Тодоровден е голям празник и изисква специална подготовка
Утре празнуваме Тодоровден. Според църковния канон отдаваме почит на Светия великомъченик Теодор Тирон.
Затова утре имен ден ще празнуват всички, които носят името Теодор, Тео, Тодор, Тодораки, Тодора, Тодорка, Теодора, Тотка, Тотко.
Празникът Тодоровден е свързан и с няколко традиции.
1. В памет на Свети Теодор Тирон се раздава за здраве и се яде варена царевица или варено жито, защото спасил вярващите християни от унижение.
По време на пости императорът заповядал да наръсят с кръв от животни храната, която вярващите ще ядат през първата и строга седмица от Великия пост. Свети Теодор Тирон се явил на арихепископа на града и му наредил да забрани на християните да купуват каквато и да било храна от пазара, защото е поругана, а да ядат коливо – да си варят пшеница или царевица, която да поливат с мед и по този начин да постят.
2. Този ден е посветен на конете и затова го наричат още Конски Великден. От стари времена се провеждат различни забавления с коне – надбягвания – кушии, в които проличава майсторлъка на ездачите и качеството на техните коне.
3. В района на Габрово има една съхранена много интересна традиция. На Тодоровден се ходи на гости на младите семейства, които са правили сватба през изминалите 12 месеца.
На този ден в миналото не е била отправяна покана, а гостите сами отивали. Младоженците гощавали гостите с постна храна, понеже текат Великите пости.
Освен родителите на младото семейство, техните роднини, кумовете, гостуват всички приятели и онези, които са присъствали на тяхната сватба.
Даровете, които се носят са полезни за домакинството. По този начин всички дружно подпомагат младите съпрузи да си оформят собствено домакинство.
Днес сватбите, които се правят са доста по-малки от онези в миналото, а доста хора предпочитат да съжителстват без брак. Въпреки това, в Габрово младоженците продължават да посрещат гости на Тодоровден.
За Тодоровден се подарява на младоженците кравай. Този обреден кравай представлява голяма пита, но в средата има дупка. Тази форма символизира пръстенът и кръгът, които са израз на безкрая.
Краваят се пече в пещ и става доста голям. Декорира се с различни фигурки като птичета в гнездо, лозови листа, гроздове, слънце, люлка за бебе и други, като едно обредно заклинание нищо да не пречи на щастието и плодородието в семейството.
4. Всички християни утре също ядат празничен кравай, който вече се продава по магазините. Ако случайно не можете са си купите, направете си у дома.
Омесете питка, на която направете дупка в средата с помощна на някакъв съд, на металното приспособление за електрическата тава или като го изпечете във формата за кекс.
Този кравай се маже с хайвер. Яде се с маслини и с кисели краставички.
И понеже днес все още има време да се подготвите за утрешния празник, направете го.
Християните, които постят ще ядат кравай, който не е обогатен с мляко и масло, няма да бъде намазан с жълтък. Всички останали могат да се потопят в света на едно народно празнично и кулинарно изкушение.
Една примерна рецепта за кравай за Тодоровден можете да прочетете ТУК, а декорацията е въпрос на вашето въображение.
сподели бутон