781 N
Литийно шествие с мощите на Св. Петка

Мощите на Света Петка творят чудеса!

Мощите на преподобната Света Петка са чудотворни и вършат чудеса!

Днес почитаме паметта на една голяма светица. Тя не е загинала за Христовата вяра, затова не е мъченица.

Водила е отшелнически живот в пустинята дълги години – живяла е като монахиня, починала е от естествена смърт, затова я наричаме преподобна.

Мощите на преп. Света Петка имат интересна съдба.

Докато живяла в пустинята, един ден й се явил Ангел Господен, който я предупредил, че времето й да се прибере на Небесата наближава. Затова Петка трябва да се върне обратно  в родния си град.

След толкова много години никой не разпознал в жената онази млада девойка, която преди много години тръгнала да търси Господ.

Преп. Петка поживяла за кратко в храма в родния си град и кротко предала Богу дух.

Благочестиви християни я погребали. Минали години, всички забравили за преп. Петка. Моряк – удавник трябвало да бъде погребан в същия град. Хората започнали да копаят гроб, а мястото било точно онова, на което била положена преп. Петка.

Стигнали до нетленното тяло, от което се носел непознат аромат. Мощите на преп. Петка били внесени в храма и там стояли в продължение на години.

На 14 октомври 1238 г. българският цар Иван – Асен ІІ взел мощите на преп. Петка и ги отнесъл в столицата Търново. Докато мощите пътували към столицата на Второто българско царство,  на хълма Царевец издигнали нов храм, в който да бъдат прибрани.

От Беломорска Тракия до Търново (дн. Велико Търново), мощите спирали на много места, за да нощуват войниците и хората, които се грижили за тяхната сигурност. На всяко място, на което мощите на преп. Петка преспали, наскоро хората издигнали храмове с нейното име.

Преди да достигнат до Търново, мощите преспали в Габрово. Там населението построило малка църква, която по-късно била опожарена от турците.

Но габровци приемат Света Петка за своя духовна закрилница.

На мястото на храма днес е издигнат малък мраморен параклис, а 14 октомври е Духовният празник на града.

Във връзка с този празник вече 11 години в града на Рачо Ковача се провежда ежегодният фестивал на духовната музика.

Когато търновското царство пада под турско робство, мощите на Св. Петка са пренесени във Видин. Когато Видин е завладян от поробителите, мощите са преместени в Белград.

Когато султанът Сюлейман Великолепни превзема Белград, мощите на преп. Петка Българска и Търновска са отнесени в Румъния, в гр. Яш, където се намират и днес.

Всяка година на 14 октомври със саркофага със Светите мощи на преп. Параскева – Петка се прави литийно шествие, а този ден е голям духовен празник за града.

Който не е ходил в гр. Яш и няма възможност да отиде, намислете си нещо, което искате да ви се случи и се помолете на Св. Петка на снимката с нейните чудотворни и нетленни мощи!

За Калинка Петрова

Казвам се Калинка Петрова. Завършила съм „Журналистика”. Станах част от екипа на "Марс Медия" през 2011 г. Пиша за сайта Chudesa.net. Освен за чудесата около нас, водя рубриката за християнските празници и традиции. Следя благотворителните инициативи и дарителските кампании, които се провеждат в полза на нуждаещите се и на които Chudesa.net отделя особено внимание, за да бъдем максимално полезни на всички наши читатели.

Прочети още

анализ на тайната вечеря на леонардо да винчи

Тайната вечеря. Кои са апостолите? Анализ. Какво символизира Леонардо да Винчи?

Анализ на Тайната вечеря от Леонардо да Винчи. Кои са апостолите в картината. Какво символизира …

Едно мнение

  1. Честит Петков Ден! Честит имен ден.Честито на всички ,които носят Това име!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *