От какво се получават камъни в бъбреците? Една от причините е стресът.
Ролята на стреса за образуване на бъбречни – а и жлъчни! – камъни е много дискутирана. Може би съществува връзка. Стресът разстройва хормоналния фон на организма и така предизвиква отделяне на повече минерални соли чрез урината. Наблюдения показват, че по време на война зачестяват болните с бъбречнокаменна болест.
Други възможни причини за бъбречни камъни:
Лошата вода от чешмата или прекалено многото пиене на минерална вода.
Климатът може да бъде неподходящ, особено за хора, които са се родили на друго място и им се е наложило да се преместят.
Също така голямо значение се отдава и на качеството на почвите наоколо и особено на тези почви, на които е отглеждана храната, която ядете. Хората са склонни да се присмиват на еколозите и Зелените, обаче когато се разболеят, вече не им е до смях.
Не е за пренебрегване и мръсният въздух в градовете. Да, фините прахови частици образуват ХОББ на дихателните пътища, но тези песъчинки също така се и поглъщат, успоредно на дишането.
Но е възможно и друго обяснение. Стресът предизвиква обилно отделяне на урина и повишава чувствителността на легенчето на бъбрека и пикочните пътища. Така образувани вече пясъци и камъчета тръгват да излизат, и идват бъбречните кризи. Затова има лекари, които при бъбречна колика наред с лекарствата срещу болка дават и малко общоуспокояващи лекарства.
И все пак учените не са категорични коя от всички причини е виновна у нас да се получават бъбречни камъни. И все пак здравословната храна, чистият въздух, вода и почви дават надежда, че може да ви се разминат камъните или ако вече е късно, поне да се облекчи положението ви.