Нестинарите са посредници между боговете и хората, между Небето и Земята, между висшето и низшето, между света на починалите и живите. Огънят увеличава магическата им мощ. Докато играят върху горещите въглени, те получават видения и пророчески мисли за бъдещето, за реколтата, за просперитета през годината.
Нестинарството ни връща към древните траки, към езическите времена на мистика и отдаденост на Висши сили. Като ритуал то се е запазило и до днес, докато физичните закони не успяват да дадат смислено обяснение на случващото се.
Какви са нестинарите: шамани, жреци или Богопосветени от сърце, които полагат живота си пред висшите сили? Нестинарите в България и Гърция не са изолиран случай. Подобни традиции са записани и в други части на света. Но тук ритуалите са оцелели до днес, без исторически прекъсвания. Днешните нестинари предават уменията си по родова линия.
Странджа, с. Българи

Мистика и красота, но нестинарството е много повече. Просто не ни е дадено да го разбираме днес
Нестинарството се проследява назад до древните траки. Като нематериално наследство, няма веществени доказателства, а само косвени. Това дава право на учените да оспорват и официално да датират ритуалите към края на 19 в. Естествено няма културна и религиозна основа, на която да възникне подобен култ в толкова ново време.
Историята казва, че нестинарството е изолирано явление само в най-източната част на Тракия. При поредното прекрояване на държавните ни граници част от населението, което практикува този ритуал, остава в Турция. Друга част – в Гърция, трета – у нас. Това се случва поради тежката съдба на Беломорска Тракия, разцепена между държавите. Гръцкото население се изселва от Турция в Гърция и днес обичаят се наблюдава в много тясна зона, попадаща на територията на Странджа – у нас и в южната ни съседка.
Само няколко села държат традицията жива. Центърът е с. Българи и околните Кости и Бродилово. Специалистите са категорични, че обичаят е съхранен в автентичен вид само в Българи, където и до днес се практикува и демонстрира. Дори по време на епидемията от коронавируса нестинарите танцуваха върху жаравите, за да не прекъснат традицията.
В Гърция нестинари се наблюдават в зоните, населени с тракийски бежанци – Егейска Македония, Солунско и околностите.
Нестинарите са признати за български автентичен обичай – поне така казва ЮНЕСКО, който ги обявява за световно културно наследство.
Не стигат думите да се опише нестинарската игра – уникално, магическо, загадка. Мост от най-древното минало към бъдещето. Днешните нестинари не пускат тази традиция, упорито отстоявайки я и запазвайки я за бъдещето.
Нестинарски игри
Ритуален танц върху жарава, върху живи въглени. Това е сложно явление, което не се обяснява с физическите закони, а се отнася към човешкия дух и неговата устременост към Небесата.
Какво правят нестинарите? Установяват контакт с предците си, с Боговете, с Висши сили от фините светове? Надничат в бъдещето, осигурявайки оцеляването на този народ с трудно минало?
Танцуват ли нестинарите или изпадат в транс?
Ритуалът в по-ново време се свързва с празника на светите Константин и Елена. В навечерието на деня им нестинарите се покланят пред иконите, като ги обличат в червено сукно и ги обшиват със сребро и цветя. С шествие ги носят до едноименното аязмо на светците, където ги измиват ритуално на местата, които се докосват от хората. Вечерта в параклиса нестинарите се молят в параклиса и тогава идва красивият момент на танца.
Видео: Разказ от първо лице за нестинарството
Преди да започне обредът, се пали голям огън. Докато дървата изгарят, събралите се хора играят кръшни хора. Връзват се люлки, на които се люлеят момите и ергените. Когато дърветата изгорят, жаравата са разпръсва.
Жаравата и приготвена, музиката е специална. В параклиса танцьорите изпадат в особено състояние и се приближават до нагорещените въглени.
Нестинарите вземат иконата на светите Константин и Елена и боси започват да танцуват по горещите въглени. Някои получават видения и пророчески предсказания. Който издържи на парещите въглени се вярва, че ще бъде здрав и честит.
С икони и кандило в ръце, те се движат – бързо и леко, сякаш летят над зачервените въглени. Танцът е придружен от викове и тъпани. Понякога в този момент участниците виждат бъдещето или предсказват по важни теми. Ритуалът завършва с хоро, наречено Костадинско.
След като свърши танцът на нестинарите се раздава курбан за здраве. Именниците посрещат вкъщи гости.
Нестинарските фамилии
Нестинарството е тайнство, секретно и мистично познание. То не е достъпно за всеки, както в древността жреците и шаманите са били неколцина избрани и посветени. Българските нестинари произлизат от традиционни родове. Знанието се предава през поколенията, без да се допускат външни хора. Това гарантира, че ритуалът ще остане чист.
И все пак интересно е, че самото име на ритуала идва от гръцки – анастенария или анастенагмос, въздишка. Но може би истинският източник е думата анастено, което значи възкръсване. И наистина, какво повече да бъде този танц, от едно утвърждаване на мистичните сили на човека, свързан в едно с Вселената, ежегодно възкръсване за нов живот. „Естия“ означава огнище.
Пророчествата на нестинарите касаят съдбата на местното население, на селото, държавата и човечеството. Казват, че умението се дава само на праведни хора с ясновидко умение. Те се уважават дълбоко от общността.
Най-впечатляващата дарба е да се ходи по сгорещени въглени, без да бъдат причинени изгаряния. Кожата се докосва до зачервената повърхност, но остава невредима.
Какво казва науката


Нестинарка от Ямбол не само танцува, но и заравя ръце в жаравата. Тя опровергава най-силните научни обяснения, че нестинарите не изгарят, защото само за части от мига се докосват до сгорещените въглени
Има много обяснения – науката не се дава и се опитва да даде авторитетно мнение. Казва се, че въглените са със слаба топлопроводност, а контактът между тях и кожата е просто за части от мига. Нестинарите летят по жаравата в бързо темпо, като повече са във въздуха, отколкото върху въглените. Но знаем от опита, че непосветени хора получават изгаряния, дори и да повтарят стъпките и темпото на посветените.
Наблюдателите не могат да пропуснат факта, че стъпалата на нестинарите не са загрубели и мазолести от честото съприкосновение с огъня. Точно обратното – кожата е по-нежна и тънка, отколкото на обикновените хора.
Най-точното обяснение за нестинарството е това: феномен. Опитите за научно обяснение издишат пред случаи, в които нестинарите не просто летят по жаравата, но и сядат на нея и дори лягат върху въглените.
Много учени са уверени, че при температура от над 70°C задължително трябва да настъпи денатурация – загуба на естествените свойства на човешкия белтък. А температурата на въглените е минимум 400°C.
Други експерти извеждат теорията, че нечувствителността към болка на нестинарите е особено психическо състояние или изменено състояние на съзнанието като транса. Но добре, нестинарите не чувстват болка. Само че как да се обясни липсата на изгаряне при досега с над 400°С?
Посветените мълчат. Те пазят родовата си традиция и ритуала, пазейки го обвит в мистика. Смятат, че са дарени от Бога и че умението им е израз на чиста вяра и пълно доверие към светите покровители.
Обичаят днес
В Странджа, центърът на нестинарството, основният празник е Св. Константин и Елена – 3 юни или 21 май по стар стил. Денят е преход от пролетта към лятото.
Лятото е времето, когато посевите започват да се развиват, да зреят. Време за прибиране на житото. Т.е. от лятото и реколтата зависи изхранването на населението през годината. В християнските години, нестинарството се е запазило като традиция и ритуал, преминава под закрилата на Св. равноапостоли Константин и Елена. Нестинарите вярват, че светците ще ги пазят докато танцуват своя нестинарски танц.
Отношението към нестинарството е нееднозначно. Църквата го отхвърля като езически ритуал, а ЮНЕСКО го защитава като културен феномен, наследство с ценност за цялото човечество.
А позицията на старите нестинари е съвсем проста:
просто вярвай, това е всичко!
Видео: Нестинарски игри