Глинени плочки на възраст 1600 години, намерени на територията на град Виница в Македония, могат изненадващо да се окажат доказателство за българските корени на легендарния герой Ахил, пише blitz.bg
Невероятната хипотеза е на уредника в Националния литературен музей Александър Мошев.
Ахил, познат на целия свят от Омировата „Илиада“, е изобразен на теракотена плочка от 5–6 в., свързвана от историците с една друга плочка, намерена край град Виница в Македония, върху която има надпис „Болгар“ на латински.

Глинени плочки на възраст 1600 години, намерени на територията на град Виница в Македония, могат изненадващо да се окажат доказателство за българските корени на легендарния герой Ахил
Александър Мошев посочва, че поне два византийски източника споменават, че Ахил е предводител на българи. Той и екипът на списание „Осем“ участват в експедиция до разкопките на платото над Виница.
Керамичните плочки са смятани за първообраз на днешните икони. Въпреки раннохристиянския си характер, две от тях привличат вниманието им – едната е с надпис „Ахил“ и друга – с конник, до когото е изписано „Болгар“.
Македонският археолог Балабанов, разкопаващ обекта, пръв допуска възможността за връзка между двете плочки, т.е. хипотезата, че в една тракобългарска среда има култ към митичния предтеча Ахил, за когото има данни в поне два византийски източника (от 6-ти и 12-ти век), че е предводител на българи.
Друга възможност е това да е раннохристиянският светец свети Ахилий от 4-ти век, култът към когото се развива по време на цар Самуил. Чисто иконографски обаче няма как християнски светец да бъде изобразен именно по този начин.