Ако, прокарвайки длан по главата си, напипате бучка или подутина, за които преди не сте знаели, че съществуват, не се притеснявайте!
Това са т. нар. екзостози – безвредни костни израстъци. Жените често оперират такива бучки от козметични съображения.
Ако опипате под мишницата си обаче и откриете нещо твърдо и болезнено, е твърде вероятно да е сериозно, особено ако сте жена и отдавна не сте си правили мамограма.
Откриването на бучка на различни места в тялото понякога е доста страшно преживяване от психологична гледна точка. Не би трябвало обаче да е така.
Предоставяме ви информация за част от по-често срещаните бучки, при някои от които притесненията ви са напълно основателни, а при други – не. Ето някои видове бучки и подутини, за които трябва да внимавате:
==НЕ Е ОПАСНО!==
ЛИПОМИТЕ са натрупвания от мазнини, които се образуват под кожата на по-пълните хора.
Бучките са меки на пипане и се движат леко под пръстите ви. Можете спокойно да не им обръщате внимание, освен, разбира се, ако не започнат да ви болят (което понякога може да се случи, когато станат прекалено големи) или ако не сте в състояние да ги търпите по козметични причини.
==ОПАСНО Е!==
ФИБРОМИТЕ, друг вид доброкачествени бучки, са по-твърди от мастните образувания.
Понякога карцином, който е възникнал на друго място, дава разсейки в кожата и се натрупва под нея като бучка. В този случай кожата над бучката е пигментирана или е обезцветена, а самата бучка също е по-твърда и не е така подвижна, както доброкачествената разновидност.
Понякога бучката е въпрос на промяна в “географията” на тялото – орган, разположен на място, където не би трябвало да бъде. Най-добрият пример е “плаващият бъбрек”, който е разположен в хълбока по-ниско от нормалното и се напипва в корема. Възможно е карциномът да даде разсейка в здрава тъкан на друго място в тялото и да се прояви като бучка.
Някои от органите в тялото представляват торбички, чието съдържание стига до “външния свят” с помощта на канали. Когато каналът, през който се оттича органът, се запуши, например от инфекция, секретираният материал се задържа в органа и го разширява. Резултатът е бучка или подутина. Известен пример са слюнчените жлези (по една от двете страни на челюстта под ушите).
Слюнката, която те произвеждат, се придвижва от устата по слюнчените канали. Когато в някой от тези канали се образува камък или те се запушат от инфекция – както става при заушка, лицето се подува, защото жлезата продължава да секретира слюнка, която няма къде да отиде.
==ВПРОЧЕМ!==
Същото нещо, макар и не толкова явно, се случва в малките жлези на кожата, които отделят мазнина. Ако каналчетата им, водещи към повърхността, се инфектират, секрецията се връща обратно и в резултат на това се появява малка болезнена бучка, така нареченият цирей. Ако достигне до по-внушителна големина, тя се превръща в абсцес.
==ВНИМАНИЕ!==
- Не се опитвайте сами да си поставите диагноза за бучката под мишницата, освен ако причината не е съвсем ясна, като например, ако сте се порязали, докато сте махали космите под мишниците си и очевидно сте получили инфекция.
- Погрешната диагноза на който и да било подут лимфен възел може да се окаже опасна.
- Не е изключено дори и лекарят да се затрудни при даването на точната диагноза при подобен случай, затова най-сигурният начин е да се направи биопсия.