Кога е Задушница? Голяма Задушница (Месопустна), Черешова Задушница и Архангелова Задушница. Какво не се прави на Задушница? Какво се прави? Работи ли се? Пере ли се и т.н. Картички, рецепти за жито и др.
Задушница е възпоминателна дата, която събира живи и починали близки по душа и кръв хора, които са преживели общо минало в някакъв аспект. Това се осъществява чрез мисъл и излъчването на добри чувства, на любов и благопожелания за добро място Отвъд.
Обичаите на Задушница са своеобразни „кукички“, които помагат на живите да се настроят на вълната на това специфично общуване отвъд материята. В тях има и елемент на приношение, останал от езическите времена, и стабилна християнска основа.
Църквата дава три дни в годината за припомняне и почитане. Това са все съботни дни. Те предхождат определени църковни празници. Задушница има всеки сезон, без лятото.
Задушници в църковния календар | |
---|---|
Име (в кой сезон) | Преди кой празник (месеци) |
Голяма (зимна) | Месни Заговезни (II или III ) |
Черешова (пролетна) | Спасовден (V или VI) |
Архангелова (есенна) | Архангеловден (XI) |
Дните за душите се изчисляват по календара на БПЦ, като се открие съответния празник и после – съботата, която го предхожда. За улеснение даваме датите за няколко години напред.
Кога е Задушница през годините напред?
Дати за Задушница | |||
---|---|---|---|
година | Месопустна | Черешова | Архангелова |
2023 | 18 февруари | 3 юни | 4 ноември |
2024 | 9 март | 22 юни | 2 ноември |
2025 | 22 февруари | 7 юни | 1 ноември |
2026 | 14 февруари | 30 май | 7 ноември |
Какво не се прави на Задушница?
Забраните спрямо религиозните и църковни празници имат еднаква цел – да откъснат човека от ежедневието, от обичайните грижи и отговорности и да го насочат в нематериално русло. Те освобождават време за Душата. Тя е невидима, но има своите нужди и изисквания.
„Нематериалните“ въпроси не се управляват от външни необходимости, а само от вътрешен импулс (желание, душевен подтик). Забраните създават такива външни и материални условия. Някога хората са били по-просто скроени и са имали нужда от управление чрез забрани, а и сега не всички хора са достатъчно осъзнати.
Съдържание:
Забраните касаят единствено ежедневните дейности, накратко – работата, която пречи да се отдаде цялото внимание и мисъл към отпътувалите души.
Работи ли се на Задушница?
Църквата не забранява, но призовава да не се върши работа, която търпи отлагане за друг ден. Например да се сготви и да се измие посудата след храна не е грях, това е текуща необходимост. Да се нахранят стопанските животни не е грях, да се прекопае градината е грях спрямо разбиранията за Задушница.
Има славянско поверие, че в деня за Душите покойните посещават дома си. И те се наскърбяват, като видят, че потомците им си вършат работата и са ги забравили.
- Принцип за определяне на допустимото: отделя се цялото възможно време за посещение на гробовете, за служба в църквата, за мисли и разговори за починалите.
Пере ли се на Задушница?
Не се пере на ръка, защото ще се похаби време от отреденото за Душите. Но няма пречка да се пусне пералня, защото работи машината, а не човекът.
Чисти ли се на Задушница
Принципът е същият като изложеният относно прането. Не трябва да се чисти, защото това отнема време, а чистенето спокойно се отлага и за следващия ден. Няма пречка да се пусне робот, който да събере праха.
Може ли да се къпем?
Не е допустимо. Къпането е част от грижата за себе си, а на Задушница грижата се насочва към покойните. Отделяме три дни в годината за тях и не е редно да „крадем“ от времето им.
Някои хора се отдават на забавления и почивка през „неработния“ ден, смятайки, че спазват забраните. Екскурзия, среща с приятели, игри и други подобни дейности също не са редни на Задушница. Те не са изрично забранени, защото не са съществували, когато са установявани обичаите за почитане на мъртвите. В старо време хората са работели постоянно и са спирали само за празник.
„Неписани“ забрани, необходимостта от които възниква в ново време:
- Не се поменава починал с алкохол, това е грях. Не трябва да се носят спиртни питиета на гроба и на помена. Преливането на вино не включва консумация от присъстващите;
- Не се черпи на гроба, не се консумира храна, освен ритуалната и то в миниатюрно количество – не да се нахраниш, а да поменеш (за Бог да прости). Не се правят събирания в дома на покойния в стил пируване;
- Грях е да се проявяват лоши чувства и агресия. Забранени са кавгите скандалите, споровете, псуването и побоят, всяка форма на вербална и физическа агресия;
- За мъртвите се говори с благоговение. Не трябва да си спомняме за тях със злоба и обида. Ако са останали неблагоприятни спомени, те се преразглеждат от добрата им страна. Не трябва да критикуваме мъртвите, а да се помолим за душите им;
- Забранени са окултни практики извън християнската вяра – викане на духове, гадание, спиритизъм, шаманизъм, магии, астрология и др.;
- В църковния храм не се поменават имената на самоубийци и атеисти (не се дават имената за четене при служба). Тези близки поменаваме у дома;
- Не се отказва милостиня.
Още важни въпроси.
- Пали ли се свещ за здраве? За здраве – не. Свещ се пали, за да освети за покойника пътя му в земния свят;
- Кога не се ходи на Задушница? Не се ходи вечер и нощно време, като за това има две причини. Едната е, че покойникът не се оставя „последен“ в неговия ден. Другата причина е, че в сумрачно време гробищата предизвикват потиснатост и тревога, а това не е правилната енергия за почитане на покойните;
- Празнува ли се рожден ден на Задушница? Формална забрана няма, морална – да. Ако рожденият ден се падне на Задушница, нека се отбележи по-скромно и без бурни пиршества. Най-правилно е да се пренесе празнуването в друг ден;
- А сватба? Възможен е само граждански брак (административно няма пречки). Църквата не венчава на Задушница.
Ходи ли се на първа Задушница след погребение (на пресен гроб и до 40 дни)?
Забраните от визирания характер са суеверни и не се базират на религиозната философия. Те дори й противоречат.
Скоро отпътувалите души имат повече нужда от любовта, мислите и молитвите на близките си, отколкото всеки друг покойник. Затова са създадени обичаите за поменаване на 3, 9 и 40 ден, на 3, 6, 9 и 12 месеца от смъртта. Така в първата година се отделят като минимум поне 7 дни, в които да се помене починалия и да се отправят молитви за него.
Погледнете и ТУК: Помен: 40 дни от смъртта. Какво се прави? Какво се раздава? Ако е по време на пости?
Какво се прави на Голяма (Месопустна) Задушница?
На всяка Задушница, независимо коя е тя, се правят следните еднакви действия:
- В дните, предхождащи празника, гробът се почиства и подготвя за помена;
- От предния ден се вари жито и се правят т. нар. „подавки“ (или се купуват, няма забрана за това);
- Сутринта се посещава църква, за да се осветят храната, вино и вода;
- Присъства се на литургия или на панихида, а може да се проведат и двете;
- С осветената храна се отправяме към гроба. Хубаво е и там да се отслужи от свещеник. Присъстващите казват молитва за покойния;
- Прелива се на кръст с виното и водата;
- Раздават се подавките.
Храната се раздава изцяло, без да се оставя на гроба. Слагането на храна върху гробовете е вторично възникнала практика, породена от неразбиране и неграмотност, Църквата категорично ѝ се противопоставя.
Смисълът на подавките е символично „хранене на душите“. Но те не се хранят с храната, а с мислите и чувствата на живите, които като консумират, си помислят за покойния.
Не е правилно да консумираме подадената храна, без да кажем „Бог да прости“. Това обезсмисля направеното от близките и ограбва покойника.
В традициите на трите Задушници няма различия, освен в храната, която се раздава за помена.
Тези различия са чисто практически и произхождат от сезона. Някога хората са произвеждали храната си и са носели на гроба, каквото има през текущия период.
Какво се носи на Голяма Задушница
Житото (коливо) е задължителен елемент от подавките за всяка Задушница, независимо от сезона. Заедно с него – виното и хлябът. Те имат символична стойност.
В останалите „добавки“ е разликата между Задушниците.
Месопустната е последният ден преди да започне Великият пост за Великден. Още от следващия ден – неделя, се забраняват месото и животинските продукти. На Голяма Задушница те все още са разрешени, но месото не е обичайно в подавките. Храната е „блажна“ – питката, тестените изделия и сладкишите са направени с мазнина, сирене, яйца.
Обичаи за Месопустна Задушница. Какво се яде?
През деня (но не на гроба) се ядат местни ястия. Някога са правели баница с мас, готвели са кокошка и ястия със свинско. На масата се слагат сирене и яйца. Това е предпоследният блажен ден пред поста.
Какво се прави на Черешова Задушница?
Истинското й име е Спасовска Задушница, защото предхожда Спасов ден (както Месопустна предхожда Месни Заговезни, а Архангеловата – Архангеловден). После станало спонтанно разговорно преименуване на Черешова, защото масово се раздавали от току що узрелите и типични за сезона череши.
На Черешова Задушница се изпълнява списъкът от действия, който даваме по-горе относно Голяма Задушница. Същата последователност важи и за Архангеловата.
Няма обреди, които да са изключителен приоритет на Черешова Задушница.
Подавки за Черешова Задушница
Обичайно в подавките за Задушница присъства плод. За Голяма задушница се слага ябълка (някога е била единственият достъпен плод през февруари). За Черешова се раздават череши. Те скоро са почнали да зреят и предизвикват апетита на хората. А това съвпада с целта на раздаването – да се предизвика желание за хапване, а с хапването – да се помисли за покойния.
Обичаи за Черешова Задушница. Какво се казва?
В отделни райони има обичай пак да се боядисат червени яйца. Задушницата се пада деня преди Петдесятница (50 ден след Великден), с която е свързан и този обичай. Яйцата не се борят „за здраве“, както е на Великден. По едно от тях се слага в раздавките, което има символичен смисъл.
Думите при подаване са с традиционното послание: Нека Бог да прости нашия починал близък!
Орехови листа
Още един изолиран, но опазен жив обичай за тази Задушница е свързан с листата от орех. Близките покриват гроба с листа от орех, което е породено от две причини. Първо, на Петдесятница, която е в неделя, църквите се украсяват с орехови листа. Второ, орехът се възприема като проводник към Отвъдното. Вярвало се е, че подпомага свързването между живи и мъртви.
Запазено е описанието на обичая от древни времена: хората разстилали орехови листа по пода на църквата, коленичали върху тях и се молели да се видят с любимите си покойници. Вярвало се, че орехът ще спомогне за една мимолетна среща.
Още по темата ТУК: Какво се подава на Черешова Задушница? Какво се носи? Картички за Задушница и орехова шума.
Какво се прави на Архангелова Задушница?
На Архангелова Задушница се изпълнява списъкът от действия, който даваме по-горе относно Голяма Задушница. Същата последователност важи и за Черешовата.
Какво се подава на Архангелова Задушница?
Отново задължителната „троица“ – жито, вино и вода, присъстват в ритуала на гроба. В подавките има ритуален хляб и сезонен плод – грозде или ябълки. Не е грешно да се сложи цитрус, каквито вече постоянно присъстват на нашия пазар.
Някои слагат на масата седем ястия за Архангелова Задушница. Това е плод на смесване на обичаи и не е указано от църквата. Да припомним, че трапезите нямат място в деня за Душите.
Обичаи на Архангелова Задушница
На тази Задушница почитаме на само собствените близки, но и войниците, загинали за общото благо на страната. Почитаме паметта на тези хора, които не познаваме. Те може би нямат живи роднини, които да ги поменават, а и потомците им дължат това заради направената жертва. Заради този обичай Задушницата се казва и Мъжка.
Вижте и ТОВА: Какво се подава на Архангелова Задушница? Какво не се прави? А какво се прави и какво се носи?
Изпращане на картички
С възникването на социалните мрежи се породи и нов обичай – публикуване на картички за Задушница. В началото той изглеждаше като светотатство, но с времето се наложи.
Това не са картички като за празник. Те напомнят на хората, че е дошла Задушница, и също така насочват мислите към важното в този ден. Отдават почит към покойниците – не само собствени, но и тези на своите познати и непознати виртуални приятели. А това е полезно за Душите, под каквато и форма да се прави. Важното е да се спомняме и всички средства за напомняне са добре дошли.
Тук публикуваме картички с хубави текстове, които да изпратите по повод Задушница.
Поверия за Задушница
Религиозните празници се съпровождат с езически елементи от предхристиянско време. Към тях се „прилепват“ и нови суеверия, породени от липсата на познания върху християнството.
Ще изредим някои с изричната уговорка, че нямат реална стойност. Тези поверия са плод на човешките заблуди относно смъртта, пътя на душите и задгробния живот.
- На гробища само се носи, нищо не се отнася;
- Нищо не се вдига от земята. Каквото падне, се оставя;
- Гробът се напуска, преди да догори свещта;
- Не се подава и не се пресяга през гроб, за да не се „падне“ в него;
- Душата на покойника присъства на помена като насекомо;
- На масата се оставя празен стол, за да седне покойника;
- Ако се разсипят брашно или сол, греховете на покойника ще изчезнат;
- Жени, които са загубили дете в утробата (аборт или мъртво раждане) трябва да занесат в църквата по една ябълка за всяко дете.
Рецепти за варено жито за Задушница
Следната рецепта отнема около 45 мин. и доставя 12 порции за раздаване.
- Продукти: 250 г жито, 100 г орехи, 150 г обикновена бисквита, 50 г галета, ½ пак. жълта стафида, кората на ½ лимон, 1 каф.л. канела, 3 бр. ванилия, 150 г пудра захар;
- Технология: житото се измива с разтриване между дланите, да паднат люспите. Сварява се на бавен огън, като се долива вода при спадане на нивото. Оцежда се и се измива отново. Слага се на тънък пласт върху кърпа за една нощ. На другия ден се добавя всичко останало. Орехите и бисквитите са млени, кората – настъргана. Разсипва се в чашки и се посипва със захарта.
По-евтина рецепта
- Продукти: 1 ч.ч. жито, ½ ч.ч. захар, ½ ч.ч. орех млян, кора от ½ лимон, 1 к.л. канела;
- Технология: житото се измива с разтъркване и се сварява с 4 ч.ч. вода до спукване на зърната. Тенджерата се вдига и се покрива с кърпа, докато течността се поеме. Добавят се останалите съставки и се бърка енергично. Преспива една нощ и тогава се насипва в чашките.
Питка за Задушница
- Продукти: 600 г брашно, ½ кубче мая, по 1 с.л. сол и захар, 1 жълтък, по 3 с.л. олио и к. мляко, 150 г сирене;
- Технология: смесваме маята със захарта и 2-3 с.л. брашно + 100 мл хладка вода и оставяме на топло. Пресяваме брашното, добавяме сол и готовата мая. Правим меко тесто и почива за ½ час. Пак омесваме и го разточваме на 4 кори. Нареждаме, като между корите ръсим олио и сирене. Леко разточваме всичките кори наведнъж, да улегнат. Разрязваме на парчета и нареждаме в тава. Пече се на 180°С за 30 мин.
Молитва за Задушница
Молитва за кръстени християни
Спомни си, Господи, за представилия се пред тебе наш сродник, отпусни греховете му и отстрани неговите неволни съгрешения, избави го от мъка и му дари успокоение във вечните Твои благи обятия. Бъди милостив и щедър и го приласкай. Амин!
Молитва за починали извън Църквата
Спомни си, Господи, за душата на представилия се пред тебе наш сродник. Прости му, че не прие Твоята Църква и не осъзна Твоята блага същност. Разкрий му Твоята любов и Твоята милост. Не ме поставяй в грях с моята молитва. Нека вовеки бъде Волята Ти! Амин!
Допълнителна информация ТУК: Молитва към Архангел Михаил за благополучие и за Архангелова Задушница. Силна ежедневна молитва и др. Знакът за защита.
Стихове за Задушница и картички
Ръцете ти топли вече не докосват,
Очите ти любящи вече не поглеждат,
Нозете ти не вървят към твоя дом,
Нямаш пътища към нас и своя живот.
Намери покой у Господа
И ни закриляй с любящата си душа!
***
Твоят живот беше пълноценен,
Остави страдащи за теб любими.
Ти беше упорит, грижовен, работлив,
Добър приятел и човек щастлив!
В живота си ти даде много,
Не търси ни отплата, ни пари.
Сега ще вземеш своята награда
От Небесните Вселения добри.
Завърши твоят път, прости на всички,
Оставаме без тебе тук!
Нека обитаваш селения на Рая
Ще те помним, мили наш син, баща, съпруг!
***
Ти си тръгна, но остави светлина,
Остави хора, които те обичат.
Бъди спокойна там, където си,
Ще пазим спомените до сърцето
И винаги ще те обичаме безмерно!
Ястия
Списък на подходящи храни за подаване и за сервиране в деня на Задушница:
- Питчици със сирене;
- Соленки със сирене;
- Домашен кекс
- Мекици
- Печено пиле с картофи
- Свинско с ориз
- Баница с праз
- Баница със сирене
- Плодове, сладки, бонбони.
Видео: Песнопения за Задушница
Масово не се знае, че се подава а хора, които са познавали покойника, защото те ще мислят за него, ще помолят да бъде простен, което е смисълът на подавката, а не е жертвоприношението, даряването. Като се дава напосоки на гробища на непознати, нищо не се прави.
Преходът при смъртта става на два пъти, това са 9 и 40 ден, и тези дни да се почитат като задушница, за да се облекчи покойника.
Посмъртният живот се изменя с молитвите за покойния. Когато умрем, вече нищо не можем да изменим. Но с молитвите на живите може. Трябват много молитви.