На всички ни се е случвало да изпитваме умствено и физическо напрежение. Като естествена форма на отпускане се явява сънят. Защо ни е толкова трудно да заспим, когато сме преуморени?
Още древните мъдреци на Индия са забелязали, че в работещите ни напрегнати мускули се образуват разпадни продукти, предизвикващи чувство на умора. А отпуснатият мускул позволява на кръвта да неутрализира токсините.
Какво представлява отпускането?
Тибетските мислители твърдят, че това е състояние на съзнанието, при което енергията не се движи – нито към бъдещето, нито към миналото – тя просто присъства. Ето защо за максимална ефективност на съня заспиването трябва да протича на фона на определена настройка на съзнанието, чувство на спокойствие, оптимизъм и увереност в себе си.
Правила на тибетските монаси
Лягайте си задължително с празен стомах, 3 часа след вечеря. По време на сън дишането автоматично става диафрагмално и ако стомахът е пълен с храна, той и диафрагмата взаимно ще си пречат. Това ще доведе и до излишък от киселини.
За дълбок и оздравителен сън може да направите няколко неща:
- след като се убедите, че храната от вечерята вече е преминала в дванадесетопръстника, което ще разберете по лекото чувство на глад, приемете оздравителни средства като (билкова отвара, кимион, ментови бонбони);
- направете вана за крака – 1 чаена л. сода на 2 л топла вода за 15 минути;
- при безсъние разтрийте ходилата и глезените с масло от бор и обуйте чорапи;
- преди сън миришете настойка от валерианов корен;
- направете серия вдишвания и издишвания само с лявата ноздра. Дясната ноздра се запушва с пръст, така вдишвате и издишвате, докато дишането с дясната стане много по-лесно, отколкото с лявата.
Припомняме ви, че лавандуловото масло е ефикасно приспивателно.
Постелята не бива да е прекалено мека, защото трудно се отпускат мускулите, нито прекалено твърда. Завийте се с вълнено одеяло. Най-добре е да спите без възглавница или с много ниска.
За да заспите по-бързо и да повишите ефективността на съня, трябва да почувствате отпускане на мускулите. Отпуснатият мускул е топъл, изпълнен с кръв, тежък, изключен от мозъка и не изпълнява заповедите му. Релаксацията може да стане на части – отначало краката, после ръцете, коремната преса, на гърба и на врата, защото при напрежение на вратните мускули главният мозък работи активно и се заспива по-трудно.
За да не се възбуждат съответните нервни центрове при светлинни дразнения, поставете лека тъмна превръзка.
Не бива да заспивате само на ляв хълбок, и то не защото ще се притиска сърцето. Ако се диша често повече с дясната ноздра, то мозъкът прегрява, а това заплашва с различни заболявания. Според йогите дясната ноздра е свързана със слънцето. Ако се диша само с нея, това води до загряване на организма. Лявата ноздра е свързана с луната – организмът се охлажда. Безсънието се предизвиква от това, че десният бял дроб функционално е свързан с дясната ноздра, а левият – с лявата.
При нормално състояние е добре да се спи по гръб, така се регулира температурата на тялото.
Ако чувствате, че храната не е смляна изцяло, трябва да спите на десен хълбок, защото само в този случай храната ще преминава с лекота от стомаха в дванадесетопръстника. Когато е топло, трябва да заспивате на десен хълбок, когато е студено, на ляв. Ако е горещо, можете да запушите дясната ноздра с памук и да спите на десен хълбок. И обратното – при силен студ за загряване трябва да запушите лявата ноздра и да спите на ляв хълбок.
Продължителността на съня за умерен климат може да се определи на 7,5 часа за лятото и 8 часа за другите сезони.
Ако за сън остава малко време, то за повишаване на ефективността му трябва да запушите лявата ноздра с памук, да обуете вълнени чорапи и да се завиете топло. За да се наспите на студено, е необходимо повече време.
Известна е мъдрата мисъл: „Най-доброто приспивателно е чистата съвест“. За да ускори самоусъвършенстването си, човек трябва преди сън да анализира всичките си мисли, думи и действия през изминалия ден.
Непосредствено преди сън психиката трябва да се приведе в пасивно състояние, за което е необходимо да устремите поглед (със затворени очи) по посока на краката. Едновременно, като се откъснете от обстановката, трябва да се отдалечавате по посока на погледа си все по-далеч и далеч, сякаш отлитате от Земята и постепенно се разтваряте в космоса.
За проверка на ефективността на съня може да използвате следните показатели – цветът на бялото на окото и конюнктивата при спазване на всички условия за нормален сън трябва сутринта да е по-блед, отколкото преди сън; сутрин трябва да сте бодри и отпочинали; добър признак са сънищата с изключение на кошмарите.
В страните от Изтока за подобряване на съня се прилага ароматерапия с лечебни билки. Те премахват стреса и нервното напрежение.