Забързаното всекидневие, напрежението, стресът се загнездват бавно и неусетно у нас, натрупват се и в един прекрасен ден започват проблемите. Принудени от дискомфорта, отиваме на преглед, за да разберем цената на здравето. Разбираме, че стресът и нервното напрежение са ни причинили колит, а може би гастрит. Колитът е възпаление на лигавицата на дебелото черво. Той е два вида – остър и хроничен. При острия колит обикновено се засяга и лигавицата на тънкото черво (ентероколит). Той се характеризира с остро начало, диарични изхождания и коликообразни болки по хода на дебелото черво. Понякога се установява и покачване на температурата.
ЗА ВЪЗНИКВАНЕ НА ХРОНИЧНИЯ КОЛИТ ИМАТ РОЛЯ МНОГО ФАКТОРИ
инфекциозни причинители;
отравяния;
нарушения на храненето и грешки в диетата;
имунни и алергични механизми;
нервни разстройства и др.
Независимо от причинителите, основните клинични признаци са общи: болков синдром, диспептичен синдром, диария или запек, а в по-тежки случаи и кръвоизливи от червата. Болките в корема са почти постоянно явление при болните от хроничен колит. При тяхното усилване се говори за обостряне на колита и, обратно, при затихване се приема, че процесът отзвучава. Те се локализират в тази част на корема, където е разположен болният участък. Болките могат да бъдат като колика или с постоянен тъп характер. Обикновено се влияят от акта на дефекация. Преди него се изострят, след това намаляват. Болката се дължи на образуваните в него много газове (метеоризъм), които го разпъват и това дразни нервните окончания.
Така нареченият диспептичен синдром включва липса на апетит, тежест и подуване в корема, много газове, горчив вкус в устата, куркане на червата. Метеоризъм имат около 90% от страдащите от колит, а куркане на червата – 85%. Образуването на много газове в червата е най-честият синдром при колита. Дължи се на разграждането на въглехидратите до образуване на водород, метан, сероводород, въглероден двуокис и други газове. Това от своя страна води до нервно-съдови реакции – главоболие, виене на свят.
Ритъмът на изхождане се нарушава – диария, запек или редуване на двете състояния. Диарията се дължи на усилена перисталтика и при хронични колити обикновено не е обилна. Запекът е по-често срещано явление и представлява задръжане на изпражненията за повече от 48 часа. При по-тежки случаи може да се получат чревни кръвоизливи, които да бъдат обилни, явни или скрити.
Лечението на колитите е според причинителя и, разбира се, се извършва под лекарско наблюдение. Много важна е профилактиката – хигиенно-диетичният режим, избягване на стреса и нервните разстройства.
Доказано е, че травмиращи психиката агенти често довеждат до проблеми от страна на червата. Всяко нарушение на хранителния режим може да доведе до нов тласък на заболяването, затова и лечението на колита е трудно и изисква постоянство при спазване на предписаната диета и начин на живот.
Язвената болест е сред най-често срещаните хронични проблеми на храносмилателната система. Тя засяга около 10% от хората в световен мащаб.
В основата на болестта стои бактерията Helicobacter pylori, която се развива върху лигавицата на стомаха или дванадесетопръстника. Лекарите смятат, че в повечето случаи болните имат наследствена предразположеност, но важна роля за появата на язва играят и други фактори като пушене, алкохол, хранителен режим. Според някои учени, стресът и напрежението също може да доведат до увеличаване на стомашната секреция, а оттам и до образуване на язва.