Сега ще ви запознаем с най-древната в света гимнастика. Възрастта на тези упражнения е повече от две хилядолетия.
Някои дори смятат, че еднократната гимнастика на Хермес превъзхожда по тонизиращото си въздействие месец занимания по системата на хатха йога.
Но упражненията на Хермес не са предназначени за всички. Оптималната възраст за изпълнението им е от 23 до 70 години.
Не е желателно да се изпълняват при наличието на хипертония от висока степен, при тежки заболявания на сърцето, белите дробове и др.
Гимнастиката на Хермес включва четири етапа.
ПЪРВИ ЕТАП Загряване с бягане намясто не по-малко от 5 минути.
То е необходимо, за да се изведе организмът от състоянието на сън, да се разбуди, да се разгреят мускулите, да се подготви тялото за изпълнението на основните упражнения. Най-добре е да сте боси, голи до кръста или в леки спортни дрехи. Желателно е под краката да се постави масажно килимче “с шипове”.
Всеки месец продължителността на бягането се увеличава с 5 минути, докато достигне 20 минути.
ВТОРИ ЕТАП Силови упражнения от гимнастиката на Хермес.
Те са построени на ритмичното редуване на максимално напрежение и дълбоко отпускане на мускулатурата на тялото. Преминаването от състояние на напрежение към разпускане и обратно трябва да става колкото е възможно по-бързо, почти мигновено. Едновременно се прави рязко, кратко, повърхностно вдишване, така че струята въздух да удря силно носоглътката, а в белия дроб да се пропуска минимално възможното количество въздух. Изпълнението на движенията трябва да съвпада с ритъма на дишане.
В момента на преход в отпуснато състояние се прави кратко и енергично издишване с цели гърди през широко отворена уста. В отпуснато състояние дишането е свободно.
Продължителността на периодите на напрежение и разслабване, без да се отчитат мигновените преходи от едно състояние в друго, са около 4 секунди за всяко. Едва след година редовни занимания може да се увеличи на 6 секунди. Още по-голямо повишение може да доведе до отрицателни резултати. Желателно е упражненията да се правят в много леко облекло, за да диша цялата кожа. Добре е по време на заниманията да се затворят очите, за да стане пълно изключване от обкръжаващата обстановка и да се концентрира вниманието върху дишането и движенията.
ПЪРВО УПРАЖНЕНИЕ “КРЪСТ”
1. Изпънете тялото, краката са на ширината на раменете, ръцете отпуснати около тялото, мускулите разхлабени, дишането е свободно.
2. Направете рязко, кратко вдишване. Едновременно с това стиснете пръстите в юмрук, разтворете ръцете встрани на ширината на раменете и ги изтеглете към гърба, наведете главата, максимално протегнете тялото назад, напрегнете мускулите докрай. В това положение задръжте дишането за 4 секунди.
3. Издишайте рязко с цели гърди през устата, едновременно с това наведете туловището напред, така че протегнатите ръце почти да докоснат пода. След това кръстосайте ръцете за сваляне на напрежението и се върнете в изходно положение. Отпуснете се напълно за 4 секунди. Дишането е свободно. Повторете упражнението 4 пъти.
ВТОРО УПРАЖНЕНИЕ “ЦЕПЕНЕ НА ДЪРВА”
1. Поставете краката на ширината на раменете, не сгъвайте коленете. Наведете тялото напред, отпускайки ръце почти до пода, и отпуснете мускулите. Дишането е свободно.
2. Мигновено свийте пръстите на ръцете в юмрук, вдишайте рязко и кратко, едновременно изправете гърба, вдигнете ръцете нагоре и зад главата, като при замахване с брадва, отметнете главата. Напрегнете всички мускули докрай. В това положение задръжте дишането в продължение на 4 секунди.
3. Вдишайте рязко през устата и със стремително обръщане през лявата страна се върнете в изходно положение. Наведете тялото напред, разтворете ръцете и ги отпуснете надолу. Отпуснете се напълно за 4 секунди.
Дишането е свободно. Повторете упражнението 4 пъти: 2 пъти през дясната страна, 2 пъти през лявата.
ТРЕТО УПРАЖНЕНИЕ “МЯТАНЕ НА ДИСК”
1. Стойката е изправена, краката са на ширината на раменете, ръцете са около тялото, мускулите са отпуснати. Дишането е свободно.
2. Направете рязко, късо вдишване, едновременно свийте пръстите в юмрук, изхвърлете напред дясната ръка, лявата – назад, обърнете корпуса на страната на въображаемото хвърляне, движете очите по хода на движението, заемете позата на дискохвъргач, замрял в момента на хвърлянето на диска. Напрегнете всички мускули до краен предел. Старайте се да не отлепвате краката от пода. Задръжте позата в продължение на 4 секунди, без да дишате.
3. Издишайте рязко през устата и се върнете в изходно положение. Отпуснете се напълно за 4 секунди. Дишането е свободно. Повторете упражнението 4 пъти.
4. 2 пъти направете хвърляне с дясната ръка, 2 пъти с лявата.