В сравнение с нас, жените, мъжете по-рядко са склонни да заемат радикални позиции като например „Или аз, или тя!“, „Или майка ти, или аз!“, „Или ме обичаш, или не ме обичаш“ и т.н. Ето защо се опитахме да разберем защо ние ги използваме по-често, какво означава отправянето на подобни словесни закани и какво очакваме да постигнем с тях.
Какво представлява ултиматумът?
В интимните отношения поставянето на такъв от единия партньор на другия е реакция на всички негови потискани до този момент емоции, той е израз на неговото неудовлетворение. Мъжете или жените го използват, когато се чувстват наранени, когато искат да демонстрират, че отношенията им не могат да продължават повече по този начин. Ултиматумът поставя под напрежение партньора, който го отправя, защото той се чуди какво ще бъде поведението на отсрещната страна. Изследванията показват, че всяка жена се бои от отговора на поставения ултиматум и тайничко се надява да чуе точно това, което иска.
В случай че се стигне до ултиматум, е задължително съдържанието му да бъде ясно, кратко и подкрепено със съответните действия, за да не остане единствено ефектът на отлитащите думи. Двойки, които обсъждат на глас какво могат да приемат у другия, къде ще направят компромис и какво поведение няма да толерират, не стигат до поставянето на подобни ултиматуми.
Когато стигнем дотам обаче…
Едно важно правило гласи, че ако дамите искат думите им да бъдат приети на сериозно, трябва да бъдат сигурни в това, което казват, и най-вече в това, което ще последва след изтичането на „определения срок, даден за размисъл“. В противен случай ултиматумът ще бъде възприет от отсрещната страна само като „думи, хвърлени на вятъра“. Освен това, за да имат ултимативните изисквания „тежест“, не бива да се прекалява с тях, защото мъжът свиква с подобно поведение и престава да обръща внимание на партньорката си. Например съпругата хваща половинката си в изневяра и му поставя срок да избере „нея или другата“, но не се чувства готова да изпълни заканата си. Партньорът й продължава да се вижда със съперницата, а тя търпи ситуацията и се примирява. В подобни случаи ултиматумът е безсмислен.
Постигаме ли целите си?
Ултиматумът е крайна мярка за решаване на проблемите. Добре е да не прибягваме до такива остри форми във взаимоотношенията, а да се стремим ясно да отправяме посланията си в тона на доброто общуване.
В повечето случаи мъжете приемат поставяните ултиматуми като моментно настроение и изчакват „бурята да отмине“. Не е разумно да разчитаме на действието на ултиматума. Добре е да сме наясно, че за да получим това, за което се борим, трябва да отключим съответната нагласа у партньора си. Заплахите по никакъв начин не са ефективно средство за постигането на тази цел. Значително по-силно въздействие може да окаже похвалата от страна на жената, че партньорът й я кара да се чувства добре. Позитивната позиция затвърждава и провокира позитивно поведение.