В случай най-вероятно синдромът на раздразнените черва е съпътстван от голямото количество бактерии. В дванадесетопръстника и тънкото черво се “заселват” бактерии, които не трябва да бъдат там. Причината за това най-често е нарушено отделяне на жлъчен сок.
“Излишните” микроби изработват газ. Именно той е причина за болки в корема. Затова не е толкова учудващо, че след курса на лечение с антибиотици вие сте се почувствали по-добре.
Именно антимикробната терапия е основно лечение на бактериалното натрупване в червата. За да се унищожат бактериите в червата, не са необходими препарати, действащи на целия организъм. Достатъчни са антимикробни лекарства, които не се усвояват в стомашно-чревния тракт.
След антибиотиците обикновено се назначават препарати, подпомагащи размножаването на полезните микроби. Те най-успешно коригират микрофлората.
Вие трябва да промените и начина си на хранене. Яжте по-малко сладки неща, защото те са любима храна на бактериите. Откажете се от употребата на изкуствени подсладители, които могат да предизвикат метеоризъм и диария.
За предпочитане е да консумирате плодове, зеленчуци и горски плодове с бактерицидни свойства. Към зеленчуците, богати на фитонциди, се отнасят ряпата, лукът, чесънът, хрянът и целината. А най-голяма антимикробна активност притежават малините, ягодите, боровинките, наровете. Ще бъде полезно да добавяте към ястията си подправки (ако ги понасяте, разбира се) като карамфил, канела, кимион и дафинов лист.
моето дете така го болеше стомаха че се свиваше от /болки /.