Какво е духовното значение на 3-те последователни звезди, включени в така наречения пояс на Орион: Алнитак, Алнилам, Минтака. Легенди за съзвездието Орион. Мечът, щитът и поясът на Орион. Мъглявина
Съзвездието Орион e наричано Родина на Боговете, Извор на Космоса и на целия Свят, какъвто си го представяме. Това съзвездие е наблюдавано, откакто съществува човек. Негово изображение е изсечено върху бивни на мамонт преди 32 500 години.
Нашите предци са създали уникални монументи, календари и „обсерватории“, за да проследяват положението на небесните тела и най-популярното съзвездие на древния свят – Орион.
Орион се състои от около 2 770 звезди. Основните са горещи светила – гиганти, стотици хиляди пъти по-големи и ярки от нашето Слънце.
Звезди, очертаващи фигурата на Орион | |
---|---|
Име на звездата | Коя част представлява |
Бетелгейзе (M2lab) | дясно рамо |
Белатрикс (B2 III) | ляво рамо |
Минтака (двойна) | западен край на Пояса |
Алнилам | средната звезда от Пояна |
Алнитак | източен край на Пояса |
Ригел (B8lab) | ляв крак |
Саиф | меч |
Орионис | пет звезди, очертаващи щита |
Орион се простира над екватора, затова се вижда от всяка точка – през зимата от северното полукълбо, през лятото – от южното.
Съдържание:
Визуално Орион наподобява пясъчен часовник. В най-тънката му част има три звезди в права линия. Те се наблюдават без прибор. Наричат ги Пояс, защото “пристягат” кръста на ловеца.

В големия кръг е Поясът, до него в малкия кръг са мъглявините
Причината да се казват „пояс“ или „колан“ е тази, че древните са оприличили фигурата на воин, който е вдигнал щит и меч, или на ловец с опънат лък. Този мъж има пояс от три бляскави звезди.
Кога и къде се виждат 3 звезди на една линия
След като веднъж се разпознае, съзвездието винаги се намира безпогрешно. Ориентир е Поясът – трите звезди в права линия.
Орион е сред добре видимите съзвездия на небето, но не целогодишно. От България се наблюдава през зимните месеци, най-хубаво – през януари. Оптималното време за наблюдение е около 21 часа.

Орион е небесен ловец
7 духовни значения на Колана на Орион (Orion’s Belt)
Много сакрални места по Земята възпроизвеждат звездното разположение на Орион. Древни съоръжения в Китай, Египет (пирамидите) и Мексико повтарят линията на Алмитак, Алнилам и Минтака.
Древните общества показвали съпричастност към съзвездието. За древен Вавилон Орион е бил център на небето, за инките – източник на живия живот, за арменците – застиналите души на предците.
Ловецът Орион е бог Озирис. Млечният път се проектира върху река Нил, а трите Велики пирамиди са проекция на Пояса на Орион.
Земните проекции на звездите от Пояса са свързани с Възнесението. В текстове за пирамидите нееднократно се говори за това как починали фараони се издигат към звездите или самите стават звезди.

Елементите на съзвездието не са в една плоскост, те са на различно разстояние от нас
Езотерици предполагат, че Орион е Бог, съкровеният център на Вселената. Оттам човекът получава духовни лъчи и живителна енергийна сила. Поясът е истински пътеводител на Земята и човечеството.
Звездите от Пояса представляват космически портал, през който в този миг преминава цялото човечество.
Централната звезда променя своето положението спрямо двете крайни звезди, образувайки триъгълник. Това показва, че само като съедини трите божествени аспекта (любов, мъдрост и воля), човекът ще стане това, което наричаме Бог.
Орион със своите седем звезди завинаги е запечатал на небесния свод строежа на Вселената и човека и тяхната седморна структура. Четирите звезди по края и трите в центъра означават дух и материя в единство.
Крайните точки на съзвездието се очертават и като кръст. Трите централни образуват триъгълник – таен символ на съзвездието.
Защо съм привлечен да видя 3-те звезди?
Смята се, че наблюдаването на Пояса носи късмет.
Друго тълкувание е, че Поясът зарежда с енергия за осъществяване на замислените цели. Под влияние на космическата картина човекът започва да гледа позитивно на света – вижда почти пълна, а не наполовина пресушена чаша, размишлява за позитивни неща и намира положителни моменти.
Трите звезди и Свещената Троица
На 50-я ден от Пасха (Великден) християните празнуват Петдесетница, денят на Светата Троица. Този празник „пътешества“ из календара, защото възкръсването на Исус не е фиксирано. То се чества в неделя, веднага след I-о пълнолуние, настъпващо след пролетното равноденствие.
Теолозите отбелязват, че в Библията нищо не пише за Светата Троица. Говори се за Отец, Син и Свят Дух поотделно. На Първия Вселенски Събор се приема, че Отецът е единосъщен със Сина. Едва през 381 г. този символ на вярата е допълнен със Светия Дух, в резултат на което се образува Светата Троица.
Този момент е съпътстван от интересно астрономично явление. През 381 г. възходът на Пояса съвпада с Петдесетница. Те се явяват на утринното небе няколко минути преди Слънцето. Особено зрелищна е картината в Египет. Там те се „строяват“ точно над трите величествени пирамиди в Гиза.
Какво е духовното значение на Орион?
Велико Дихание на Космоса представлява никога не преставаща пулсация, което носи в себе си вечният импулс към развитие и еволюция. Понятието се използва от Елена Блаватска в „Тайната доктрина“. Според нея, за нас източник на Великото Дихание е съзвездието Орион.
Животът в Орион е достигнал най-високо ниво на еволюция в сравнение с всички останали части на Космоса. Сега този оазис на развит живот изпраща в пространството мощни енергии, които изразяват първичната пулсация. Блаватска определя Орион като маяк за всички космически системи.
И други автори смятат Орион за духовен център на нашата галактика, за ядро на творческа енергия в духовен план. По аналогия той трябва да е и физически център, от който излизат вълните на Магнетизма, създаващи материята на света, слънцата и планетите.
Когато се говори за оазис на живота в Орион, се има предвид мъглявината М42, разположена под тризвезден Пояс. Тази мъглявина постоянно ражда стотици други нови слънца и слънчеви системи. Астрономът и математик Зигел пише: Орион е като кипящ небесен котел, в който се зараждат светове, създават се звезди…
Орион е най-динамичното място на небето, там се случват великите космически събития. Подобен мощен творчески потенциал е възможен само при най-висше ниво на духовна развитост и наличието на неизчерпаем резервоар от психическа енергия.
Съзвездието Орион като духовен знак
Ловецът е знак от Върховния зодиак, който включва още 12 неизвестни до днес зодии. Той владее дните 20 – 22 май, когато Слънцето минава през границата между знаците Телец и Близнаци.
Отделно той е духовен символ на алхимическото преображение на човека. Средните звезди са три казана с ледена вода, сгорещена вода и прясно мляко. Минавайки през казаните човекът излиза бог, глупакът става божествено смел и силен, способен да сразява чудовища. Впрочем в Библията съзвездието се изписва с думата на иврит Кесил, която значи и „глупак“.
Най-ярко светещата звезда Ригел е защитата на светлия воин. Небесният ловец е винаги нащрек. Той контролира Змиеносеца – неговия противоположен знак от Върховния зодиак. Ако Змиеносецът не удържи своите змии и бъде покорен от тях, идва ред на Ловеца – той трябва да го унищожи.
3-те звезди в Библията, значение
Витлеемската звезда – това е Сириус, най-ярката в нощта. На 24 декември тя образува линия с телата от Пояса. Тази линия указва мястото, на което на следващата сутрин (25 декември) ще изгрее слънцето.

Най-старо изображение на Небесния ловец
Отнесено към евангелската притча, Сириус е небесното знамение за раждането на Исус, а „следващите“ звездата влъхви са блестящите точки от Пояса.
Какво означава, ако видим 3-те звезди в съня си?
Всички авторски съновници тълкуват Орион като радостно знамение, в синхрон с библейското му значение. Звездите са предвестници на радостни промени, на възраждане и обновление.
Задълбочените в тълкуването виждат предупреждение, предпазване от бъдещи беди. Както ловецът пази и отбранява, така и на сън той предупреждава за някакво премеждие.
Какво значи, ако виждаме Пояса на Орион постоянно?
Съзвездие Орион е порта за гости от Вселената. Оттам се очакват да пристигнат братя по разум и развитие. Ако се присънват подобни сцени многократно, възможно е да се осъществява връзка на несъзнателно ниво, душата да общува и да получава уроци.
Кои са загадъчните 3 звезди на една линия
Поясът на Орион са Минтака, Алнилам и Алнитак (соответно δ, ε и ζ Орион). Известни като Тримата царе, Трите влъхви, Трите Марии, Вила, Рало.
Тези звезди са астеризъм, както и други елементи от ловеца като мечът и щитът. Астеризъм е фигура от звезди, които принадлежат на различни съзвездия. Тях ги свързва единствено човешкото око.
Съзвездието Орион. Легенда
Има разни легенди за Орион. Във всички тях Орион е страстен ловец, броди из горите със своето куче, като тази сцена е запечатана от звездите.
Богът Орион
Храбрият ловец Орион – син на Посейдон, преследвал сестрите Плеяди. За да го спре, богиня Артемида изпратила Скорпиона, който смъртоносно ухапал ловеца. След гибелта си Орион бил издигнат на небето от баща си Посейдон.
Орион и Сириус
Според друга легенда Сириус било името на кучето на Орион. Заедно те бродили из горите в търсене на дивеч. Там срещнали Диана, която на два пъти дарила с благосклонност младия ловец. На братът на Диана Аполон не одобрил избора й и с хитрост примамил сестра си да умъртви Орион. В скръбта си Диана го издигнала на небосклона.
Произход и история на империите Орион и Сириус
Робърт Морнинг Скай пише идейна предистория на Земята. Орион и Сириус са извънземни раси, които са сътворили живота на нашата планета, сглобили са човешкото тяло, конструирали са основните ценности и вярвания. Историята на Земята и на цивилизацията ни се поставя в нов вид „рамка“. Тя се отглежда, както се отглеждат много други планети и раси – като процес на ферментация.
Книгата е издадена от „Паралелна реалност“ през 2015 г. В момента присъства само на вторичен пазар, където се предлага на цена от 70 до 170 лв.
Как да намерим съзвездието Орион на небето?
Съзвездието е разположено в първи квадрант на северното полукълбо (NQ1), та ширина между +85° и -75°. До него са разположени съзвездията Еднорог, Близнаци, Еридан, Телец, Заек.
В ясна зимна вечер (между ноември и февруари) отправяме поглед към югоизточната част на небосклона. Ако там вече са се откроили Хиадите на Телец (които също се виждат без прибор) и Плеадите, то след тях ще забележим Поясът на Орион – три звезди в права линия.
Видео, което проследява фигурата на Орион на небосклона.
От какво е съставено съзвездието Орион?
Фигурата на Орион – ловецът, се очертава от 7 ослепителни звезди, всички видими с невъоръжено око. Схематично, те образуват неравна буква Х с три звезди по средата – това е Поясът. Върховете на Х се маркират от звездите Бетелгейзе, Белатрикс, Саиф и Ригел.
В съзвездието има хиляди звезди и мъглявините М42 и М43, разглеждани от езотериците като източник на живота, на пулсациите Велико Дихание. Мъглявините са разположени между краката на ловеца.
Поясът на Орион (Orion’s Belt, коланът)
Звездите Алнитак, Алнилам и Минтака образуват пресечната точка на буквата Х. Те очертава кръста на ловеца, където е неговият пояс или колан. Това са арабските имена на звездите. За астрономите те са делта Орион, зета Орион и епсилон Орион.

Поясът и мъглявините под него
Звездите от Пояса светят хиляди пъти по-ярко от Слънцето. Алнитак е 160 хиляди пъти по-ярка, Минтака е 80 хиляди пъти по-ярка. Светимостта на Алнилам не е определена точно, тя е в диапазона от 275 000 до 832 000 пъти слънчевата светлина.
Alnitak
Алнитак (Зета) е звездна система, потопена в мъглявината IC 434. Тя е лявата звезда от Пояса. Намира се на 820 св. години от Слънцето.
Алнитак е система от три тела. Основната звезда на системата е Алнитак А – син свръхгигант. За сравнение А тези 33 пъти повече от Слънцето и има 20 пъти по-голям радиус от него.
Алникат А има два спътника – Алнитак В (звезда гигант, която прави един оборот около Алнитак А за 1500 години) и Алнитак С, която е открита наскоро (1998 г.).
Alnilam
Алнилам (Епсилон) е средната в Пояса. Тя е грамаден син свръхгигант с маса от 30 до 60 пъти масата на Слънцето (по различни оценки). Радиусът й превъзхожда 42 пъти радиуса на Слънцето. Разстоянието от Алнилам до Слънцето е 200 св. години.
Mintaka
Минтака (Делта) е дясната звезда в Пояса. Представлява система от два бяло-сини гиганта, двойна система – толкова тясна, че се разграничава само чрез спектрален анализ. Всяко от телата тежи по 20 пъти повече от Слънцето. Те обикалят за 6 дни един общ център. Около тази двойка звезди се върти трета звезда в бял цвят, която също би могла да бъде двойна.
Orion Nebula (Мъглявината Орион)
Ориентир за мъглявините в Орион ни служи отново Поясът. Малко под него се намират голяма част от интересуващите ни образувания. Астрономичният термин за мъглявина е nebula.

Местоположение на мъглявините
Мъглявините в Орион са концентрирани в два района на съзвездието. Първият район е под Пояса на Орион в околностите на звездите Хатиса, а вторият – в района на Алнитак. Последните не трябва да се търсят – виждат се с невъоръжено око.
Някои значими мъглявини
- М42 – гигантска мъглявина, област на повишено звездообразуване. Съставена е от светещи газови облаци и горещи млади звезди. Определят я като шедьовър на Вселената. Включва в себе си по-малката мъглявина M43 и праховата синя мъглявина NGC 1977. М42 е огромна, видимата е част е „разтегната“ на 1500 св. години. Затова е наречена Великата мъглявина на Орион. Вижда се от Земята с бинокъл и малък телескоп. При диаметър на обектива от 12 см се виждат облачните завихряния около центъра;
- М43 (мъглявината де Мерана или NGC 1982) има форма на обърната запетая. Това е област на йонизиран водород, в която протичат процесите на активно звездообразуване. Размерът й е 9 св. години. М42 е отделена от М43 с голяма тъмна линия от прах;
- NGC 1977 също влиза в състава на Великата мъглявина. Тя е синьо дифузно образувание. Свети с отразена светлина от ярките звезди на Орион;
- NGC 2024 е емисионна мъглявост с име Факел (Пламък). В центъра има звезди само на 200 хил. години, докато тези наоколо са на 1.5 млн. години, а в края на Великата мъглявина звездите са на възраст от 2 млн. години;
- NGC 2022 е планетарна мъглявина. Със среден любителски телескоп се вижда като неголямо сиво петно;
- М78 е дифузна мъглявина, която отразява светлина от близките звезди. Включва в себе си три обекта и 45 променливи звезди от тип Т. Има и неголеми участъци, образувани от изхвърлянето на газове от млади звезди. Зрително M78 прилича на слаба комета. При добри условия и с бинокъл се вижда като малко петно;
- IC 434 Конска глава – една от най-известните мъглявини в Космоса. Вижда се като тъмно петно във формата на конска глава на фона на червена подсветка. Светлината се обяснява с йонизация на водородни облаци, намиращи се зад мъглявината под въздействието на излъчвания от най-близката ярка Зета. Тъмният цвят на мъглявината възниква поради поглъщане на светлината от плътен слой прах.
Основни звезди на Орион
Най-силно светещата е Ригел. Следват я Бетелгейзе и Белатрикс. Те се наблюдават с невъоръжено око.
Rigel (Ригел)
В превод от арабски означава „ляв крак“ – тя бележи левия „крак“ на системата.
Ригел е син супергигант с маса 2 милиона пъти по-обширна от Слънцето. Видимата й величина е +0,18, дистанция от Земята – 772 св. г.
Betelgeuse (Бетелгойзе)
Свободният превод е „мишницата на Орион“ – Бейт ал-Джауза, където Джауза е едно от арабските имена на ловеца Орион. Бележи дясното рамо на фигурата.
Бетелгейзе е червен свръхгигант, една от десетте най-силно светещи звезди, наблюдаващи се от Земята. Приблизителната й видима величина е +0,42. Разположена е на 624 св. г. от нашата планета.
Масата на Бетелгейзе е 2 млрд. пъти по- обширна от Слънцето. Ако тя стоеше в Слънчевата система вместо Слънцето, тя би погълнала Земята, Меркурий, Венера и Марс.
Bellatrix (Белатрикс)
В превод от латински значи „жена – воин“. Тя образува лявото рамо на съзвездието.

Понякога Орион се изобразява като воин
Белаттрикт е 26-о по яркост светило, видимо от Земята. Приблизителна видима величина +1,64. Разполага се на 245 св. г. от Слънчевата система. По размери е 800 пъти по-обемиста от Слънцето.
Saiph (Саиф)
От арабски – меч. Бележи меча на ловеца, според някои изображения – неговата ножница, според други – десния крак на Орион.
Това е 59-а видима от Земята звезда с приблизителна големина +2,07. Саиф е на разстояние 650 св. г. Тя е 45 хил. пъти по- обемиста от Слънцето.
Meissa (Меиса)
Меиса е звездата, която маркира главата на Орион, наричат я още Сияйна. Тя е обвита в огромна мъглявина. Вижда се през бинокъл или неголям телескоп, но мъглявината около нея се вижда само на фотографии.
Видимостта на Меиса е 3.33. Разположена е на 1100 св. г. от Земята. Меиса е 11-а по яркост звезда в Орион. Тя се намира лесно във фигурата, защото е разположена над буквата Х и образува триъгълник с двете рамена на ловеца.
Orion’s sword (Мечът на Орион)
Тази композиция е астеризъм от звездите 42 Орион, Тета Орино и Йота Орион плюс М42. Всички те заедно напомнят меч или неговата ножница. Тази група се намира под знаменития Пояс на Орион, в южно направление.
Наир ал Саиф от арабски означава „ярък меч“. Това е забелязващото се тяло в астеризма Меча на Орион. Разполага се в самия му край.
Щит и боздуган
На север от Бетелгейз се разполага верига от пет звезди, представляващи ръка с боздуган. Всички те са известни като Орионис – Му (точно над червения гигант), Ну, Си, Чи Х1 и Чи Х2.
На запад от Белатрикс се разполага верига от шест звезди, образуващи арка. Някои ги виждат като щит, други като лък. Шестте тела са известни като Пи Орионис.
Планети
Космическият телескоп Хабъл изучава малките тела в Орион по повод изследване на НАСА под ръководството на Масимо Роберто. Астрономите откриват три гигански екзопланети (екзо – планета извън Слънчевата с-ма). Сред тях има двойна система – две тела, които се въртят едно около друго при липсата на звезда – център.
Откритите планети засега се класифицират като кандидати. Наличието на вода в тяхната атмосфера показва, че те ще бъдат потвърдени като планети. Другата възможност е да се окажат кафяви джуджета.
Астеризми
Астеризъм е фигура от небесни тела, които принадлежат на различни съзвездия, но чисто визуално се наблюдават от Земята като единно очертание.
В Орион това са Поясът, Мечът, Щитът, Боздуганът и така наречената Пеперуда.
Пеперудата е очертанието на човешката фигура, без ръцете и предметите, които държи. Шестте звезди по края й образуват два слепени на късата си страна трапеца или крилата на пеперуда.
Интресни факти за съзвездието Орион
Небесният ловец е оказал невероятно влияние върху цивилизацията ни. И най-древните култури са го изучавали и той е бил значим за тях. Индиански племена в Аризона и до днес вярват, че техните божества обитават планетата Πи-3 в северната област на съзвездието. Маите са се прекланяли на Орион като бог, което се вижда по разположението на техните храмове. Днес много уфолози твърдят, че наши братя по разум пристигат на Земята именно от съзвездието Орион.
Трите основни пирамиди в Гиза са огледално отражение на Пояса. Подобна конфигурация е открита и край Стара Загора.
Видео: Поясът, проектиран върху могили край Стара Загора.