Навън времето е меко и приятно, грее слънце, чуват се весели гласове, а главата ти е чугунена и никак не ти се иска да се вдигнеш от леглото. Нямаш сили дори да станеш и да си свариш чашка ободряващо кафе. Напълно възможно е това да са прояви на “тихата” хипотония.
Нека в началото да направим малко уточнение, казва д-р Петър КИРОВ, невролог.
Терминът “хипотония” е неправилен, макар да е широко разпространен сред хората за означаване на ниско налягане.
Правилно е да се каже артериална хипотензия – понижено артериално налягане, а хипотония е понижен тонус на съдовете.
Но тъй като този неправилен термин е широко разпространен и утвърден в съзнанието на хората, ще го наричаме хипотония, като разбираме артериална хипотензия.
За ниско артериално се смята налягането пониско от 100/60 мл живачен стълб при хора на възраст 25 години и по-млади, и по-ниско от 105/65 – за хора, по-възрастни от 30 години.
Ако налягането постоянно е в тези граници, значи имате артериална хипотензия.
КОЙ Е ПОТЕНЦИАЛНИЯТ ХИПОТОНИК?
Симптомите на хипотонията са много нееднородни и не е задължително да се проявяват едновременно. Те могат да се проявят като вялост, апатия, усещане за обща слабост и умора сутрин, липса на бодрост даже след продължителен сън, влошаване на паметта, разсеяност, намалена работоспособност.
Много често такива болни изпитват недостиг на въздух в покой и задушаване при физическо натоварване, понякога се забелязва лека оточност на коленете и стъпалата вечер.
Един от симптомите, който трябва да постави нащрек хората и от двата пола, това е нарушаването на потентността при мъжете и на менструалния цикъл при жените. При представителите и на двата пола се забелязва повишена раздразнителност, емоционална неустойчивост, разстройства при заспиване и по време на сън.
Често към тези симптоми се присъединяват и усещането за тежест в стомаха, горчивина в устата, намаляване на апетита, гадене, киселини, запек. Тези хора често имат болки в ставите и мускулите, които са непостоянни, появяват се в състояние на покой и минават след физическо натоварване.
Първичната хипотония се среща най-често при жени на 30- 40 години, които се занимават с умствен труд.
Хипотония се среща при деца и подрастващи, в тозислучай причините трябва да се търсят в:
* наследствеността;
* в наскоро прекарани инфекциозни заболявания;
* в неспазване на дневния режим;
* конфликтни ситуации в училище или вкъщи.
Възможно е и временно понижаване на налягането, т.нар. физиологична хипотония, която възниква в период на адаптация към нови климатични пояси и зони.
Не трябва да се учудвате, ако се почувствате зле в такива ситуации.
Острата хипотония може да се развие при неправилно прилагане на медикаменти за понижаване на артериалното налягане.
Към тях спадат:
* невролептиците;
* различните видове ганглиои адреноблокери;
* нитрити и нитрати.
Специално искам да се спра на последните.
Често съветваме хората да вземат нитроглицерин по време на сърдечен пристъп, но това трябва да се прави само в седнало или легнало положение. Прилагането на нитроглицерин води до рязко понижаване на артериалното налягане и, ако човек е прав, може да развие статичен колапс – към главата не постъпва достатъчно количество кръв и той загубва съзнание.
Главоболието е другият симптом, който води хипотониците при лекаря. То се проявява по различен начин. Може да се появи сутрин или след дневен сън, а също и след физическа и умствена работа. Понякога главоболието се появява след обилно хранене (кръвта приижда в стомаха) и при продължително стоене прав.
ЗДРАВАТА ХРАНА И СЪНЯТ СА БЕЗЦЕННИ ПРИ НИСКО КРЪВНО
Какво да правим, за да се чувстваме добре и при ниски стойности на налягането?
Най-напред трябва да се започне с нормализирането на съня. Сън в рамките на 9-11 часа е жизнена необходимост за всички хипотоници, основа за поддържане на жизнения им тонус.
На второ място, болните от хипотония трябва да се научат да стават правилно. Когато човек спи, кръвта му е съсредоточена в областта на стомаха (в черния дроб, червата, далака) и възниква относителна недостатъчност в кръвоснабдяването на мозъка.
Ако в тази ситуация хипотоникът се изправи рязко, той може да загуби съзнание. Затова, след като се събуди, той трябва да полежи малко, да направи лека гимнастика в леглото (да раздвижи китките на ръцете, стъпалата, коленните и лакътните стави), след това да седне в леглото, да поседи, без да си сваля краката на пода, след това да стъпи на пода и отново да поседи.
КАКВО ВКЛЮЧВА МЕДИКАМЕНТОЗНОТО ЛЕЧЕНИЕ?
Медикаментозното лечение включва назначаването на общостимулиращи средства. При главоболие, неприятни усещания в сърдечната област, болки в ставите и мускулите се назначава кофеин в състава на комбинираните таблетки – цитрамон
и т.н.
Освен това, при хипотония действат всички средства, които повишават тонуса на съдовете и артериалното налягане – арония, женшен, аралия, настойка от китайски лимонник и др. Но трябва да се имат предвид индивидуалните особености на организма и внимателно да се подбира най-подходящото за дадения човек.
Ако болният не се съобразява с това, възможно е да получи парадоксална реакция и влошаване на състоянието.
Хипотоникът трябва да се храни добре, не по-малко от 4 пъти на ден. Добре е да се научи да почива активно – да плува, да спортува, но да избира видове спорт с по-малко натоварване.