Милиони обекти запечата първата снимка на Вселената

Милиони обекти запечата първата снимка на Вселената

Иновативният рентгенов телескоп eRosita направи първа панорамна снимка на Вселената. На нея се виждат милиони обекти, които астрофизиците не могат да изучат и за десетилетия. Телескопът трябва да направи общо 8 панорамни фотографии, които ще променят цялото човешко знание за същността и еволюцията на Вселената.

Орбиталният телескоп eRosita конструира изображение, което има качествата на снимка и  картографско изображение. На прост език това е рентгенова снимка, защото отчита излъчването на телата, отделени на стотици милиони километри от Земята. Картата се отличава с висока информативност и представлява революционен скок в рентгеновата астрономия.

Спектър-РГ

Приборът eRosita е установен на борда на руско-германската орбитална обсерватория „Спектър-РГ“. Тя е многоцелева, а една от секциите – приоритетно германска, работи по фотографиране на Вселената. Разработката се извършва под егидата на най-големияя европейски център на науката – Института на името на Макс Планк.

Комплексът „Спектър-РГ“ включва eRosita и руския телескоп ART-XC. Заедно те обследват половин милион километра около Земята.

Всеки от уредите имат свой кръг задачи. Телескопът eROSITA е конструиран за регистриране на рентгеново излъчване, съответно на дължина на вълната 4,1 до 0,1 нанометра. Той има уникално широко поле на зрение и е предназначен за панорамни снимки.

Телескопът ART-XC има по-малък ъгъл на обзор. Той детайлно изследва обектите, „видени“ на обзорната карта, построена от eROSITA.

Вселена на високи енергии

Милиони обекти запечата първата снимка на Вселената
Изображението

За астрофизиците рентгеновите лъчи са източник на информация за високоенергийни процеси, протичащи във Вселената. Например как се разпръскват веществата след избухването на свръхнова.

В рентгеновия диапазон интензивно излъчват обекти с екстремално висока температура – пулсари, черни дупки, струпвания на горещ разреден газ.

Картата предоставя най-богатия потенциал за множество нови открития и изучаване на космически феномени. Подобни обекти са например остатъци от свърхнова в съзвездието Парус, което се намира на 800 светлинни години от Слънцето.

С помощта на картата учените получават възможност детайлно да изследват интересни обекти като Мъглявината Тарантула в Големия Магеланов облак. В тази емисионна мъглявина също има остатъци от свръхнови, които създават при избухването си мощни ударни вълни, нагряващи околния газ.

На картата се виждат различни цветове, които съответстват на различни участъци от рентгеновия диапазон. По тях се оценява характерната енергия на излъчване, изходящо от даден източник.

Най-горещите източници с температура приблизително 11 – 26 млн. градуса и енергия на излъчване 1-2.3 килоелектроволта, се обозначават със син цвят. Сред тях има много извънгалактически обекти – черни дупки със свръхмаса в различни звездни системи, струпвания на галактики с прекалено много горящ газ, рентгенови пулсари в Млечния път.

В червено се отбелязват по-меки източници на температура от 3 до 7 млн. градуса. Основно това са остатъци от свръхнови, междузвезден газ и относително близки до Слънцето масивни звезди.

С уникалната си подробност картата е първа от серия панорами на Вселената, които трябва да направи телескопа. Създателите на eROSITA успяват да съчетаят големия ъгъл на разширение с висока чувствителност, благодарение на която на картата на нанесени над милион точкови и десетки хиляди сборни рентгенови източници. Това е два пъти повече от общия брой на обектите, регистрирани за 60 г. от всички рентгенови телескопи.

Милиони обекти запечата първата снимка на Вселената
Вселената няма вече тайни

До края на годината ще се завърши втора панорама. За 4 г. снимките трябва да станат общо 8 и небето да бъде напълно сканирано.

Ръководителят на научната част от проекта астрофизика Рашид Сюняев казва, че направената карта ще се ползва минимум в следващите 20 г., докато се разработят по-съвършени инструменти.

Няма съмнение, че времето няма да стигне да се изследва дори малка част от попадналите на картата обекти. В близките години рентгеновата астрономия ще бъде заета с интересни източници, феномени и отговори на актуални въпроси.

 

 

За Радост Ангелова

Прочети още

Igri Licenzirani 01

Какво представляват хазартните игри от лицензираните онлайн казина в България?

Хазартът без съмнение може да се нарече най-популярната форма на забавление в интернет пространството. Въпреки …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *