Богомилите пазели Светия Граал
В Южна Франция, в предпланините на Пиренеите, се извисява връх скала, почитан и днес като храм на Светия Граал. Нощем при пълнолуние нагоре към него поемат десетки вярващи в лечебната му сила. Подире им пълзят и иманяри, които искат да изровят златния потир на Христос.
Защо търсят тук Граала? Апокрифното евангелие на Никодим упоменава, че в този район на днешна Южна Франция се заселил ученикът на Христос, ня кой си Йосиф Ариматейски. Този Йосиф отнесъл потира от Тайната вечеря и в него събрал капките кръв от Исус на кръста. После избягал с кораб към бреговете на франция.
Върхът храм на Светия Граал и днес се нарича Бугараш. Селото в полите му носи същото име. Още 100-тина френски селища и местности носят имена с български корен. Те са останали от XII в., когато аристокрацията и рицарството на Лангедок прегръща идеите на проповедниците богомили, дошли от далечна България. Учението било най-силно в Тулуза, в Каркасон, в Безие, Алби, Фоа… Наричали ги катари, но и бугри (българи).
Богомилите имитирали Исус и апостолите му във всичко – ходят като тях в дълго вълнено расо с качулка на главата. Не ядат месо и яйца, но си позволяват риба – точно както Исус. Те отричали кръста, защото на него е бил разпнат техният любим Бог. Проповядвали любов и не плашели хората с Ада след смъртта. Напротив, убеждавали, че Исус ще спаси грешните им души, затова да не се страхуват от анатемите на църквата.
Папа Инокентий III призовава през 1209 г. на кръстоносен поход срещу френските богомили, наричани катари. Изгорени са на кладата хиляди хора – и катари, и обикновени католици, които защитавали събратята си.
Богомилите влизали сами в горящата клада, с което удивили инквизиторите си. Оказало се, че те владеят ритуал, завещан от Христос само на неговите най-верни ученици. С този ритуал, смятан за Светия Граал, умиращият получавал по-добро прераждане. Днес учени от цял свят изучават същността му.
Снимачен екип, в който участват журналисти от НТ, посети Бугараш, храма на Граала. филмът „Богомилите и Светия Граал“ имаше премиера в Унгарския културен инситут и ще бъде излъчен по БНТ.