Учените разкриха, че кучетата издържат боси в снега при минусовите температури поради специфичния им топлообмен. Затова могат да се разхождат боси в снега
Всички сме се чудили как в големия зимен мраз, когато „дърво и камък се пука от студ”, кучетата щастливо бягат боси в снега. Очевидно на тях не им е студено на лапичките, но защо?
Вижте и ТОВА: Ето кое е най-голямото куче на света!
На този въпрос е решил да даде отговор един японски учен. Професорът от университета Yamazaki Gakuen, Хиройоши Ниномия, е установил, че тайната е в начина, по който циркулира кръвта в тялото на кучетата.
Така, чрез този специфичен топлообмен студът, до който се допират някои незащитени части от тялото на животните – като лапичките, не се разпространява по тялото им, съобщи iNews.bg.
По този начин топлата окислена кръв се използва за сгряване на студената кръв от долната част на крайниците, преди да се върне към сърцето и да се включи към централното кръвообращение.
ЛЮБОПИТНО: Откъде се е пръкнало Баскервилското куче?
Професорът пояснява, че артериалната кръв при кучетата достига до края на крачетата им, след това сгрява венозната преди да се върне към сърцето. Това е уникален начин за топлообмен, допълва проф. Ниномия, цитиран от Ройтерс. Затова на кучетата не им е студено в снега, когато ходят боси.
Така долната част на лапите на кучетата, които са боси в снега, се запазват топли или с почти същата температура, както и на останалата част от тялото им, дори и при екстремно ниските температури на околната среда.


Щастливи кучета в снега, защото не им е студено на лапите
Професорът разкрива, че и други животни имат подобна система на топлообмен. Такива са делфините. Но той допълва, че не всички породи кучета са способни да бягат по снега в студеното време боси.
ВАЖНО: Съновник – Куче. Какво значи, когато насън видим куче?
Така например, булонките и пекинезите, както и всички кръстоски са много по-изнежени, и при тях не функционира така добре тази система за сгряване.