Буренът троскот и непознатите му ползи като билка. Как да го премахваме, ако вреди? Лечебни ефекти от растението; приготвяне, рецепти
Троскот – ето ви класически плевел, който е разпространен в зоните с умерен климат. Способен е да завладее обширни терени, устойчив е на засушавания. Развива могъща коренова система, която измества растящите в съседство растения. Изтощава почвата и потиска развитието на културните растения.
Основна информация за троскота | |
---|---|
Към кое царство принадлежи? | Към растителното царство |
Кой отдел растения? | Васкуларните (Tracheophyta) |
Относно семената: | Едносемеделни, покритосеменни |
Кой е неговият разред? | Житноцветни |
Кое е неговото семейство? | Житни |
Кой е неговият род? | Той оглавява рода Троскот (Cynodon) |
Кой е неговият вид? | Обикновен троскот (Cynodon dactylon). По-рано Линей го е нарекъл Panicum dactylon. |
Същевременно в страните със сух климат обширни диви терени са напълно превзети от троскот и се използват успешно като пасища. В Америка го наричат “бермудова трева” и също го използват като пасищна култура. Намира приложение и при затревяването на подложени на ерозия сухи участъци земя.
Съдържание:
Земеделците водят истинска война с упорития троскот, който определено пречи на отглеждането на зеленчуци, зърнени култури, лозя. В същото време народната медицина го цени като суровина за приготвянето на ефективни церове.
Какво е троскот (пирей)? Как да го познаем?
Троскот или пирей е многогодишно тревисто растение, израстващо при благоприятни условия до половин метър височина. Има дебели жилави корени, чиято дължина достига до метър и половина. Листата му са остри и дълги, с лек мъх, сивкаво зелени. Цъфти през юни-август. Цветовете представляват снопче тънки разклонения с форма на разперена метличка на върха на стеблото.
Троскотът е изумително плодовит: едно растение може да “отгледа” до 10 000 миниатюрни семенца, които съхраняват кълняемостта си в продължение на 10 години.
Декоративен троскот
Декоративният троскот е култивиран сорт сухоустойчива трева, която се използва при озеленяването на градини и паркове. Лесна е за поддържане, тъй като не изисква непрекъснато поливане. Издържа на физически натоварвания и температурни амплитуди. Градинарите обикновено я комбинират с бяла детелина при оформянето на зелени терени тип “английска ливада”.
Ползи и вреди за градината
Вредата от троскота, както от всеки плевел, не е нещо маловажно. Заемайки все нови и нови площи, растението потиска другите представители на флората. В градините троскотът поглъща основните запаси от влага и хранителни вещества от почвата и по този начин лишава от жизнени компоненти зеленчуците. Засенчва и притеснява и многогодишните цъфтящи растения. Освен това гъстата зелена маса е благоприятна среда за размножение на градински вредители.
Както всеки представител на екосистемата, този плевел все пак има и полза. Той е ценна хранителна банка за пасящите домашни животни. При горещ и сух климат дори е една от малкото възможности за поддържането на пасища. Троскотът не просто оцелява в такива условия, а просто си живее и се развива чудесно. Растението издържа и на жестокото тъпчене от копитата на големи стада. Развива се бързо, запълва пустеещите пространства.
Растението се използва ето как:
- Като сезонна лятна храна за овце и суровина за силозните ями, които се зареждат като зимен запас за добитъка;
- Троскотът е идеален вариант за ландшафтен дизайн. Използват го при озеленяването на спортни площадки, за укрепване на наклонени терени, с негова помощ оформят градинки.
- Корените на плевела притежават лечебни свойства. От тях се приготвят настойки и отвари, прилагат ги при инфекции на дихателните пътища и като диуретик.
- Стеблата съдържат антисептични компоненти: кашица от зелената маса на плевела се използва при порязвания и кожни патологии.
Премахване, борба с троскота
Борбата с троскота изисква упоритост и постоянство. Как точно ще се води тя, зависи от разпространението му. Обикновеното отскубване невинаги помага: корените са дълги и жилави и ако част от тях остане в почвата – растението буквално възкръсва и не след дълго се възстановява напълно.
Плевене, разрохкване на почвата
Плевенето трябва да се прави редовно, а отскубнатите с корен растения задължително се събират и изхвърлят, дори е по-добре да се изгорят. Ако се оставят на място, след седмица ще са се съживили!


Жилавият троскот е сериозен проблем за всеки земеделец
Първото плевене се прави още рано напролет, когато корените са още малки; прави се и окопаване. Следващото плевене е през лятото – при всеки опит за прочистване е важно да се изчистват корените.
Копаене с вила
Ако прекопаваме с лопата, коренищата ще се разкъсат и ще е трудно да ги почистим напълно. Пак казваме – остане ли част от тях в почвата, скоро плевелът ще поникне отново. Ако копаем с вила – почвата ще стане рохка, а и плевелите ще се изваждат по-лесно.
Мулчиране
Аще един вариант за унищожаване на упорития плевел е мулчирането. Ако растенията са постоянно на тъмно, те не могат да оцелеят. Затова лехите се покриват с чер полиетилен или картон. През есента теренът се пърли, сетне се покрива с тъмно фолио. Платната се притискат с тухли и камъни, за да не се разместят при валежи и вятър.
Пръскане с керосин
Ако напръскаме троскота с керосин, той ще изсъхне и ще загине; керосинът се изпарява и няма да увреди зеленчуковите култури, които се опитваме да опазим. Тази операция се прави през пролетта, при първите кълнове на тревата. След 12 дни пръскането се повтаря. теренът става добър за засаждане на зеленчукови култури, дини, пъпеши и тикви.
Засаждане на тикви
Засаждането на тикви е един от народните методи за борба с плевелите, включително троскот. Когато тиквата порасне, тя развива големи листа и те засенчват терена – така плевелът не може да се развие в сянката им.
Други „хуманни“ методи
Опитни градинари препоръчват и други методи за борба с троскота като признават, че ефектът от тях не е особено траен: например през пролетта теренът се полива с разтвор от сода каустик; посипва се със сол; полива надземната част се с лимонена киселина – три супени лъжици лимонтузу на литър вода.
Плевелът може да се премахне за един сезон и с етилов спирт, разреден с вода в съотношение 1:10. Полива се зелената част и в дълбочина – към корена. На следващата година обаче тревата се появява отново.
Препарати за борба с троскота
Препарати за борба с троскота обикновено се прилагат при пустеещи и силно занемарени площи, обрасли с троскот. Към тях се прибягва по принцип в случаите, когато други, по-чисти и екологично щадящи средства не дават положителен резултат. Касае се все пак за химикали: те не само ще унищожат плевелите, но и ще засегната полезната микрофлора на почвата.
Хербициди
Хербицидите са вид пестициди, с чиято помощ се унищожават нежеланите растения в обработваеми площи, а в последно време – и растителност по тротоари, пътни участъци и строителни терени. При тяхното прилагане се държи сметка за концентрацията на използваните смеси или разтвори, особено когато се обработват хранителни култури.


Издръжливостта на този плевел е пословична
- “Торнадо” е един от препаратите за премахване на троскот, и не само – действа на практика върху всички видове плевели. Проблемът в този случай е, че се засягат и полезни растения; такъв проблем съществува и при продукти като “Раундъп”, “Глифоган”, “Ураган”.
- “Глифоган” е контактно средство. 4 часа след прилагането му химикалът достига чрез зелената маса до корена. Нарушава се фотосинтезата, забавя се продукцията на белтък и аминокиселини. В рамките на две седмици троскотът пожълтява и загива.
- “Ураган” също е контактен препарат; компонентите му достигат и до най-отдалечените части на растението 2-3 часа след пръскането; растението загива за 8-10 дни.
Други химически средства в България
Специализираният сайт praktichnozemedelie.com препоръчва срещу троскот и житни плевели препарати като “Леопард” “Селект”, “Амиго”, “Тарга супер”, “Титус” – в различни комбинации, пропорции и количества на единица площ както в зависимост от състоянието на терена, така и от фазата на развитие на плевелите.
Мерки за контрол на културите
Троскотът е упорита история и еднократната обработка не може да реши проблема. Частични успехи се постигат чрез обработка на неголеми участъци с вряла вода, “пърлене” с горелка, пръскане с оцетен разтвор, солен разтвор или комбинирано. Един домашен хербицид е бораксовият разтвор: 10 г боракс на 2.5 л вода. Пръска се само зелената част на троскота, като се внимава течността да не попада върху други растения или в почвата.
- Мярка за контрол върху разпространението на плевела може да е засяването на даден терен с техническа култура от рода на памук. Ако обаче троскотът вече е превзел площта, прави се дълбока оран и мястото се оставя да почива една година.
През юни и до 10 август почвата може да се разоре и пластовете обърната земя да се оставят “на ребро”, за да изсъхнат извадените корени на троскота. След това е по-лесно те да бъдат събрани. След жътва се разорава освободената площ на дълбочина 15 см, а 28 дни по-късно се прави втора обработка на 22 см, при което излизат голяма част от корените.
През пролетта корените на троскота се вадят при обработката с пружинни култиватори и брани. През май следва окопаване и отново се унищожават и вадят корени. При някои култури механичните обработки на почвата са възможни на практика през цялото лято: от юни до август могат да се направят четири такива например в овощни градини. След окопаването с тежка брана се вадят и събират изрязаните корени.
Троскотът като билка. Чай от троскот
Макар да създава сериозни проблеми на хората, които се занимават със земеделие – и не само! – троскотът е високо ценен от народната медицина като лековито растение. Той е истинска билка и помага при лечението на различни болести и болестни състояния. Ето каква е ползата от досадния плевел:
- Има слабителен ефект;
- Действа тонизиращо и общоукрепващо;
- Притежава диуретичен ефект на база разширяване кръвоносните съдове на бъбреците;
- Прилага се при заболявания на дихателната система;
- Въздейства позитивно при заболявания на пикочно-полови органи;
- Лекува папиломи на пикочния мехур;
- Помага при бъбречно-каменна болест;
- Действа ефективно срещу простатит и еректилна дисфункция;
- Полезен при гломерулонефрит;
- Използва се при очни болести.
Чай от троскот се препоръчва при бъбречни и жлъчни камъни; включват билката като компонент в диуретични чайове, при лечение на ревматизъм, подагра, отоци, някои кожни заболявания. Действа пикочогонно, слабително, противовъзпалително; има умерено хипотензивно действие.
- Как да го приготвим? Две супени лъжици сух корен от троскот се варят в половин литър вода в продължение на 10 минути. Следва прецеждане; пие се 4 пъти дневно по 150 мл, преди хранене.
Рецепти от народната медицина
Народната медицина цени особено високо лечебните свойства и ползите от коренищата на упорития троскот. Значително по-рядко могат да се намерят рецепти за някой цяр, приготвен от зелената част на растението.
При подагра
Чаят от изсушен троскот действа обезболяващо при подагра; освен това ускорява отделянето на по-голямо количество урина, а заедно с това и проблемните за болестта токсини и соли на пикочната киселина. Препоръчва се като част от комплексната терапия за болестта, паралелно със спазването на лечебна диета.
За бъбреци и против камъни в бъбреците
Научни изследвания са доказали, че терапията със спиртен извлек от корен на троскот предотвратява отлагането на калциеви соли в бъбреците. Така застрашените от бъбречнокаменна болест могат да провеждат успешна профилактика срещу заболяването, а при вече проявени негови симптоми – да включват такъв продукт в комплексната си терапия.
- Народната медицина препоръчва за бъбреци и обикновена запарка от троскот: малка шепа суха трева с корена се пуска във вряща вода – около 2 литра, за 3-4 минути. Прецежда се и се пие по една чаша сутрин и вечер, вместо чай.
- Друга възможност е студеният воден извлек, който се приготвя от четири чаени лъжички сух корен. Билката се накисва за 12 часа или една нощ в 400 мл студена вода. Прецежда се, а коренът се залива с нови 400 мл вода, но гореща – след което се вари десетина минути. Отново се прецежда. Двете дози, студената и горещата, се смесват. Полученото количество се изпива на глътки за един ден.
При дихателни заболявания
Ако заболяването засяга дихателната система, като спомагателно и допълващо средство се прилага водна настойка от растението. Напитката има укрепващо и тонизиращо действие; освен това за троскота се знае, че действа като антиоксидант и е с противовирусен ефект. Лечебната напитка се приготвя така:
- Супена лъжица наситнен сух корен от троскот се залива с 250 мл вряла вода; съдът се похлупва и се оставя да престои един час. От получената течност се пие по една супена лъжица четири пъти дневно.
За очи
При очни възпаления може да се постигне облекчение и блокиране на инфекцията с помощта на компреси от същата настойка. Прилагат се 3-4 пъти дневно за по десетина минути.


Най-често се използват корените на растението
За заздравяване на рани
Троскотът е с антисептично действие; продукти, приготвени от него, ускоряват зарастването на рани и предотвратяват гнойни инфекции. В този случай е най-добре да се използва свежа билка – прясно набраната зелена част, която се счуква и размачква и се поставя върху раната като компрес.
Против целулит
Профилактика срещу целулит и лечение на целулитна тъкан може да се провежда успешно с билков чай, в който троскотът има сериозна роля. Пият се всеки ден по две до четири чаши чай от следната билкова смес: корен от троскот, корен от глухарче, царевична свила и цвят от билката ливадно орехче. От всички компоненти се вземат по 10 г; смесват се хубаво и се заливат с два литра вряла вода. Сместа се оставя да престои половин час и се прецежда.
Комбинацията репей – троскот – глухарче
Комбинацията от корените на тези три билки се препоръчва от много народни лечители едва ли не като панацея. През последните години нашумя терапията на руската целителка Елена Зайцева, базирана на корените от трите растения. Вижте как билкарката приготвя лечебна отвара от трите корена:
- Две препълнени супени лъжици смес от трите корена се сипва в буркан или порцеланов съд и се залива с две чаени чаши вряла вода. Запарката престоява под капак 30 минути и се прецежда. Пие се три пъти дневно по половин чаена чаша преди хранене. Приготвя се всеки ден прясна запарка. И така – четири до 6 седмици.


Елена Зайцева твърди, че с трите корена се лекува всяка болест
Рецептата на Зайцева е в основата на популярен фабричен продукт – Биоактал, който специалистите препоръчват при сериозни заболявания като подагра и ревматизъм, артрит, хипертония, атеросклероза, хепатит, камъни в жлъчката и бъбреците, диабет и цистит, чревни страдания и заболявания на кожата. Казват, че е добър вариант и за антиракова профилактика. Приема се два пъти дневно – по 60 капки в 100 мл вода; най-добре в продължение на три месеца.
Салата от троскот
Какво ли не предприема човек, когато има здравословен проблем и търси облекчение! Можем да имаме резерви към троскота заради една от основните му функции – фуражна, т.е. храна за преживни животни. Но ето, оказва се, че от него може да се направи салата! Привърженици на суровоядството и вегетарианци препоръчват млади корени от растението да се вадят напролет и след хубаво измиване и наситняване да се добавят в свежи салати или като допълнение към зеленчукови супи. Припомнят се и кризисни моменти в историята, когато по време на глад и природни катаклизми корените на троскота са били сред вариантите за оцеляване заради високата им хранителна стойност.
Противопоказания и странични ефекти
Сред малкото странични ефекти, свързани с троскота, са алергичните реакции по време на цъфтеж. Обикновено реагират хора, които по принцип имат алергии към тревни полени. Реакцията на организма се изразява във възпаление на лигавиците на дихателните пътища, очите, понякога кожата.
Още информация и източници на руски: https://agrognom.ru/weeds/kak-izbavitsya-ot-sornyaka-svinoroj.html; * https://ecobabka.ru/travnik/s/svinoroj.html; * Уничтожение свинороя.
Прилагането на билката е противопоказано за бременни и кърмачки.
Как се съхранява
Зелената част на растението се бере по време на цъфтеж. Режат се стебла, листа, цвят и се сушат на сянка. Корените се изкопават през есента, изчистват се добре от пръстта и се нарязват на парчета по 15 см. Сушат се по същия начин или в слаба фурна, при не повече от 50 градуса. Изсушените продукти се съхраняват в хартиена опаковка. Корените могат да запазят качеството си три години, а тревната част – две години.