Разглеждаме случаи и тяхното решение при болки в трахеята или ларинкса и кашлица, предизвикани най-вече от възпаление или други неприятни болести на дихателните пътища.
Ако детето започне да се задушава през нощта, не изпадайте в паника
След като стомашните разстройства и повръщания от края на миналия месец започнаха да отшумяват, тази седмица сме свидетели на вируси, които „предпочитат“ ларинкса и трахеята.
Вижте и ТОВА: Психогенна кашлица (кашлица от нерви) се наблюдава главно при жените!
Възпалената лигавица на тези органи набъбва и създава чувство на дискомфорт, парене и болка зад гръдната кост. Гласът пресипва или съвсем изчезва, особено сутрин.
След няколко чашки топли течности положението се подобрява. До следващата сутрин.
Появява се кашлица
която не може да се сбърка. Майките я определят като лаеща, „като в метална тръба“. Доста точно определение на болестта дава и петгодишният Иван: „Много смешна болест имам. Ръмжа като мечка и леглото ме привлича.“ „Привличането“ се дължи на силната отпадналост. Както при повечето вирусни заболявания и тук се наблюдават болки в мускулите и ставите по цялото тяло, температура в различна степен, може да има и гадене като признак на интоксикацията.
Малките деца не могат да си кажат какво им е и стават много капризни, раздразнителни и плачливи. Ако детето ви има подобни оплаквания, то трябва да се прегледа от лекар, макар да е в много добро общо състояние. Не омаловажавайте проблема, от трахеята се разклоняват бронхите и пътят на инфекцията до белия дроб е съвсем кратък.
Възпалението на ларинкса също не е безобидно. Ако отокът на лигавицата се увеличи, през нощта детето може да получи драматичен пристъп (псевдокруп): събужда се с пресипнал глас, лаеща кашлица и трудно поема въздух със силен стържещ звук, сякаш ще се задуши. Този пристъп може да се получи и при пълно здраве.
ЛЕКАРСТВА
Не е задължително ларингитът и трахеитът да се лекуват с антибиотици, при вирусните заболявания те не помагат.
Здравият, закаленият детски организъм обикновено добре се справя с инфекцията за няколко дни без последствия. В случаите, когато има опасност от усложнения например при тежко протичане на болестта, при деца с хронични заболявания, с тежки алергии, с намален имунитет, се налага даване на антибиотици по преценка на лекуващия лекар. Те не лекуват, но предпазват от усложнения.
В тежките случаи се поставят кортикостероиди (метилпреднизолон) венозно или мускулно. При тези вирусни инфекции в традиционната медицина се използват различни сиропи за кашлицата, капки за нос, а за температурата и мускулните болки – парацетамол и нурофен. Прилагат се и противоалергични медикаменти за отбъбване на лигавиците и намаляване на оплакванията. Ако пресипналият глас продължи повече от 10 дни, трябва да се направи консултация със специалист УНГ. Той със специални уреди оглежда ларинкса и началната част на трахеята и търси и други причини за оплакванията, освен възпалението.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
При възпаление на ларинкса и трахеята най-важно е да се облекчи състоянието на болното дете.
То трябва да диша чист и влажен въздух. Намалете парното и поставете мокри кърпи на закачалки, за да овлажняват въздуха. Ако през нощта детето получи пристъп, от псевдокруп, запазете спокойствие, паниката на майката усилва пристъпа. Завийте болното и го изправете, отворете широко прозореца, за да диша чист въздух. През това време отвъртете крановете за топла вода в банята и след като се образува пара, влезте с детето вътре.
Постойте десетина минути, парите успокояват лигавиците и разтварят слузта. Още по добре е да сварите чай от лайка, ако детето няма алергия към билки. Пригответе голям съд, сложете вътре 4 с.л, лайка и ги залейте с 2 литра кипяща вода. Оставете оставете да се изпарява в стаята на болното.
НАРОДНА МЕДИЦИНА
Ефикасни методи за лечение предлага и народният лечител Петър Димков.
Вечер преди лягане на гърдите се слага топла лапа от ленено семе, сварено с прясно мляко, върху нея – дебело вълнено парче и отгоре топла кърпа. Едва ли детето ще издържи цяла нощ, но ефект има и по-краткото време, докато изгледа един филм например. Добре действа и друг компрес. Гърдите на детето се намазват с разтопен пчелен мед, поръсват се със сода за хляб и се покриват с надупчен с дебела игла нов вестник (прясното печатарско мастило има противовъзпалителен ефект.
Сутрин, обед и вечер десет минути преди хранене да се изпива по една чаена лъжичка от следния сироп: 5 ореха, счукани с ядките и черупките, 2 глави стар кромид лук заедно с външните люспи, разрязани на две части, и една супена лъжица сладко коренче – всичко това ври в 1,200 литра вода на тих огън 20 минути, след това се добавят две равни супени лъжици ленено семе, една равна с.л. анасон, 10 зърна карамфил и 250 г небет шекер или чист пчелен мед и ври още 10 минути.
Като изстине, се прецежда. Народният лечител смята, че токсините от тялото трябва да се изхвърлят, за да оздравее детето по-бързо. Затова предлага сутрин да се прави топла клизма (с температура на водата 37 градуса) няколко дни. Това е наложително особено ако детето има запек. Други използвани успешни рецепти от народната медицина са следните: 5 листа дафинов лист се варят в 1 л вода десетина минути и като се охлади, течността се подслажда с мед.
Приема се по 2-3 ч.л. няколко пъти на ден. Препатили твърдят, че много помага и сокът от черна ряпа. Ряпата се издълбава така, че да стане като кладенче. Напълва се със захар и стои така на тъмно, докато си пусне сока. От получения сироп за кашлица се дава по една чаена лъжичка 3-4 пъти дневно.