Обръщали ли сте внимание как ви подават ръка, когато искат да се здрависат с вас. Психолозите казват, че даже по положението на дланите може да се разбере какви са намеренията на човек. Ръкостискането, ако владеете езика на жестовете, може да разкаже за характера на човека, за неговия темперамент.
Почти всеки от нас се е занимавал с изучаване на чужди езици. Но съществува и един друг международен език, общодостъпен и разбираем – това е езикът на жестовете, мимиките и движенията на тялото.
Психолозите са установили, че в процеса на общуване между хората 80% от информацията се получава от невербалните изразни средства и само 20% се предава с помощта на вербалните.
Особеностите на езика на тялото се състои в това, че неговите прояви са обусловени от импулсите на подсъзнанието ни. Казано иначе, искате или не, вашето тяло говори по-красноречиво, отколкото думите. И невъзможността да се контролират тези импулси позволява да се доверяваме на този език повече, отколкото на обичайния, вербален начин на общуване.
ОТГЛАСИ ОТ РИЦАРСКИТЕ БОЕВЕ
Изследователите твърдят, че ръкостискането – символичен жест -приветствие, се е появило още във воюващите първобитни времена. Показвайки откритите си длани, древните предупреждавали, че не са въоръжени и са дошли с мир.
Ръкостискането е било популярно и по време на рицарските турнири. Когато двубоят се затягал и било ясно, че противниците са равни по сила, те се приближавали един към друг, за да обсъдят мирния изход от двубоя. Събирайки се, рицарите протягали ръце за ръкостискане и ги държали до края на преговорите, като по този начин се защитавали от възможно коварство и измама от страна на противника. Ето защо такова приветствие е разпространено и днес, основно сред мъжете.
В РАМКИТЕ НА ПРОТОКОЛА
На никого от нас, навярно, няма да му дойде наум, че по време на среща лидерите на страните могат да си позволят проява на явно неуважение към колегите. Изключено! Та те представляват не само себе си, затова общуването им се отличава с изключителна толерантност и уважение. Смеем да ви уверим, че това не е толкова еднозначно!
Да започнем с найпростото, с това, с което започва всяка среща – с ръкостискане. Какво особено би могло да има в това? Ами това – формата на ръкостискането определя от първия момент отношението на главата на държавата или дипломата към своя гост. Ръката може да бъде стисната по различен начин. Ако при ръкостискане ръцете на приветстващите се останат в еднакво положение, това значи: “Ние сме партньори”. Също за изразяване на искреност и особено разположение някои политици използват ръкостискане, наречено “ръкавица”, при което приветстващият обхваща ръката на другия с двете си ръце. Ако домакинът на срещата има намерение да покаже превъзходство, той превръща обикновеното ръкостискане в доминиращо с обръщане на китката така, че тя да се окаже отгоре.
ОТРАБОТВАНЕ НА ЗАЩИТА
Да предположим, че се срещате за пръв път с някого и се поздравявате с обикновено ръкостискане. По приветствието можете веднага да определите възможните взаимоотношения: превъзходство на партньора (“Този човек се опитва да ми оказва налягане. Трябва да бъда внимателен с него”), неговата отстъпчивост (“Той ще прави това, което аз пожелая”) или равенство (“Ще се разбираме добре с него”). Тази информация се предава несъзнателно, но при определена тренировка и целенасочено прилагане на едно или друго ръкостискане може да окаже непосредствено влияние на изхода от вашата среща с други хора.
Например за “разоръжаване” на властния партньор има специален похват, който ви дава възможност да си върнете инициативата. Трябва да репетирате някои движения предварително. Когато хващате ръката на партньора, направете крачка напред с левия крак. По този начин няма да му дадете възможност да престъпи в личната ви зона. Разтърсете ръката на партньора. Тази тактика ще ви позволи да изравните положението на ръцете или да обърнете ръката на другия човек към отстъпчив тип ръкостискане, а също ще ви позволи да станете господар на положението.
“ГОВОРЕЩА” ДЛАН
От древността отворената длан се е асоциирала с искреност, преданост и доверчивост. Клетвите се дават с длан на сърцето или с вдигната отворена длан. Най-добрият начин да разберете откровен и честен ли е с вас човек в даден момент е като погледнете положението на дланите му.
Например, когато хората са напълно откровени с вас, те ви протягат едната или двете ръце с дланите нагоре. Обърнете внимание, при искрен разговор дланите винаги са напълно или частично открити. Както и други жестове на езика на тялото, това е напълно несъзнателен жест, той ви подсказва, че събеседникът ви говори истината в момента. Ако човек се опитва да скрие нещо, то по време на обясненията той ще си крие ръцете в джобовете или ще ги държи с дланите надолу, една върху друга или да ги стиска в юмруци.
ЗА ВЛАСТНИТЕ И СИЛНИТЕ
По време на ръкостискане винаги успяваме да почувстваме колко различни са ръцете на хората. Оказва се, че по ръцете може да се съди за темперамента на човека. Например сангвиниците имат горещи и сухи ръце, холериците – горещи и влажни. А по-голяма част от флегматиците имат студени и сухи ръце, докато меланхолиците – студени и влажни.
Ръкостискането може да ни разкаже много и за характера на човек. Мнозина от нас знаят: силното ръкостискане е характерно за енергичния човек, а вялото – за мекия или безволевия. Но това не е всичко. Например агресивният тип ръкостискане е характерно за властните мъже, които винаги са инициатори на ръкостискането и с жестове на ръцете с обърнати надолу длани заставят човек да им се подчинява. За хора от такъв тип е характерно ръкостискането с обхват на ръката на човек отгоре върху китката с последващо разтърсване. Здрависването с права ръка характеризира човек, склонен към агресивни действия. Главното предназначение на такова ръкостискане е да се запази дистанцията и да не се допусне човек в собствената интимна зона. (Трябва да се отбележи, че подобно здрависване се среща често и при хора, израснали в селски местности, където имат по-широка интимна зона).
ЗА СРАМЕЖЛИВИТЕ И МЕКИТЕ
Стискането с крайчетата на пръстите говори за неувереност. Както и в предишния случай, целта на такова ръкостискане е да се държи ръката на партньора на удобно разстояние. Но лекото здрависване има и друго тълкувание. Ако стиснете ръката само с леко докосване на пръстите, това означава, че сте чувствителна натура, че сте емоционални и приемате проблемите на другите по-близо до сърцето, отколкото своите. Най-често безпристрастното, неемоционално ръкостискане издава безхарактерността на човек. По време на делови срещи трябва да се контролирате и да избягвате такова ръкостискане, защото то се асоциира с докосване до нещо вяло, безжизнено. Но трябва да се има предвид, че хирурзите, артистите, художниците и музикантите, за които професионално са важни прецизни ръце, обикновено си обменят вяли ръкостискания.
Ако държите ръката на някого по-продължително, отколкото е нормално за леко ръкостискане, може да се каже, че сте увличаща се и чувствена натура, на която е приятно тясното общуване с другите. Такива като вас са любящи и верни приятели. Ако никога не протягате ръка за ръкостискане, това говори за вашата срамежливост, необщителност, скритост. Вие завързвате трудно приятелства, но ставате истински приятел. Кратка справка: психолозите смятат, че хората, които избягват да се докосват до другите по време на приветствие, обикновено не притежават необходимата гъвкавост, те са сковани и изпитват силно вътрешно безпокойство. А хората, които не обичат никой да се докосва до тях, в детството си са били подлагани на физическо или морално насилие и това е реакция на понесената в ранните години травма.