Между лекарите съществува мнението, че изкуствените подсладители са опасни, защото нарушават нормалния обмен на веществата
Не, това не е доказано. Но тези подсладители, които не са натурални, трябва да се употребяват умерено.
Мненията на учените са различни – едни от тях са категорично против тези заместители, други – точно обратното, защото смятат, че именно те пречат за натрупването на излишно тегло.
НАЙ-ИЗПОЛЗВАНИЯТ ПОДСЛАДИТЕЛ Е ЗАХАРИНЪТ
Той е синтезиран през 1879 г. от един руски емигрант. Това вещество притежава удивителни качества: то е 450 пъти по-сладко от захарта. В САЩ вече имат столетен опит при употребата на този подсладител.
СУКРАЗИТЪТ СЕ ПРОДАВА НА ТАБЛЕТКИ
Впрочем сукразитът се продава в две форми – на таблетки и на прах. Той е вещество, което не се разрушава при термично обработване, затова се използва в някои сладкарски изделия, както и в компот, сладко и т. н.
ТРЕТИЯТ ИЗВЕСТЕН ПОДСЛАДИТЕЛ Е АСПАРТАМЪТ
Той е синтезиран през 70-те години на миналия век. Аспартамът е опасен: смята се, че е потенциален канцероген и затова към този подсладител се отнасят много подозрително в много европейски страни.
Лекарите не го предписват на деца и на юноши. Но! Той най-добре се разтваря във вода и затова основно се използва за правенето на лимонада. Остава да се надяваме, че умереното количество, което се използва за тази напитка, няма да ни навреди.
ВНИМАНИЕ!
Напитките с този подсладител не бива да се пият от лица, които са болни от фенилктонурия. Това е вродено заболяване, което се съпровожда с непоносимост към фенилаланина, който се съдържа в аспартама. Този заместител рядко се използва в чист вид.