Най-честият локализиран сърбеж е този в ушите. При по-голямата част от страдащите той е проява на кожно заболяване, като себорея, невродермит, контактен дерматит, атопичен дерматит и псориазис. Ако причината е контактен дерматит, предизвикан от обеци, те не бива да се носят повече. В част от случаите причината за сърбеж в ушите са гъбички.
Кожата на външния слухов проход (предимно в неговия вход), на ушната мида (нейната предна вдлъбната част или задната повърхност) и задушната гънка са зачервени и покрити с дребни люспи. Тези промени причиняват дискомфорт или сърбеж в засегнатото ухо. В част от случаите неприятното усещане е продължително и упорито и причинява множество разчесвания от страна на болния. Понякога безразборно се използват предмети, намиращи се в близост, дори и с остри краища. Това води до наранявания на кожата. Често пъти микроскопични, те стават „входна врата“ за развитие на вторична инфекция. Признак на инфектиране е проявата на спонтанна болка или болка при натиск. Усложненията, които може да се предизвикат, са увеличаване на лимфните възли и повишаване на температурата.
Лечението на сърбежа се извършва съвместно от кожен лекар и от УНГ специалист. То е различно в зависимост от диагнозата. Използват се локални средства. При наличие на инфекция освен локален антибиотик се предписва и антибиотик за приемане през устата. Често сърбежът продължава с години, с периоди, през които изчезва.
Страдащите трябва да потърсят помощта на специалист, а не безразборно да използват различни лекарствени средства
Сърбежът в ушите може да продължи с години
Публикувано на от Чудеса.НЕТ Молим, коментирайте!
Enjoyed this post? Share it!