Особености на скалния комплекс Караджов камък до Белинташ и Кръстова гора. Легенда и маршрут. Снимки. Маршрут и как се стига.

Караджов камък

Особености на скалния комплекс Караджов камък до Белинташ и Кръстова гора. Легенда и маршрут. Снимки. Маршрут и как се стига

Камък, който е паднал от небето и се е приклещил между скалите. Кой Караджа е дал името си на скалния феномен, не се помни. Има легенда в героично-приказен стил за някой си Караджа войвода, който отмъщавал на турците. Днес името се носи от скалното плато и близкия връх. Но мястото най-малко е свързано с турското робство. То е светилище от 1000 години.

Караджов камък е в Родопите. Заедно с Кръстова гора и Белинташ образува свещен триъгълник – място за поклонение и за докосване до неведомото. Територията е ритуална от минимум 8 века преди Христа.

Данни за образуванието накратко
местоположение рид Градище, Родопите
височина на върха 1448 м
височина на процепа 18 м
светилище от ранна Желязната епоха (VIII в. пр. Хр.)
статут на защитена местност от 2003 г.
култови места Белинташ, кромлех, три светилища, Кръстова гора

Какво представлява Караджов камък?

Две огромни скали се извисяват над иначе равна територия. Между отвесните им зъбери е „паднал“ камък и е останал да виси над пропастта. Той е Караджов, както и скалното плато.

Равната пътека до комплекса естествено преминава в скална, а нататък – в система от дървени и скални стъпала, пригодени за изкатерване през улея до върха.

Горните скални стъпала са изсечени от траките. Останалата част е скорошно творение. Осигурителната система от въжета и перила изглеждат като стъкнати набързо, със съмнителна здравина. Не се е чуло някой да падне от Караджов камък. Там се ходи на поклонение, посетителите се пазят Свише.

Забележителности, какво да се види?

Караджов камък е невидимо свързан с Белинташ и Кръстова гора. Те са свещен триъгълник, модел на Божественото сътворение. Представляват трите свята – Белинташ е материалният, Кръстова гора е Божественият, Караджов камък е Отвъдният. Впрочем, хората с тънко осезание го усещат. Някои ги побиват тръпки. Отвесните скали са като портал, през който „подухва“ Вечността.

Караджов камък 01
Впечатляващо, нали?

Точките от свещения триъгълник не са свързани с път. Белинташ и Кръстова гора се достигат напряко само пеш (по обиколен път с кола). Пешеходният маршрут преминава през резервата Кормисош, който предоставя автентично преживяване на недокосната от човек природа.

Околността е наситена с култови места. Има няколко древни светилища и един кромлех, който си струва да се види. Археолозите разглеждат всички тези обекти като част от общ култов комплекс, функционирал през различни периоди в изминалите 10 века.

От археологическите обекти най-интересен е кромлехът до Турска куля. Това е мегалитен комплекс от побити каменни блокове с диаметър 15 м. Каменният кръг се свързва със светилищата в Ин Кая, Къз Кая, Хайдут Кая и Караджов камък (все камъни – „кая“ е камък на турски).

Посещението на споменатите обекти е достъпно само за планинари, защото се върви през планината. Неподготвените посетители разглеждат Караджов камък и се връщат до колите, за да направят широка обиколка и да стигнат по път до другите части на Триадата.

Посещението на Кръстова гора, Белинташ и Караджов камък отнема в спокоен порядък два дни. Разглеждането им в един ден е много трудно.

Мнения за Караджов камък и околностите

Караджов камък привлича планинари, катерачи и любители на природата. По-често се посещава като крайна точка на една хубава и изморителна пешеходна обиколка. Във форумите се споделят отправни точки, особености на маршрута, къде да се спи.

Има и друг вид посетители, които търсят енергията на древното светилище. Случва се в подножието да се забележат хора, които медитират, молят се или изпълняват лечебни практики.

Всеобщо е мнението, че скалният комплекс Караджов камък трябва да се види. Някои го виждат като археология, други като природен феномен, трети имат свои религиозни или духовни причини.

ВАЖНО: Вижте още мнения за Караджов камък, дайте и своя отзив или просто попитайте ТУК, в нашия форум с коментари!

Как се стига до Караджов камък с кола?

Всички варианти за стигане до Караджов камък включват пешеходен преход. Не е възможно да се отиде до самия комплекс с кола и да се паркира в подножието. С кола се отива до Кръстова гора или до село Мостово, нататък пеш. Пътеката от Мостово е по-кратка.

Караджов камък 06
Подгред отгоре и през процепа

И в двата случая минаваме през Пловдив и Асеновград. В Асеновград трябва да решим накъде да продължим, като има две възможности. Едната е да се продължи по път II–86 през селата Бачково, Югово и Борово до Кръстова гора. Другата възможност е да се поеме по път II–58 през селата Червен, Добростан и Орешец до село Мостово.

Разстоянието до Кръстова гора е 45 км и се взема за около 75 минути. Разстоянието до Мостово е 28 км и се изминава за около 40 минути.

Маршрут, преход пеша от Асеновград, изкачване

А сега за пешеходната част.

От Кръстова гора има пешеходен маршрут до Караджов камък. Той тръгва отдясно на църквата. В началото е асфалтов път, който постепенно минава в коларски и накрая в планинска пътека. При добра динамика изминаването му отнема по 1 час в посока. Неподготвените туристи и групите с деца да си предвидят по 30 минути допълнително в посока.

От село Мостово тръгва маркирана туристическа пътека. Тя представлява кръгов маршрут, който минава през Караджов камък и се връща до селото през Хайдукташ и Ряката. Този преход отнема около 5 часа.

Преходът през Мостово е по-интересен, разнообразен и не повтаря маршрут, но той е за подготвени туристи. Спускането през Хайдукташ е с повишена трудност.

Преходът през Кръстова гора е достъпен, без значение от физическата подготовка.

В първия вариант (Мостово) се пътува по-кратко с кола и повече пеш, а във втория (Кръстова гора) повечето път се изминава с кола, а пешеходният преход е кратък.

Настаняване и какво да правим там?

При пътуване в района има различни варианти за настаняване, зависи от индивидуалната програма. Може да се спи до Кръстова гора, например в село Борово, където квартирите са евтини. Може да се спи в Москово, където също има изгодни варианти.

В разстояние от 4 км до Караджов камък има три къщи за гости.

  • Най-близо е вила Хайдушки камък в махала Ряката. Актуалната цена за една нощувка е 27 – 30 лв. Резервации се правят на тел. 0898 487 247. Особеност е пътя до вилата – черен, достъпен само за високопроходими коли. Пеша е 4 км.
  • Къща Кабата – Белинташ е разположена в едноименната махала на Мостово. Също е в скромния ценови диапазон до 40 лв за легло. Радва с панорамен изглед.  Резервации на 089 856 6969.
  • Комплексът Родопски легенди е на 7 км от Мостово. Природата е много красива, както и самият комплекс, а с. Врата е интересно за разглеждане. За резервации е тел. 088 202 6502.

Предания и легенди за Караджов камък. Лечение

Вълнуващото минало на Караджов камък е заровено в столетията преди Новата ера. Интересно е да се знае какви ритуали са изпълнявали тук древните обитатели на нашите земи.

Караджов камък 02
Камъни от кромлеха до Турска куля и Къз кая

За жалост, останала е само легенда от ново време, която обяснява името на обекта. Това е история за Караджа войвода, който счел за дълг за отмъсти на турците за поругана девойка. Той „сгащил“ виновниците в село до Караджов камък и изклал всички без един – живият да отнесе поуката.

Нататък легендата се оплита. Войводата заровил под Караджов камък съкровище и умрял. Откъде се е взело имането и защо е умрял там, историята не разказва. Тя само предава идеята, че мястото е прокълнато, тежко. Както и заровеното съкровище, което никой не търси.

Други известни обекти, близо до Караджов камък

В радиус от около 10 – 12 км около Караджов камък има пръснали разни забележителности – археологически, природни. Има скален мост, има водопади, 100-годишен бук, пещери, интересни екопътеки. Проблемът е, че разглеждането на тези точки отнема много път и време. Пристрастените туристи могат да го направя на няколко пъти. За останалите е предизвикателство дори да видят Кръстова гора и Белинташ в един ден. А да не забравяме и село Мостово.

Село Мостово

До Мостово се стига по пътя за Кърджали, като след Червен се отбива към селото. Там някъде е отбивката за Белинташ, така че избирайте посоката.

Селцата в района имат типичния родопски вид – бедни, живописни, потънали в зеленина. Мостово отстои от Асеновград едва на 27 км, но сякаш се попада в друго време.

Селото е своеобразен център на свещения триъгълник Кръстова гора – Белинташ – Караджов камък. Състои се от шест махали, по-известни от които са Кабата и Ряката. Врата се е обособила като самостоятелно село. Другите махали са Чуката, Курджувци и Чотровци.

Около Мостово има големи интересни пещери, две от които са дълги по около 500 метра (Гаргина дупка и Водната пещера).

Махала Ряката

Състои се от няколко каменни къщи, които сякаш не принадлежат към никакво село. През 2021 г. там има само един постоянен жител. Мястото е известно, защото маршрутът от Караджов камък в последната си част следва река Мостова Сушица и минава през Ряката.

Хайдукташ

Това е стръмно скално плато, радост за алпинисти и предизвикателство за туристите, които са избрали да посетят Караджов камък през Мостово.

Името е в хайдушката тематика – значи хайдушки камък (таш), казано и като Хайдут кая или Хайдут ташъ. Смята се, че е било култово средище или тракийско светилище. Там са намерини тракийски находки.

Как се стига до Белинташ и защо

12 км по асфалт и 33 минути шофиране делят светилището Белинташ от село Мостово. Да приемем, че сме паркирали в Мостово и сме изходили маршрута през Караджов камък. Когато се върнем при колата, можем да отпътуваме за Белинташ. Разстоянието е малко, но пътят е планински и отнема половин час. Част от него е черен, но в добро състояние.Караджов камък 03

До Белинташ също не се стига директно с кола. Пътят стига до нещо като паркинг и нататък е пешеходна пътека, която се минава за около 30 – 40 минути. Накрая е стръмно изкачване и пак скални стъпала, вкопани и обезопасени с парапети. Изкачваме се върху скалното плато Белинташ, където ни облива блага, тонизираща енергия.

Още по темата ТУК: Как се стига до Белинташ? Хотели, карта и забележителности. Старите къщи и село Врата.

Как се стига до Кръстова гора и защо?

Третата точка от свещения триъгълник е Кръстова гора. Това място е най-добре усвоено за туризъм и поклонничество.

Състои се от централна и стара църква, 12 параклиса и манастир с места за настаняване. Близкото село Борово е почти незабележимо на картата, но там се спи изгодно и непретенциозно.

Легендата казва, че Кръстова гора пази частица от истинския кръст от Голгота. Районът е забележителен с параклисите си и тълпите богомолци, с аязмото с лековита способност, с дървото за откриване на грехове.

Погледнете и ТОВА: Къде да спим на Кръстова гора? Комплекс, нощувки и манастир “Света Троица”. Цени и хотел.

Манастир Света Троица на Кръстова гора

Бог излиза своята благодат над Кръстова гора, а нейно православно средище е манастирът Света Троица. Той е построен за втори път в средата на миналия век, върху основите на древен православен храм. Сега е мъжки манастир, действащ, с места за настаняване.

Интересни факти за Караджов камък

Платото Караджов камък е с площ от 45 кв. километра. Според предание, то е било едно цяло с платото Белинташ. Двете заедно са функционирали като космическа площадка, обслужвала най-древните обитатели на планетата, преди да се появяват хората.

Някои родопчани вярват, че многотонният Караджов камък е изпуснат от НЛО.

В трите точки на свещения триъгълник са заровени огромни кристали, които пречистват тежката материална енергия на Земята, а може би са изпълнявали и други задачи за тези, които са ги вкопали.

Караджов камък се изследва от археолозите едва от 2004 г. Правени са сондажи в скалите и са намерени ритуални керамични съдове от ранната Желязна епоха отпреди 10 века.

Намерени са и монети отпреди 5 века, които показват, че Караджов камък е имал и втори период на разцвет.

Вижте и ТОВА: Какво се носи на Кръстова гора? Кога се ходи и какво се прави, какво се оставя?

За Калинка Петрова

Казвам се Калинка Петрова. Завършила съм „Журналистика”. Станах част от екипа на "Марс Медия" през 2011 г. Пиша за сайта Chudesa.net. Освен за чудесата около нас, водя рубриката за християнските празници и традиции. Следя благотворителните инициативи и дарителските кампании, които се провеждат в полза на нуждаещите се и на които Chudesa.net отделя особено внимание, за да бъдем максимално полезни на всички наши читатели.

Прочети още

Какво се прави на Благовещение и какво не се прави? Какво се яде на Благовец и какво не се яде? Легенда, именници, молитва за Благовещение.

Какво се прави на Благовещение? Какво се яде на Благовец?

Какво се прави на Благовещение и какво не се прави? Какво се яде на Благовец …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *