Нищо не разваля кожата на лицето или на ръцете така, както неочаквано израснала за 2 седмици брадавица.
Човек започва да се притеснява и се опитва да прикрие увредения участък на тялото под дреха или с лепенка. Появата им няма нищо общо с жабите Почти всеки, страдал в детството си от брадавици, навярно е чувал, че те се появяват от допир с жаби, които имат по кожата си подобни израстъци. Това, естествено, е абсолютен мит, но поверието е толкова силно, че много хора продължават да вярват в това цял живот.
Вторият мит гласи, че брадавиците се лекуват с всякакви магии и заклинания, а съвременната медицина е в състояние само да отстрани тези израстъци, затова след време те пак се появяват. Подобни размишления водят началото си от дълбока древност, когато “жабешките следи” са се отнасяли към някакво магьосничество и затова едва ли не единственият лек за тях е магията.
Дори се е стигало дотам, хората да смятат, че ако искаш да навредиш на някого, слагаш своята брадавица пред вратата на врага си.За всичко е виновен вирусът.
Истината е, че брадавиците, папиломите и островърхите кондиломи са вирусни заболявания, предизвикани от папиломен вирус. А носителите на този вирус са повече от тези, които не са засегнати от него. Ако обаче имате стабилен имунитет и сте носител на вируса, той няма да се прояви. Но щом имунитетът отслабне по някаква причина – болест, недостиг на витамини и т.н., папилома-вирусът започва да се проявява под формата на доброкачествени новообразувания върху кожата. Папилома- ирусите са около 60 вида, затова и туморните образувания са различни видове. Някои от тези вируси могат да предизвикат дори злокачествени тумори.
Почти невъзможно е да се спре разпространението на папилома-вирусите. Те се предават много лесно: при контакт с болни (дори при ръкостискане), чрез предмети от бита, по полов път, при раждане и т.н. В организма попадат чрез лигавицата, след това проникват в нервните влакна.
Най-болезнени са брадавиците по ходилата Както казахме по-горе, папилома- вирусите могат да предизвикат различни образувания върху кожата, не само брадавици.
Брадавиците са няколко вида. Най-широко разпространени са три от тях: прости, ходилни (на ходилото) и плоски.
Първите са най-разпространени, приличат на малки подутини с неравна светлосива или дори черно-жълта повърхност с диаметър от 10 мм. Вторият вид брадавици, ходилните, са много болезнени, защото се образуват на ходилата на краката и непрекъснато се трият в обувките. Плоските брадавици са порядко разпространени и представляват жълто-кафяви възелчета; бикновено се появяват по лицето.
Други доброкачествени тумори, предизвикани от папилома- вирусите, са папиломите. Те се различават от брадавиците с малките си крачета, на които се крепи главичката на туморчето. Папиломите най-често се появяват на шията, на лицето или под мишниците. Най-малко забележим е третият вид – островърхите кондиломи. Обикновено те се появяват на лигавицата на външните полови органи. Лесно се определят при напипване – представляват малки уплътнения, мехурчета с розов цвят.
аз хванах две жаби и си ги донесох вкъщи да ги гледам , обаче майка ми ми каза да ги пусна защото ако ме напикае някога там кадето ме напикае ще се появят брадавици. Според вас това вярно ли е , те жабите са още мънички?
Здравейте, Асенко! Според нас това не е вярно, но е добре да имате едно на ум и да бъдете внимателен. Най-малкото не е приятно да ви напикае жаба, нали?