Повече от 600 учени от различни страни по света са засвидетелствали своя краен „скептицизъм“ по отношение на догмите на „еволюционната теория“ на Чарлз Дарвин.
Количеството преминава в качество – разочарованието от принципа на „естествения подбор“ обхваща вече не само научния свят, коментира руското електронно издание за високи технологии c.news.
Вижте още и ТЕЗИ ПУБЛИКАЦИИ: 1. Коя е жестоката грешка на Дарвин. 2. Как беше опровергана теорията на Чарлз Дарвин. 3. Три ножа в гърба на теорията за еволюцията.
В инициатор на движението за отказване от догмите на дарвинизма се превърна институтът Discovery в Сиатъл, САЩ. Събирането на подписи започва през 2001 г., а в последно време рязко нарасна броят на учените, които искат да изразят официално своята позиция по теорията за естествения подбор.
„Ние със скептицизъм се отнасяме към твърденията, че случайни мутации и естественият подбор са причината за наблюдаваното многообразие и сложната структура на живите същества, – се казва в документа, под който стоят подписи на учени от различни страни. – Необходимо е детайлно изследване на фактите, приети като потвърждение на Дарвиновата теория“.
В документа се казва още:
„Резултатите от научни изследвания в различни области: космология, физика, биология, изкуствен интелект, получени в последните десетилетия, накараха учените да подложат на съмнение основният догмат на дарвинизма – принципа на естествения подбор, а също и да пристъпят към подробни изследвания на факти, прилагани в негова полза.
До настоящия момент обществената телевизия, политиката в областта на образованието и учебниците утвърждават, че теорията на Дарвин напълно обяснява сложността на организацията на живите същества. Обществеността е убедена, че всички научни доказателства потвърждават дарвинизма и че фактически всеки учен по света е сигурен във верността на теорията.
Долуподписаните учени оспорват първото твърдение от гореизброените и са нагледно потвърждение за неверността на второто.
Откакто през 2001 г. институтът Discovery започва подписката, заявлението са подкрепили повече от 600 учени, сред които има биолози, химици, физици, математици, медици, специалисти в областта на компютърните технологии и представители на други научни направления.
Числото на подписаните расте, сред тях има хора от националните академии на науките на САЩ, Русия, Полша, Чехия, Унгария, Индия, Нигерия, университета Йейл, Принстън, Станфорд, Масачузетския технологичен институт, Калифорнийския университет в Бъркли, много други научни центрове“.
Сред най-известните имена, подкрепящи това възвание, са проф. Филип Скел (Philip Skell) от академията на науките на САЩ и руският ембриолог проф. Лев Белоусов.
В приложението към призива се съдържат факти, доказващи разминаването с теорията на Дарвин – в частност, противоречия между микроеволюцията и макроеволюцията, „еволюционният взрив“ през Камбрия и др.
Растящият брой на сериозните учени, готови открито да скъсат с един от фундаменталните постулати на естествознанието, свидетелства за явна неудовлетвореност от състоянието на нещата в съвременната биология. Мащабите от последствията на кризата на дарвинизма могат да се окажат много по-големи и да отидат далеко зад нейните предели – теорията за естествения подбор беше нагледно потвърждение на един от основните принципи, лежащи в основата на капитализма.
Освен това кризата в биологията не се изчерпва само с дарвинизма – фалшифицирането на резултати от изследвания и директни лъжи са приели застрашителни размери, особено в генетиката. Възможно е в недалечно бъдеще да се стигне до смяна на научната парадигма в биологията и в други естествени науки.
Превод от руски:
Енчо Тилев,
вестник „Пловдивски УНИВЕРСИТЕТ“