Общувайте с другите
За да се изявите публично, имате нужда от познания за обществото. Колкото повече общувате, толкова по-естествено и с лекота ще започвате всяка ваша външна изява. Всекидневно поддържайте широка мрежа от контакти – с колеги, със съседи, с продавачките в магазина.
Изберете си подходяща компания
Обградете се с добронамерени приятели, които ви поддържат и окуражават в трудни моменти. Нуждаете се от хора, които вярват във вас!
Престанете да се криете
Може би се обличате с широки тъмни дрехи с надеждата, че никой няма да ви забележи? Или пък на вечерни сбирки бързате да изпиете чаша алкохол, за да преодолеете затвореността си? Тези средства могат временно да ви помогнат да посрещнете реалността, но няма да ви излекуват. Само ако се осмелите да бъдете себе си, без да криете истинската си същност, ще можете да преодолеете ужаса от погледите на другите.
Научете се да задавате въпроси
Ако не разбирате новата задача, която шефът ви възлага, не се колебайте да поискате допълнителна информация. Така ще се справите по-добре и ще спечелите доверието му. Същото се отнася и за вашите права – не се съгласявайте с това някой да ги нарушава, бъдете взискателна.
Овладейте мислите си
Когато вземете думата, нападат ли ви мисли от рода на: „Какви глупости говоря“ или „Ето, започвам да се изчервявам и изпотявам“? Сложете край на това! Липсва ви обективност – тези ваши мисли просто изразяват страховете ви и не са реална оценка на ситуацията. Съсредоточете се върху това, което казвате, и по-малко се занимавайте със себе си. Ако главата ви се изпълни с негативни формулировки, с волята си им противодействайте и се покажете уверена в себе си. Това ще убеди аудиторията, а и вас самата, че нищо не ви смущава.
Осмелете се да кажете „не“
Преодоляването на срамежливостта е свързано със самоутвърждаването, тоест с излагане на собственото мнение, дори и то да е различно от мнението на другите, с умението за отстояване на несъгласието. Отказът трябва да е ясен и учтив: „Съжалявам, тази вечер не мога да ти помогна.“
Не измисляйте извинения и обяснения, нямате нужда от тях. Най-трудно ще ви бъде първия път. После ще чувствате все по-уверена, успокойте се, това няма да кара приятелите ви да ви пуснат, нито пък ще загубите симпатията на вашите колеги. Напротив, те ще ви уважават повече.
Всички ли сме срамежливи?
Да. Срамежливостта е нормално явление, което за пръв път се проявява на двегодишна възраст. В резултат на социалните контакти и узряването на личността тя избледнява. Ако това не стане и човек живее в постоянен ужас от общуването, става дума за социална фобия. Консултацията с психолог в такъв случай може много да помогне.