– Трябва да ви заместят уважавани и образовани хора от екипа, казал на Първия маститият траколог
– Евгения Живкова призна, че академикът й подлял вода при защитата на дисертацията й
– Малко преди смъртта си Людмила Живкова подарила на Фол и съпругата му бяла кърпичка – знак, че скоро ще се пресели в отвъдното
За Александър Фол – една от най-тайнствените личности в новата българска култура, вече може да се говори само в минало време. Маститият траколог почина миналата седмица, отнасяйки в гроба си загадки, чието решение явно не е по силите (или желанието) на неговите съвременници.
Приживе бившият министър на образованието бе най-авторитетният член на неформалния кръжец около Людмила Живкова. Впрочем, дамата с тюрбана много бързо го направи формален – в смисъл, че удостои фаворитите си с високи постове и престижни звания. И до днес е жива мълвата, че Фол е ученият, написал както дисертацията на Татовата щерка, така и голяма част от тракологичните й изследвания. В интерес на истината за званието съавтори на въпросните трудове претендираха и покойният зам. шеф на служба Културно наследство Кръстю Мутафчиев и известният културтрегер и космополит Петър Увалиев. Първият все пак има смелостта макар и еднократно да изяви претенциите си публично, докато вторият до последно не пожела да афишира пред българската общественост скритата си обвързаност с клана Живкови и разказваше само пред тесен кръг за ролята си в научното израстване на соц. принцесата.
В един от миналите броеве намекнахме за вероятната причина поради която академикът не фигурира във филма на Васа Ганчева „Последните седем години от живота на Людмила Живкова“. Възможен и обаче и друг мотив. В едно интервю от средата на 90-те години Фол твърди, че според него Людмила доброволно е напуснала този свят.
На едно честване в Благоевград тя подарила на него и съпругата му бяла кърпичка, намеквайки, че това е знак за скорошната й смърт. Наследницата на Живков изглеждала много депресирана, но не правила никакви опити да скрие тъгата си. Малко по-късно наистина умира, което за bg-траколог№1 говори само едно: че натрупалите се около главата й буреносни облаци са я накарали да се самоубие.
Според посветени в кухнята на „светото семейство“ Евгения Живкова, която е била необявен консултант на претендиращата за документалност лента за майка си, е сложила вето върху участието на Фол. Щерката на Людмила страшно се дразнела от версиите за неестествена кончина на родителката си, към която спада и „откровението“ на експросветния министър. Към това може да се прибави и друг любопитен детайл, който също дообяснява защо Александър Фол е зачеркнат от създателите на филма. Преди време в ТВ-интервю Евгения Живкова призна, че окиченият с всевъзможни лаври и титли учен й е подлял вода при защитата на дисертацията.
Из научните среди се носят и други зловещи слухове за Фол, като в някои от тях той фигурира с прозвището „екзекутор на научни таланти“. Говори се например, че той е бил човекът, „порязал“ и дисертацията на младия и обещаващ историк Роман Томов, син на бившия шеф на НСРТ Александър Томов. Подразнен от факта, че 30-ина годишният учен е имал „дързостта“ да изследва такава ВИП-тема като тракийския орфизъм и о, ужас – даже да я издаде предварително в издателство „Прозорец“, собственост на жена му Йоана Томова, академикът направил на пух и прах изследването на Роман.
Томов-младши изпаднал в тежка депресия, допълнително подсилена от преждевременната смърт на майка му и сложил край на живота си „по римски“ – с прерязване на вените.
В мемоарите си „Култура и лична власт“ бившият „зам“ на Людмила от Комитета за култура Емил Александров разказва един епизод, за чиято достоверност народното издание не гарантира. На 9 ноември 1989г. Александър Фол, който по това време заема отговорния пост ръководител на Националния съвет за образование, наука и култура, е привикан в кабинета на Първия. Между другите поставени въпроси и твърдо изразеното несъгласие с назначаването на „хора като Александров“ в съвета Тато доверил на фаворита на покойната си дъщеря, че „нещо около него става, искат да си подаде оставката“.
Какво ще каже Фол по въпроса, директно попитал Живков. Според Емил Александров отговорът бил: оставката трябва да се подаде! Но кой и кои да го заместят?
„Подготвени, интелигентни, уважавани хора от екипа“, рапортувал ВИП-тракологът.
От тази „паметна среща“ произлизат поне два важни извода. Единият е съвсем ясен – че предавайки тази беседа на хората от близкото си обкръжение, Фол е искал чрез тях да си присвои ролята на „двигател“ на „нежната революция“. Вторият говори за неговата изключителна далновидност, защото „спецовете от екипа на Людмила“ не само че оцеляха в годините на прехода, но и запазиха (макар и в друга форма) доминиращата си роля в културата, образованието и науката. А пък третият извод – че известният учен може би е бил само „говорител“ на въпросните среди, се налага от само себе си.
ДОСИЕ
– Александър Фол е син на известния писател, културтрегер и изследовател на езотеричното Николай Фол. Предполага се, че бащата е бил виден български масон, членувал в една ложа с изкуствоведа Николай Райнов, баща на друг виден член на „кръжеца Людмила“ – Богомил Райнов. Семейство Фол емигрира от Русия след революцията. Клюката носи, че по линия на майка си покойният траколог е внук на един от водачите на бялата армия – адмирал Антон Деникин.
– Любимият учен на „дамата с тюрбана“ е слушал два пъти марша на Менделсон. Първата му съпруга Гинка Асенова, от която има син Калоян, дълги години е кореспондент на в. „Отечествен фронт“ в Брюксел. Втората му жена Валерия Фол е негова студентка. Тя нашумя покрай трудовете си за нестинарството и езическата обредност.
Доайени на гилдията на журналистите-международници си припомнят как на едно тържество по линия на ЮНЕСКО в Париж в началото на 80-те Валерия Фол се явила в автентична родопска носия и предизвикала фурор сред присъстващите хай-особи от цял свят.
– Мълвата свързва траколог №1 на родината и с мистерията на „египетската гробница“ на Бастет в Странджа. Фол тайно навивал Людмила да издейства разрешение за разкопки в граничната местност Мишкова нива, но публично винаги се е отмятал от това. В едно интервю маститият учен даже заяви, че „диренето на мумия на египетска фараонка в Странджа му се струва бълнуване, което няма нищо общо с науката“. В научните среди обаче се шушука, че именно Фол е човекът, посветен в заплетената история на ултрасекретното ръшкане. Намеква се, че той имал представа и къде са се дянали ценните артефакти, открити в странния некропол.