.
Това става без да е необходимо изцяло да се лишаваме от блюда, които са богати на въглехидрати, в ежедневното си меню. В тази връзка е добре да видите повече информация и гледни точки, свързани с тази специфична тематика. Според повечето Стайл Био мнения някои от предлаганите хранителни добавки действително постигат завидна ефикасност. Склонни сме да приемем за обективна тази информация тъй като на този сайт потребителските мнения се взимат предвид.
Четете надолу, за да се запознаете и с някои основни моменти относно теми като: Какво е кетоза? Какви видове кетогенна диета има? Какво трябва да направя преди да започна да следвам хранителния режим? Задължително ли е да се огранични приемът на въглехидрати по време на следването на тази система?
Кетоза – характерни отличителни черти
Кетозата представлява специфично състояние на метаболизма, при което той протича, използвайки мазнините от тялото, за да му набави енергия. По принцип човешкият организъм е по-склонен да изгаря въглехидрати, тъй като тяхното преработване е по-лесно за него. Очевидно е, че за постигане на кетоза е необходимо крайно ограничение на консумацията на храни, които са източник на въглехидрати.
Тук се включват много любими ястия и цели групи хранителни продукти като ориз, картофи, хляб и т.н.
Още нещо, липсата на въглехидратен прием понижава и наличността на глюкоза (захар) за тялото – основно енергийно хранилище за клетките. По време на кетогенна диета може да се приемат едва между 20 и 50 грама въглехидратни храни дневно. Самата кетоза пък настъпва след около 5-6 дни от началото на хранителния режим. Самата диета залага на повишена консумация на храни като риба, ядки, някои видове месо и масла.
Подготовка за влизане в състояние на кетоза
Ако се интересувате от приемането на този вид диета за свой начин на живот, трябва да се консултирате с личния си лекар, за да потвърдите, че е подходящо и безопасно за вас. Преди да започнете да следвате дословно принципите на хранителния режим, фокусирайте се върху поддържащи черния дроб храни като чесън и лук и се опитайте да намалите приема на захар, кофеин и алкохол.
Диабетиците, особено диабетиците тип 1, са изложени на риск от усложнения, ако се опитат да спазват прекалено строго кетогенния режим. Поради тази причина диабетиците и всеки, който има проблем с управлението на кръвната захар, трябва да обсъдят потенциалните последици с личния си лекар, преди да предприемат такава стъпка. По същия начин всеки с бъбречно заболяване или фамилна анамнеза за такова трябва да се консултира с личния си лекар.
Видове кето диети
Според различни апсекти от своята цялостна картина и същност, са налични няколко вариации на кето режима. Основните са:
- Стандартна – тя е и най-популярната от всички. Характеризира се с почти нулево въглехидратно съдържание, балансирано хранене с протеин и богато съдържание на мазнини. Процентно, разпределението би било съответно – 10%, 20%, 70%;
- Циклична – както се подразбира и от името на хранителния режим, тук се редуват дни без консумация на въглехидрати с такива, в които тя е позволена. Обикновено, за една седмица съотношението е респективно 5 към 2;
- Насочена – този вид кето диета е специално предназначен за спортуващи или физически активни хора. При режима се допуска консумация на въглехидратни храни преди тренировка или физическа активност;
- Протеинова кето диета – единственото нещо, с което тази вариация на кето диетата се отличава от стандартната, е фактът, че при нея се позволява хранене с повече протеини за сметка на мазнините и въглехидратите. Респективното съотношение е 35% на 60% на 5%.
След като разгледахме по-подробно същността и вариациите на кетогенната диета, е време да направим и съответните изводи. Този хранителен режим спомага за регулиране на телесното тегло като активно изгаря мастните депа в тялото. В допълнение към това, редица научни изследвания установят, че кето режимът може да окаже благоприятно въздействие върху остри и хронични здравословни проблеми като черепно-мозъчно нараняване, сърдечно-съдови заболявания, епилепсия и други.
В случай че решите да подложите тялото си на тази програма, трябва предварително да се уверите, че тя е подходяща за вас и няма да предизвика появата не нежелани противопоказания.
Вижте и ТОВА:
Лечение с числата на Грабовой. За любов, за пари, за отслабване. Мнения, кодове [РЪКОВОДСТВО]
И едно видео по темата на български език: