Спасителният рефлекс: Кашлицата е естествен рефлекторен отговор на организма по отношение раздразване на дихателните пътища.
Сухият въздух, обичайният прах, алергените, възпалението и излишната слуз – всичко това може да предизвика кашлица.
ВАЖНО! Най-хубавият материал по темата се намира ТУК: Как да лекуваме кашлица бързо и ефективно!
Трахеята и големите бронхи са населени с микроби, но в здравия организъм те не нанасят вреда. Ако обаче микробите станат прекалено много, те започват да навлизат все по-дълбоко и достигат и най-малките бронхи и белодробна тъкан. В резултат слузта застоява в дихателните пътища, а това води до възпаление.
Точно в този момент ни спасява кашлицата, изхвърляйки излишната слуз от бронхите и трахеята с доста голяма скорост. Затова е толкова опасно безконтролно да се приемат препарати против кашлица – те блокират този естествен рефлекс и лишават организма от спасителната очистителна кашлица.
Лекарят може да ви предпише лекарства против кашлица, когато се налага, но вие самите не следва да го правите.
Ако кашлицата е влажна и с мокри храчки, достатъчно е просто да спазвате режим на легло, да си почивате, да пиете много течности и да дишате чист въздух. Ако кашлицата, както казват, е суха, е полезно да приемате настойки за отхрачване или да си правите инхалации. Но без да прекалявате.
Не е изключено кашлицата да се възбужда от психологична причина. Може и да сте забелязали, че някои деца започват да кашлят, когато искат да им обърнат внимание. Човек може да покашля, ако например не му се нрави воденият в момента разговор – по този начин заглушава събеседника си и му дава да разбере, че не желае да обсъжда темата.
Ако кашлицата е суха…
Причините за суха кашлица са много различни. Сухият въздух може да предизвика ращене в гърлото, излишният прах или някаква миризма могат да доведат до алергична кашлица. При астматиците тези дразнители провокират пристъпи.
При простуда и фарингит болният може да се избави от сухата кашлица, като си осигури чист и влажен въздух. Сложете в стаята съд с вода или периодично я пръскайте с вода.
Ако кашлицата е силна, подишайте влажния въздух в банята. Напълнете ваната с много гореща вода, добавете в нея няколко лъжички сода и стойте поне 10- 15 минути в банята, като дишате през уста. Ако детето ви кашля, също може да го подложите на тази процедура, но непременно трябва да го лекува лекар, ако става въпрос за коклюш. Содената пара помага и при алергична суха кашлица.
Полезна при суха кашлица е инхалацията с пара от варени картофи. Това средство облекчава кашлицата, колкото и упорита да е тя. Дишайте 10-15 минути над тенджерата, в която току-що сте сварили картофи с кората.
Ако страдате от бронхит, при който по принцип не се отделят храчки, полезна е настойката от овчарски босилек – една супена лъжица на една чаша вода. Сместа завира, след което се сваля от огъня и престоява един час. Овчарският босилек оказва не само бактерицидно и леко отхрачващо действие, той се отразява успокояващо.
Приемайте по една супена лъжица от настойката 3 пъти на ден, на децата е достатъчна половин чаена лъжичка пак 3 пъти на ден.
Инхалациите спират действието на вирусите
Днес за лечение активно се използват лечебните свойства на етеричните масла. И при кашлица те могат да се използват по много начини – да се правят с тях инхалации, разтривки и масажи или просто да се поставят в стаята.
Етеричните масла притежават наведнъж няколко полезни свойства и оказват комплексно въздействие на организма. Например евкалиптовото масло се бори с вирусите и бактериите, помага за отхрачване, снема възпалението, болката и спазмите в дихателните органи.
Освен всичко друго евкалиптовото масло помага да се насити кръвта с кислород, а това е допълнителен плюс при болестина дихателните органи. Повечето етерични масла дезинфекцират въздуха в помещенията, като по този начин защитават и вашите близки от микроорганизмите, които при кашлица се разнасят на няколко метра.
В чашка с гореща вода (не вряща) капнете 4 капки евкалиптово масло и оставете в стаята за 30 минути. Това време е напълно достатъчно, за да се освободи помещение от 15 кв. м от болестотворните микроби и вируси.
Боровото и лавандуловото етерично масло също са много ефикасни при кашлица. Полезни са и анасоновото и лайковото масло. За малки деца най-полезни са лавандуловото и лайковото масло. Капнете една капка в чашка вода. Преди да използвате етерично масло, се посъветвайте с лекар, особено ако детето ви е алергично.
Помагат и смесите от етерични масла – вземете по една капка масло от лайка и евкалипт и капнете в един литър гореща вода. Накарайте детето да диша парите 10 минути, обяснете му, че е по-добре да диша през устата със затворени очи. Можете да го масажирате с етерично масло и преди сън – вземете една супена лъжица топло растително масло, една капка евкалиптово и една капка лавандулово масло.
При влажна кашлица, процесът на избавяне от слуз може да се ускори, ако направите на детето инхалация с една капка етерично масло от чаено дърво, една капка евкалиптово масло – разбира се, добавете ги в литър вода. Тази смес е подходяща и за възрастните, но в по-големи количества. А когато се къпете, капвайте във ваната си по 3-4 капки борово, евкалиптово и масло от бяла ела.
Водата разрежда храчките
Ако страдате от кашлица и дълго време не се оправяте, обърнете внимание на начина си на живот, храненето и състоянието на имунната система. Помислете дали не прекалявате със сладкото и тестеното. Много от нас всекидневно употребяват месо, мляко, извара, а това може да доведе до прекалена изработка на слуз.
Честата кашлица предполага да се премине на природно хранене с натурални продукти, което ще помогне да се повиши имунитетът ви, да се прочисти организмът от слуз и други вещества.
Затова пренастройте храненето си така, че сутрин и вечер да употребявате плодове, натурални сокове, зеленчукови салати, кисело мляко, орехи, семки. Такова хранене ще подобри работата на стомашно-чревния тракт, а не е тайна, че по-голямата част имунни клетки се намират точно в червата.
Ако имате упорита кашлица, може да пробвате и лечебно гладуване. Един-два дена без храна няма да ви навреди и ще помогне бързо да се избавите от слузта.
Когато приключите с лечебното гладуване, не се нахвърляйте на белтъчна храна. Започнете със сокове или плодове. Яжте зелеви, морковени и ябълкови салати, слагайте в храната си лук и чесън. Те убиват вредните микроорганизми. Не забравяйте и за витаминните добавки – черна боровинка, лимони, пипер.
Въобще продукти, съдържащи много витамин С. Ще споменем и за полезното действие на течностите. Ако кашлицата не е свързана с белодробен или сърдечен оток, то при всяка от формите є е добре да пиете колкото се може повече течности. Водата разрежда храчките, помага да се изкарат лесно от дихателните пътища, а това ускорява лечението при всяко едно заболяване.
Ако често боледувате, се разхождайте повече и редовно проветрявайте помещението. Правете физически упражнения на чист въздух. Не се отказвайте и от други закаляващи и общоукрепващи процедури за повишаване на имунитета. Ако имате кашлица, пийте колкото се може повече изворна вода