Какви представи на хората за Луната разкриват легендите за най-романтичнното небесно тяло?
В тях и Луната, както другите астрономически тела, от край време е обожествявана. Считана е за мистериозно творение, което вечно променя лицето си. Свети силно, макар и с отразена светлина и в нея се взират тези, на които импонира романтиката и чистата красота. Митичните разкази са плод на невероятно въображение, но и на знания, съответстващи на времето, през което са сътворени.
Една от най-разпространените легенди свързва Слънцето и Луната с разказа за несподелената любов на небесното светило с капризната Луна. За да избегне задевките на влюбеното слънце, непостоянната Луна поставила условие да й направи подарък, който да и подхожда по размер, като залог за бъдеща женитба. Слънцето й измайсторявало роба с вечно променящи се размери, но тя така и не й ставала, защото месечината растяла или намалявала с дни. Бедното влюбено слънце така и не разбрало женските трикове на неуловимата Луна.
В други древни предания я свързват с богини от митологията на някои етноси. Такава е китайската богиня на луната Ченге. Известен е и митът, в който се разказва за това, че Луната е изгубената огърлица на красива кралица.
Модерните сказания не са толкова романтични. Практицизмът и богатата информация на съвременните хора предвиждат промените, които настъпват у хората в резултат от нейното влияние. Когато спътникът на земята не се вижда, се счита, че се увеличават престъпленията и самоубийствата, а така също и самоубийствата. Голямата раждаемост и берекетът също се свързват с небесното тяло, а в някои азиатски народи по фазата на луната се отгатва пола на детето.
Подстригване според Луната – кои дни са благоприятни и кои не?