Представяме Гигински манастир с лековита вода за очи.
магазин, нощувка. Ресторанти и хотели наблизо, хан. Аязмо за очи.

Гигински манастир: Лековита вода за очи. Аязмо на Църногорски манастир

Представяме Гигински манастир с лековита вода за очи. Събор на прочутия Църногорски манастир, контакти, магазин, нощувка. Ресторанти и хотели наблизо, хан. Аязмо за очи. Забележителности край „Св. св. Козма и Дамян Безсребърници“

На север от София е разположен манастир на името на лечителите Козма и Дамян. Познат е като Черногорски, Църногорски и Гигински. Пълното му име е „Св. св. Безсребреници и Чудотворци Козма и Дамян Асийски“. Святата обител впечатлява – повече от 10 века тя е сърце и душа на хората от областта. Действащ е и досега.

Развитие на манастира
Датиране Местоположение и събития
неизвестно основаване в м. Китка под в. Тумба
ХІ – ХІІ век разширяване, вдигане на защитна кула
ХVI век изграждане на килийно училище
XVIII век опожаряване, ограбване и разрушаване
XVIII – ХIX век  преместване на манастира до близкото аязмо
ХIX век завършване на новата църква
ХX век функционира като концлагер, почивна база, действащ манастир

Уникалното аязмо за очи „Козма и Дамян“

До първия манастир, опожарен 1737 – 1739 г, имало аязмо. То става притегателна точка за пренасяне на обителта. Първо построяват сграда за целебния избор, прокарват водопровод и отопление, облагородяват района.

Аязмото представлява кладенец, от който постоянно блика вода. Тя е годна за пиене, има малко в повече желязо. Провира се между корените на древен, но жив дъб. Още от ХІ век този извор привлича поклонници и болни, които търсят спасение.

Лековита вода за очи в Църногорски манастир

Преданията твърдят, че водата от аязмото цели 100 болести – физически и психически. Най-известно е като място, на което се проглежда.

Когато измиеш лице с животворната вода, всякакви очни болести се изпаряват. Дали от водата, дали защото манастирът е посветен на лечителите Козма и Дамян (и там са лежали мощите им), но излекуваните са хиляди.

Giginski manastir -02
Манастирът и Аязмото
Случаи за премахване на перде на очите

Монасите от святата обител са свидетели на чудодейните изцеления. Те са живата история, пазят я и я предават на своите наследници. Някои от впечатляващите случаи цитират с точност – с имена и диагнози. Описани са в сайта на манастира, макар и само с инициали на излекуваните.

Така научаваме за хора, излекувани от рак и диабет. От очните болести впечатлява премахването на перде – само за няколко нощи пребиваване около извора. Разказва се историята на мъж от Перник, който излекувал възпаление само с един компрес за 12 часа.

Нужна е вяра, пълно предаване в ръцете на Господа и спокойствие. Чудото на изцелението се случва.

Светена вода и др. очни заболявания

По свидетелство на монасите и на жителите от околията, манастирската вода лекува глаукома, катаракта, късогледство (коригира с до 2 диоптъра), слепота, очни възпаления, дегенерация на макулата, диабетна ретинопатия, всякакви изменения на роговицата и ретината. Лечението включва преспиване около аязмото и поредни измивания със светена вода, налята след литургия.

По-забележителните случаи на изцеления след 2006 г. са описани от монасите в създания интернет сайт на манастира.

Други чудеса около манастира

Има излекувани от стомах, бъбреци, остеопороза, щитовидна жлеза, болести на кръвта. Манастирът е благотворен за психиката, връща съня, успокоява нервите.

Разказват за жена с диабет, която избутали с инвалиден стол до аязмото. Тя постояла там, молила се, пила и си отишла. След година се върнала на собствен ход, за да благодари на Господа и на светите целители. Диабетът й бил овладян и поставен под контрол, усложненията – излекувани.

Как се стига до Гигински манастир

Отправяме се от София към село Гигинци. Поемаме по автомагистрала Струма и след Перник се отклоняваме за село Батановци. По път 605 за около 30 минути (24 км) достигаме Гигинци и оттам – до манастира. Манастирът е на 5 км от селото. Пътят се вие през планинска местност.

  • Разстояние от София, Перник и др. центрове. Манастирът е на 67 км от столицата по автомагистралата, разстоянието се взема за около 70 минути. От Перник отстоянието е 30 км (37 минути). Друг по-голям център е Брезник на 20 км (23 минути);
  • Адрес на манастира и маршрути. Административният адрес е 2393, Гигинци. Има два подхода към селото – през Брезник и през Перник (Батановци). Пътят през Перник е за предпочитане, защото част от него е по магистрала. Брезник е по-изгодният подход, ако се пътува от населените места, които са източно и североизточно от София.

Таблица с хотели

Около село Гигинци има малка леглова база. Обикновено хотелите са с три звезди. Най-близкият е в Брезник, има опции за нощувка на около 30 км. от манастира.

Къде да отседнем наблизо
В района на… Хотели
Брезник (15 км) Бърдото (Бардо)
Перник (28 км) Елит, Бялата къща, Лавендер, Струма, Антик, Бистрица
Радомир (29 км) Съни хотел, Балкантурист, Downtown Apartments
Земен (30 км) СПА „Аелеа“
Стефаново (37 км) Кралско село
Трън (40 км) Ерма & Спа Бутик
Кладница (42 км) Вила Магус

Забележителности в и до манастира

В манастира най-забележително е аязмото. Разположено е в югоизточната част на святата обител. В самото село си струва да се види църквата „Успение Богородично“, която е вдигната след Освобождението.

Чудотворната икона

От 2016 г. манастирът притежава копие на Всецарица, чудотворната икона. Тя е дарена анонимно преди Великден. Вярва се, че и копията на светогорската икона са способни да лекуват тежки патологии като рак.

Църквата в манастира

Тя е строена на база по-стар храм, защото по онова време османците не позволявали строежа на нови църкви. От целия „преместен“ манастир, тя се строи последна и бива приключена през 1814 г. Това бележи окончателната дислокация на святата обител. Първоначално храмът е с едно пространство, полуцилиндрична. По-късно се разширява.

Забележителности в околните села

В село Кошарево на 3.7 км има музей на сурвакарските маски, посветен на празника Сурва (Сурова). Същата е от 19 век, паметник на културата в автентичен вид. В комплекса действа работилница, където посетителите сами изработват маски.

На 3 км е Габровдол – село, интересно с параклис на свети Георги. Това е най-новият храм в областта, от 2015 г. Построен е само с дарения и доброволен труд. В центъра се издига паметник на трима партизани, участници в събитията около 9 септември 44 г.

На 6 км разстояние е село Ноевци, чиято църква е местна художествена забележителност, нац. паметник. Постройката е възрожденска, а в близост е по-старата църква, от която са останали само части.

Ранинско църкве (6 км)

На 9 км са с. Чепино и Чепинският манастир. Интересен е с карстовия си извор и своята трагична история. И той е напълно сринат като Гигинската обител. Пътят до манастира е живописен. Минава се по малко мостче и черен път.

В северозападната част на селото е Ранинското църкве от 15 век. Забележителна е с старобългарски надпис върху камък със значение: Помилуй, Господи.

Църквата в с. Банище

В селото (11.6 км) е манастирът на Йоан Богослов. През II бълг. царство е бил богат с много земи, добитък и голямо стопанство. Разрушават го в 14 век, след като унищожават иконите и стенописите. Монасите са избити в местн. Калугерица. Върху опожарената църква издигат нова, която рухва и после правят трета. Този резултат от настойчивостта на местното население може да се види сега. Интересни са стенописите (и външни), но зографите не са известни. Тук е първото училище за района.

Минавайки през Батановци, погледнете фабриката Струма до гарата. Тя е архитектурно чудо, с уникална архитектура и невиждана на друго място дървена конструкция на три нива. Направена е вследствие на облог и е издържала времето – повече от 100 години.

За любителите на природата забележителен е връх Тумба, който е най-висок в Черна гора. Представлява пресечна точка на 4 общини. На 16 км от Гигинци е язовир „Осломе“. На дъното му е останало самото село Осломе, а сега това е място за пикник и спортен риболов. В с. Лесковец на 23 км има зоокът до борова гора. Обитават го муфлони, черни лебеди, кенгура и др. интересни видове. Има детски кът и люлки. На 18  км е връх Сирищнишка Рудина. От село Сирищник (15 км) тръгва интересна екопътека.

Конна база „Витоша“ (17.8 км)

Селото е на запад от Перник. Базата е интересна с отглежданите породи – Дунавски и Хафлингер. Могат да се видят и арабски коне. Във Витоша се провежда обучение по езда, предоставят се коне за свободна езда и разходки, за преходи и пикници, като има утвърдени и ексклузивни маршрути.

Нощувка, цена, условия

Повече места има в хотелите в Перник, където цената е около 60 – 90 лв за стая. Подобни са цените и в по-близки до Гигинци места.

Giginski manastir -01
Две от близките къщи за гости в Ковачевци и Конска

Например в Хаджибулевата къща цената на стая през април е 60 лв. Такава е цената и на къщите в село Конска. В Трън нощувките са около 100 – 120 лв за стая. Няма специални изисквания, но във всички обекти около Гигинци местата са ограничени.

Таблица с къщи за гости
Къде да отседнем наблизо
В района на… (разстояние) Къщи за гости
Долна Секирна (10 км) Дървената еко къща
Конска (14 км) къща Елбея, вила Джерман
Ковачевци (16 км) Хаджибулевата къща
Лобош (24 км) Михайловата къща, Риша
Жабляно (27 км) Dimi’s Farm
Парамун (28 км) Hunting residence „Paramun“
Пищане (30 км) Astoria’s Holiday Houses
Трън (40 км) Трънската къща
Зелениград (50 км) Зелениград
Магазин и продукти

Да не пропуснем да пазаруваме в самия Църногорски манастир. В него фунционират магазинчета за местно произведени храни. Предлагат се (според сезона) горски сладка, подправки, мед, мармалад, биволско мляко.

Контакти и работно време

Официално манастирът е отворен от 9 до 19 часа. За връзка се дава 0884874442.

История на Гигински (Църногорски) манастир

Някъде през 11 век няколко монаси са се отделили от мирския живот, усамотили са се в подножието на връх Тумба и така поставили основите на бъдещ манастир. Най-ранната му история не е съвсем ясна, но обителта се е разширявала. Постепенно са се изграждали нови и нови постройки, прави се килийно училище.

До падането под Турско робство манастирът е богат, притежава много земи, стопанство, там живеят много монаси. Правят се нощни панаири, празници. Смята се, че това е привлякло завистта на месните турци, които около 1737 година провокират скандал и получават повод за нападение. Святото място е разграбено, опожарено и сринато.

Сега могат да се видят основите на стария манастир. Новият възниква наблизо, но все пак на чист терен. Хора от околните села строят около аязмото първо стопански сгради, после жилищни за монасите и накрая почват и църквата. Използват основи на стар храм. Пренасянето завършва почти век след унищожаване на първия манастир.

Нов подем започва през Възраждането. Манастирът отново става средище на духовност. Получава имоти от местни чорбаджии и поклонници. Земите му отново започват да се обработват, открива се мандра, добива се голямо количество живот.

Сгради и съвременно състояние

Център на съвременния комплекс е църквата. Има двуетажна жилищна сграда с традиционния за манастирите чардак. В двора е изградена покрита чешма. Църквата е паметник на архитектурата и живописта.

Манастирът е действащ и се обитава от монаси. Постоянно се възстановява, реставрира, ремонтира.

Игумен Никанор. От Уолстрийт до манастира

По-нова „забележителност“ на Гигинския манастир е неговия игумен Никанор. За него се правят множество репортажи, пишат се статии. Интересен е с това, че до 27 години е финансист, а после забравя всичко светско и става монах край село Гигино. Обичат да подчертават, че е дошъл от Уолстрийт. Всъщност Христо Мишков е бил финансис в къща Карол.

В духовното поприще той също прави кариера. Предприемчив е, гъвкав и умен. От 2016 г. е избран за игумен, а после става и Софийски митрополит. Привлича средства, инициира реконструкция на сградите, подобрява битовите условия, осъвременява стила на живот на монасите. Възстановява стопанството, в което сега се отглеждат отново биволи и овце.

Видео: игуменът Никанор пред Нова ТВ по актуални и злободневни теми.

 

Скандали около манастира

През 2017 г. манастирът притегля вниманието по неприятен повод. Бившият игумен Евгений пише до медиите писмо, в което се оплаква, че е изгонен от святата обител и е принуден да живее в приют. Припомня се, че Евгений е започнал възстановяването на запустелия манастир след Промяната. Последният век от новото време манастирът е бил концлагер, трудов лагер, почивна база и какво ли не, но не и духовно средище. И така, Евгений се чувства прокуден от новия игумен Никанор. Обвинява го във влечение към парите и сделките.

В отговор монасите от манастира отправят отворено писмо в защита на игумен Никанор. В него твърдят, че архимандрит Евгений отправя клевети и изкривява фактите. Освен това разкрива тайнството на изповедта. Монасите отдават постъпката му на отнет от Бога ум като наказание за постъпките му.

Монасите обвиняват архимандрита е завземане на манастирска собственост – исихастирио (монашеско обиталище). Евгений прави постъпки за регистрирането му като отделен манастир. Случаят стига до Съда, който връща имота на манастира.

Празник на манастира. Събор

Храмовият празник е на Свети Врач – 1 ноември. Някога са правели нощен пазар, сега се извършва архиерейска св. литургия. Съборът е на 6 май, а на 7 и 8 май се чества иконата Всецарица.

Кръщене в Църногорския манастир

Манастирът има интернет сайт, през който може дистанционно да се избере дата за кръщене и да се запази. Връзката към страницата е на видно място над снимката на олтара. Попълва се анкетна карта с всички данни за родителите и кръстниците.

Монасите съветват преди кръщението да се посетят беседите в манастира (провеждат се от 11:30 часа). Те представляват теоретична подготовка за ритуала и неговия смисъл. През тази подготовка минават кръстниците, ако ще се кръщава дете, или този, който ще приеме кръщението, ако е над 12 г.

Гигински манастир с лековита вода за очи.
Църногорски манастир, аязмото лекува очи.
Ресторанти наблизо

Околността около Църногорския манастир е изпъстрена от малки селца. Легловата база е ограничена, същото важи и за ресторантите.

Най-близо е едноименният хан. Сравнително близо са ресторантите Юланда, Хижата и Пчелина. Истинска забележителност е Калената пивница.

Хан Гигински манастир

От старо време манастирът е разполагал със собствен хан. Сега пак има такъв, но функционира като ресторант. Той се намира съвсем близо до манастирския комплекс.

Отзивите в Гугъл са прекрасни – отлична кухня, впечатляваща гледка, пасторална идилия. Посетители препоръчват манастирските и биволските кюфтета, пърленките и домашната туршия. Има достатъчно място за семейни събирания.

Калената пивница (сръбски ресторант)

На около 25 км от Гигинци се намира с. Калище, прочуто с ресторанта си Калената пивница. Той се държи от сърби и съответно кухнята е сръбска. Има отзиви за вкусна храна, прекрасно обслужване и приятна битова обстановка. Има интересни предложения като хляб с каймак и вешалица. В един интернет пътепис ни предупреждават, че за Пивницата трябва резервация, защото винаги е пълна с посетители. Освен това се плаща само кеш.

Видео разходка из манастира:


 

За Станимир Тенев

Аз съм Станимир Тенев. Завършил съм икономика и журналистика. Журналист съм от 1994 г. Работил съм в електронни, печатни и интернет медии. В сайтовете на Марс Медия Груп работя от септември, 2008 г. “Нито ден без ред” е работният ми девиз.

Прочети още

Вестите на ангелите от Откровение 14 глава стихове от 6 до 12 са вести на Божията милост и ни предупреждават от измамите.

Пророчество от Откровение! Вестите на ангелите – какво послание носят?

В Библията се намира едно послание от Бог до нашия свят и специално за нашето …

3 Мнения

  1. Чувала съм, че един човек се е напълно излекувал от рак на белия дроб, а е бил пътник вече, едва се е качил до манастира. Даже не е бил християнин, е това е интересното!

  2. Да, за рак и аз знам, но не лекува безплодие, доколкото знам. Аз лично съм ходила за главоболие и имах облекчение. Ама трябва да се качиш пеш и после да слезеш пеш с една туба вода.

  3. Много е хубаво кръщенето в този манастир, ако ви е близо, никъде другаде, само там! Детето ще е здраво и няма да боледува.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *