Какво да правим, когато имаме остатъчна кашлица след бронхит или пък след прием на антибиотик?
Кашлицата е защитната реакция на организма, която помага за отделянето на секрети, чужди тела, прах и микроорганизми от дихателните пътища. Без нея и най-баналното възпаление на горните дихателни пътища ще премине във възпаление на белите дробове.
Вижте и ТОВА: Кои са най-сериозните средства против кашлица (БГ-БИЛКА)! А също и ТОВА: 10+ от най-добрите домашни рецепти против кашлица с храчки (ЛЕКАР.БГ)!
След острия бронхит у детето може да се запази остатъчна кашлица, но тя не трябва да продължава повече от 3-4 седмици. Продължителната кашлица показва, че острият възпалителен процес е преминал в хронична форма. В такъв случай заболяването може да протича дълго (месеци, години), с периоди на обостряния и ремисии, изтормозвайки и детето, и родителите. Обикновено кашлицата е влажна със слузни или слузно-гнойни храчки.
КАКВО СЕ ПРАВИ В ТАКИВА СЛУЧАИ?
На първо място, детето трябва непременно да се изследва при пулмолог. Диагнозата обикновено не предизвиква затруднения, ако се има предвид предшестващият остър бронхит. Хроничният бронхит е сериозно заболяване. Продължително съществуващото възпалително огнище предизвиква отслабване на бронхиалните стени, предразполага за развитието на емфизем или астма.
Затова с лечението трябва да се занимават само специалисти. По принцип е необходима хоспитализация. Терапията включва прием на антибиотици, приложение на муколитични средства, лечебна гимнастика, физиотерапия, масаж. Добре действа и хомеопатията.
ИНФЕКЦИОЗНАТА АТАКА
Понякога продължителната кашлица провокира “нападение” от нова инфекция върху отслабналия от простудата имунитет на организма. Най-често “атакува” микоплазмата, на второ място – бактериите на пневмоцистите. По-рядко затегнатата кашлица се предизвиква от гъбички от вида кандида или хламидии.
При кърмачетата подобни явления могат да възникнат след заразяване с цитомегаловирус.
Всяка от тези инфекции в случай на неправилна диагностика може силно да влоши качеството на живот. Най-често се появява бронхит, но може да се развие и възпаление на белите дробове.
Основният симптом е продължителната (повече от две седмици) кашлица. Устойчивостта на тези микроорганизми във външната среда е кратка, те бързо загиват, затова основният начин за заразяване е тесният битов контакт. Децата могат да се заразят с микоплазма или пневмоцистоза (по-рядко хламидиоза) в детската градина, в училище, от постоянно покашлящите близки. “Кандидозната” кашлица възниква обикновено като последица от неумерен или неправилен прием на антибактериални препарати, особено такива като бисептол, бактрим, септрим, ампицилин, ампиокс.
КАКВО ТРЯБВА ДА СЕ НАПРАВИ?
С лечението на тези заболявания се занимава лекар инфекционист. Инфекцията може да се установи, като се направят намазки или изследване на кръв от вената за наличие на антитела към този възбудител. За тези заболявания няма “домашни” средства, но съвременните антибактериални препарати са високоефикасни – пълното излекуване достига почти 100 процента.