Говорим за феномена психогенна кашлица или така наречената кашлица от нерви, която се среща предимно при жените.
ЗАБОЛЯВАНИЯТА НА ДИХАТЕЛНИТЕ ПЪТИЩА УХАЖВАТ НАЙ-ВЕЧЕ ДАМИТЕ
Днес все по-активно се говори за половите различия в медицината – едни заболявания атакуват основно мъжете, други се лепят предимно на дамите. Астмата и болестите, свързани с дихателната система, определено предпочитат жените, доказва статистиката.
Вижте и ТОВА: Остатъчна кашлица при деца и възрастни след бронхит или антибиотик.
Ето какво мислят по въпроса нашите консултанти.
ЖЕНИТЕ СТРАДАТ ОТ ТАКА НАРЕЧЕНАТА ПСИХОГЕННА КАШЛИЦА
Анатомично жените са по-склонни към кашлица. Заболяванията, съпътствани с нея, се срещат по-често три тях или протичат по-интензивно. При слабия пол се среща и така наречената психогенна кашлица. Тя няма видими признаци на една или друга болест – сякаш съществува сама за себе си. Но причина, разбира се, има. Само че е предизвикана от проблеми не с дихателните органи, а с вегетативната нервна система. Тук веднага се сещаме за израза “всички болести са от нерви”. И въпреки че нервната кашлица няма в основата си някакво сериозно нарушение, тя носи дискомфорт в живота на жените. И следователно изисква лечение.
ЛЕЧЕНИЕТО на кашлица от нерви.
Към такива пациенти се прилага по-специфичен подход. Целта на лечението е да се потисне така нареченият кашличен рефлекс. Това се постига с помощта на психотерапия. Например хипноза или автогенни методики. За такъв род кашлица помагат и различните дихателни упражнения, насочени към регулация на дишането. И ако го кажем по-просто: човек се учи да диша правилно.
Това е много важно – особено за жените. За тях е свойствена повишената хипервентилация на белите дробове, а това води до намаляване концентрацията на въглеродния двуокис, необходим за нормалната работа на дихателната система. Именно затова при жените болестите, придружени с кашлица, са повече. И се проявяват по-тежко.
Съпътстват се с виене на свят, засилено сърцебиене, мускулни спазми. Прекалената и излишна вентилация на белите дробове може да предизвика и изсушаване на лигавицата на бронхите. Това на свой ред също провокира кашлица. Затова правилното дишане в повечето случаи се оказва добър помощник в борбата с натрапчивата и неприятна кашлица. Независимо каква е тя – психогенна, възпалителна или алергична – правилното дишане е един от методите на лечение.
ОБСТРУКТИВНАТА БОЛЕСТ НА БЕЛИТЕ ДРОБОВЕ ВЕЧЕ КОСИ И ДАМИТЕ
Напоследък при жените прогресират заболявания, които по-рано се смятаха за чисто мъжки. Например обструктивната болест на белите дробове.
Преди няколко години на девет страдащи от тази болест мъже се падаше само една жена. Сега вече това съотношение е 7: 3.
Освен явния ръст на това заболяване сред жените трябва да обясним и особения характер на неговото развитие. При представителките на нежния пол то има по-бавно развитие и протичане, но много по-тежко, отколкото при мъжете. При жените всички признаци на хроничната обструктивна болест на белите дробове – задушаване, кашлица, невъзможност за физическо натоварване, тревога и депресия – се проявяват по-ярко.
Една от основните причини за тези различия, за това състояние при жените е по-малко развитата им мускулатура. Дихателните мускули нямат достатъчно сили, за да изтласкат въздуха през стеснените бели дробове. Оттук и всички проблеми с дишането. В последно време по медицинските форуми в цял свят се отделя много по-голямо внимание на този проблем. Лечението е доста сложно, защото по принцип лекарят се сблъсква с комплекс от нарушения. Такива пациенти на практика винаги имат цял букет болести.
Основната цел на лекарите е да намерят такъв алгоритъм на лечение, който да въздейства на една болест, без да води до влошаването на друга. Такава задача е доста сложна.
БРОНХИАЛНАТА АСТМА Е ПО-ТЕЖКА ПРИ НЕЖНИЯ ПОЛ
За съжаление с всяка година броят на алергиците расте, а заедно с това и броят на болните от астма. Жените са по-податливи на това заболяване.
Бронхиалната астма също протича по-тежко при дамите в сравнение с мъжете. Те по-често изпадат в класическата картина на астматичен пристъп – задушаване, хрипове и кашлица. Това освен всичко друго се съпътства и с емоционални реакции – страх, възбуда, а понякога и със спазъм на гласовите връзки.
Жените трябва особено внимателно да контролират своето състояние няколко дни преди и по време на менструацията. Това е доста опасен период за болните от астма, защото може да повлече след себе си обостряне на болестта. То в по-голяма степен засяга дамите, които страдат и от предменструален синдром.
И още една типично “женска” черта на бронхиалната астма: пристъпи на задушаване, причина за които е психосоматично нарушение, например депресия или истерия. Всъщност тези проблеми с дишането нямат никакво отношение към астмата, но се проявяват подобно на нея. Това създава трудности в поставянето на правилната диагноза и избора на методи на лечение.
Друг момент при астматиците е хигиената и в това отношение дамите са по-внимателни от мъжете. Астмата добре се поддава на контрол и затова много зависи от определен режим през деня и от хигиената.
Ако се говори за медикаментозното лечение, то процентът на странични ефекти от едни или други препарати е по-висок при жените.