ОПАСНИТЕ УСЛОЖНЕНИЯ ПРИ ДИАБЕТ ТИП 2
Откриха ми диабет тип 2. Лекарят ме предупреди, че трябва да се придържам строго към предписаното лечение, защото заболяването ми е “бомба със закъснител”. Предупреди ме, че изпусна ли нещата от контрол, усложненията от диабета и лечението им ще ми струват много скъпо. Дайте ми повече разяснения по въпроса.
Ирина Николова – Елхово
ДИАБЕТ. ВСИЧКО ЗА ДИАБЕТА
При хората със захарен диабет тип 2, които имат и микроваскуларни (на малките съдове) и макроваскуларни (на големите съдове) усложнения, директните разходи за лечение скачат над 250 на сто. Стигат до 360 на сто при голямо сърдечносъдово събитие и до 771 на сто при напреднала диабетна нефропатия в сравнение с диабетиците, които не са развили усложнения.
Усложненията са тези, които имат чувствително отражение върху директните медицински разходи, свързани с диабет тип 2. Лечението на пациентите с диабетни последици струва средно на здравната система 3, 5 пъти по-скъпо в сравнение с това на пациентите без усложнения на заболяването. Честите и продължителни хоспитализации на хората с диабет тип 2 поради лош метаболитен контрол и напреднали усложнения увеличават многократно разходите за управление на заболяването.
Добрият дългосрочен контрол на кръвната захар и кръвното налягане при ДТ2 е единственият изпитан и недвусмислено доказан начин за избягване на скъпоструващите хронични последици или поне за забавяне на тяхната прогресия във времето.
Диабет тип 2 не е “леко” заболяване. Той е “биологична” бомба със закъснител – лошият метаболитен контрол води до ускорена проява и до прогресия на усложненията, които имат висока цена – човешка, здравна и социална.
Двама от трима диабетици стават жертва на сърдечносъдово заболяване поради лошо управление на кръвната глюкоза и на кръвното налягане.
От всички директни разходи за управление на ЗВ2 антидиабетните перорални средства, с които се лекуват около 60 на сто от хората с това заболяване, заемат най-малък дял – едва 4 на сто (с инсулина – 7 на сто). Болничното лечение изсмуква средно 55 процента от целия диабетен бюджет (между 30 и 65 процента в различните европейски държави). Амбулаторните грижи поглъщат около 21 процента.
От всички директни медицински разходи на здравеопазването, свързани с диабет тип 2, лекарствата за домашно управление на кръвната захар заемат скромния дял от 7 процента спрямо 76 процента, отиващи за доболничната и за болничната помощ.
От общата стойност на лекарствата, назначавани и употребявани от хората със ЗВ2 за таблетки отиват 13 процента и за инсулин 11 процента – общо 24 процента. Останалите дялове до 100 процента се разпределят между сърдечносъдовите и липидопонижаващите медикаменти – 42 и другите видове лекарства – 34 процента.
Според европейските препоръки хората със ЗB2 трябва да поддържат ниво на гликиран хемоглобин (HbA1с)=<6, 5, но реално едва една трета успяват да го постигнат.
ПРЕДСТАВЯМЕ ВИ:
ТАЙНИТЕ РЕЦЕПТИ НА МАРИЯ ТРЕБЕН
Комбинациите на билкарка №1 в света борят псориазис, диабет и кръвно
Представяме ви три от достиженията на най-признатата билкарка в света Мария Требен. Самото й име гарантира отлични резултати и бързо справяне дори с хроничните болести!
АНТИПСОРИАЗ представлява комбинация от 24 билки, която особено много облекчава страдащите от псориазис.
ХИПЕРСТОП – 12 билки, свалящи високото кръвно налягане. Още след първата седмица изчезват симптомите на високо кръвно – нахлуване на кръв в главата, световъртеж, бучене в ушите и смущения в зрението. При продължително третиране ефектът е траен!
АНТИДИАБЕТ е комбинация от 16 билки, отнемащи първопричината на захарната болест. Еликсирът на Мария Требен спомага за цялостното отстраняване на болестта. Той сваля кръвната захар до 130 единици.
И трите смески се предлагат в разфасовки за 3 и 6-седмичен курс на лечение. Заедно с поръчката си ще получите подробно описание за начина на употреба и диета, която се спазва за по-добър ефект.
Василка Стоянова, инженер:
Аз съм 38-годишна жена. Години наред кожата ми от шията надолу беше напукана и твърда като гьон и постепенно получих пълен косопад. Ходих по лекари и пих какви ли не лекарства и се мазах с мазила, но след всяко лечение кожата само омекваше и болките отслабваха. В болестта обаче нищо не се промени. Тогава чух за еликсирите на Мария Требен и си ги поръчах. Заедно с чая който получих ми изпратиха и диета, която трябваше да спазвам. Само след около месец бяха на лице първите подобрения, а три месеца, след като започнах да пия еликсира на Мария Требен и да спазвам диетата, кожата ми стана гладка и без петна.
КОПРИВАТА ПОНИЖАВА КРЪВНАТА ЗАХАР
Преди доста години използвах коприва, за да излекувам анемията си. Бях много учудена от добрите показатели на кръвта, до които ме доведе пиенето на чай от коприва. Сега имам диабет и прочетох, че копривата помага и при това заболяване. Мога ли отново да разчитам на нея?
Тинка Колева – Харманли
Билката подобрява обменните процеси. Освен че понижава нивото на захарта в кръвта, тя действа усилващо, противовъзпалително и кръвоспиращо. Благоприятства регенеративните процеси, стимулира епителизацията и гранулацията и ускорява зарастването на раните, включително и на язвени ниши. Действа обезболяващо при жлъчни, при чернодробни и при ревматични заболявания, увеличава млякото на кърмачките.
Копривата е добра билка за диабетиците. Може да се използва и при общо изтощение, разширени вени и варикозни язви, бавно зарастващи рани, безапетитие, кръвотечение, жлъчно-чернодробни оплаквания и др.
НАЧИН НА УПОТРЕБА:
Около две супени лъжици от билката се заливат е 400 мл вряла вода. Киснат около 1 час. Запарката се прецежда и се пие по 1 кафена чашка три пъти дневно.
ЛЕКАРСТВОТО НЕ СЕ ИЗБИРА КАТО МАРАТОНКИ
Моля да ми обясните на какво се базира предпочитанието на лекаря към едно или друго лекарство, което изписва при диабет. Имам чувството, че се има предвид цената на лекарство – да е по евтино. Права ли съм?
Калина Николова – Пазарджик
Подходът при изписване на лекарства е спазване на медицинските показания и противопоказания за тяхното прилагане, а не гледане кое е по-евтино и кое – по-скъпо.
Тезата на някои пациенти, че лекарите им изписват по-евтини лекарства, за да намалят медицинските разходи, не е вярна. Изписването на лекарство не е като избор на предмет за всекидневна употреба, дали да си купиш примерно маркови маратонки или български.
Изборът на лекарство не е нито по желание на лекаря, нито по желание на пациента. Лекарствата се изписват единствено по медицински показания, а не като се гледа дали лекарството е скъпо или евтино.
Понякога се налага лекарят да сменя едно лекарство с друго или да включва втори или дори трети препарат. Това се налага по много причини. Понякога тя е с недостатъчна ефикасност на използвания до момента препарат (изчерпване на действието му), друг път – търсене на синергизъм (благоприятно усилване и допълване на ефектите).
Причина може да бъде и непонасяне или странични действия на използвания медикамент. Едно лекарство може да бъде предпочетено пред друго и поради допълнителните предимства, които дава по отношение на придружаващите диабета заболявания като артериална хипертония, отклонения в липидите, склонност към кръвосъсирване и т. н.
БОЛНИТЕ ОТ ДИАБЕТ СА В ПОСТОЯНЕН СТРЕС
Вярно ли е, че диабетиците страдат по-често от депресия в сравнение с останалите хора?
Илия Атанасов – Велинград
Диабетиците тип 2 страдат по-често от депресия и от тревожност и имат по-лошо каество на живот в сравнение с останалото население на същата възраст. Те са в постоянен стрес. Причината за това е страх от бъдещи сериозни и инвалидизиращи здравни последици, които могат да доведат до нарушения в социалната и в семейната функция и до зависимост от околните, включително от останалите членове на семейството.
С ПРОБНАТА ДИЕТА СЕ ИЗСЛЕДВА ВЪГЛЕХИДРАТНИЯТ БАЛАНС
Какво представлява пробната диета за диабетиците?
Теменужка Иванова – Плевен
Това е балансът, на който болните се поставят в повечето клиники. Съдържа около 100 г белтъчини, 100 г мазнини, 300 г въглехидрати и дава на организма 2500 калории. Състои се от 400 г хляб, 100 г сирене, 250 г мляко, 150 г месо, 50 г маслини, 100 г картофи, 20 г фиде, 10г грис и 800 г зеленчуци.
При изчисление на калорийните нужди трябва винаги да се съобразяваме с тежестта и с формата на заболяването. На пълни диабетици, при които теглото е значително над нормалното, трябва да се дава по-ниско калорийна храна, за да отслабнат и да се доближат до нормалното тегло.
Обратно, на слаби диабетици трябва да се дава по-високо калорийна храна, за да напълнеят и да се доближат до нормалното тегло.
Ако един болен, поставен на такава пробна диета, задържа нормалното си тегло, намалява концентрацията на захарта в кръвта и в урината, той може да се остави за постоянно на тази диета, като взима приблизително същите количества храна. Ако обаче диабетикът започва да слабее, да чувства глад и да дава ацетон в урината, е необходимо да се увеличат въглехидратите на 350 г и белтъчините на 120 г. При нужда може да се прибегне и до даване на инсулин.
Когато при тази пробна диета диабетикът губи 50 г захар чрез урината, а използва 250 г, ще бъде необходимо да се намалят въглехидратите на 250 г и да се увеличат съответно белтъците и мазнините.
Целта на диетата е да се постигне нормализиране на концентрацията на кръвната захар и болният трябва да престане да отделя захар с урината. Ако обаче болният и при тази диета отделя ацетон чрез урината, това говори, че е налице недоимък от въглехидрати и организмът започва да изгаря усилено мазнините, като образува повече ацетон. В такива случаи е необходимо да се повиши количеството на въглехидратите, да се дадат инсулин и специална антикетогенна диета, или да се назначи специална млечно-плодова диета.
МАСЛИНИТЕ ПОМАГАТ ЗА ОБМЯНАТА НА ВЕЩЕСТВАТА
Какво трябва да бъде съотношението между отделните видове мазнини в диетата на диабетиците? Кои мазнини са за предпочитане? От кои храни могат да се набавят?
Татяна Димитрова – Разград
Хората, страдащи от диабет, са изложени на повишен риск от сърдечносъдови заболявания. Рискът е още по-голям, когато диабетиците са с наднормено тегло, страдат от затлъстяване, имат липидни нарушения. Тези пациенти трябва да бъдат много внимателни към диетата си и особено към мазнините, които приемат.
Хранителните мазнини са три типа – наситени, полинаситени и мононаситени. Към наситените спада маслото, свинската мас и говеждата лой. Полиненаситени мазнини са традиционното за българина слънчогледово олио и по-малко предпочитаното царевично олио. Мононаситени мазнини съдържа маслиненото олио (зехтин) и авокадото. Най-здравословни за всички хора, и особено за диабетиците, са мононенаситените мазнини.
В състава на диетата на диабетика наситените мазнини трябва да представляват под 10% от общите калории за деня, а ако болният е с висок холестерол те трябва да са още по-малко – под 7%. Около 10% трябва да бъдат и полиненаситените мазнини, а мононаситените до 15% при хората, които не страдат от наднормено тегло.
При такова съотношение на трите типа мазнини обмяната на веществата протича при най-добри резултати, а оттам – и състоянието на кръвоносните съдове е добро.
Най-високо съдържание на мононаситени мазнини има в маслините и в произведеното от тях олио -зехтин, а така също и в малко познатия и консумиран у нас плод авокадо.
Въпреки, че зехтинът е най-здравословния тип мазнина, не трябва да се забравя, че той съдържа много калории – 1 грам = 9 калории. А свръхприемът на калории води до наддаване на теглото.