Проблеми в говора настъпват най-често при травми и инсулт
Причините за затрудненията в говорeнето. Ето защо аз ще ги разделя в две групи:
заекващи с афазия;
заекващи без други видими соматични увреждания.
Ще се опитам накратко да обърна вниманието ви на определението, класификацията и етиологията (причината) на афазията. Става въпрос за езикова и говорна аномалия, при която поради локални увреждания на кората на главния мозък или на по-долните отдели се разпадат основните говорни функции на пострадалия, след като вече речта е била сформирана.
Няма единно мнение за класифицирането на афазията, но се налагат две групи: сензорни (рецептивни) и моторни. В някои специализирани източници ще ги срещнете като: експресивна афазия (засегнала външната говорима реч) и импресивна афазия (засегнала вътрешната монологична реч).
Искам да ви обърна внимание и на факта, че до момента на увреждането речта трябва да е развита (изключение има само детската афазия, където развитието на речта не е приключило, или увреждането е след раждането до 6-годишна възраст).
Подредбата е така, че по-лесно да се отдефиринцират:
моторни форми на афазията:
еферентна моторна афазия, аферентна моторна афазия и челно динамична афазия;
сензорни форми на афазия:
акустично- гностична афазия, акустико- мнестична афазия и семантична афазия.
Причините за поява на афазията са различни: физични травми на мозъка, туморни образувания, възпалителни процеси и интоксикации, както и инсулт – увреждане на кръвоносната система на мозъка.
Динамиката на живота в съвременното общество поражда най-различни здравни проблеми. Все по-нарастващият психически и физически травматизъм в пенсионна възраст причинява най-различни увреждания на психическото и физическото здраве на хората от третата възраст.
Най-често срещаното функционално нарушение на говора са заекванията в клонична, тонична или смесена форма. Тези основни форми засягат темпа, ритъма и плавността на говора. В писмата си също не сте посочили констатираната форма на заекването. По всичко проличава, че то е започнало още в детска възраст и с известни колебания продължава цял живот.
Възможностите да се възстанови отново функционалното нарушение на говора са няколко.
Моята дългогодишна практика показва, че нормализирането на говора при заекването не зависи от възрастта на болния. В повечето от случаите на моторна афазия след мозъчни инсулти възстановяването на говоримата и писмената реч не е непреодолим терапевтичен проблем.
При заекването и афазиите, в зависимост от характера на речевите нарушения, се прилагат различни речеви стимулиращи програми. С тях специалистът логопед активира процесите в речево-образуващите органи и системи, свързани с нормалното протичане на говора. Това се осъществява посредством специални стимулиращи упражнения и указания.
Като се има предвид, че речевата терапия се осъществява на фона на патологични и компенсаторни механизми, при необходимост се използват и други подпомагащи средства: мануална терапия, екстрактна терапия и корекция на речта.
Препоръката ми към преживелите мозъчен инсулт, придружен с промени в говоримата реч, е да се насочат незабавно към логопед. Работата с него ще даде положителни резултати.
Тези възрастни хора, които имат само функционално нарушение на темпа, ритъма и плавността на говора, могат да получат безплатна консултация на телефоните, посочени от редакцията.
Необходимо е индивидуално да се чуе говорът на страдащия, за да се определи и програмата, по която могат да се правят упражненията. Редакцията на “Доктор” е готова да им окаже безплатна специализирана помощ.