Човек се ражда с определена природа – превес има една от трите енергии. В зависимост от това всеки се отличава с определено телосложение, физически белези (лице, очи, мимика, жестикулация), темперамент и черти на характера. Ако е по-силна например лунг, движенията му са по-бързи и леки, мисълта пъргава, реакциите живи. Независимо че преобладава една от трите енергии, като цяло в оптималния вариант те трябва да са в хармония, в определен баланс.
НАРУШИ ЛИ СЕ БАЛАНСЪТ, СЕ ПОЯВЯВА БОЛЕСТ.
В тези три типа енергии в човешкото тяло са разпределени и петте градивни елемента, които съществуват в природата – вода, земя, въздух, огън и метал. Здравето е хармонично равновесие между трите енергии и петте елемента. Затова при всяка болест се търси причината за нарушаването на това равновесие.
Диагностиката се свежда основно до анализ на външния вид на болния, диагностициране чрез допир и разговор между лекаря и пациента. По отношение на външния вид от значение са много фактори: цветът на очите, на кожата и тялото като цяло. Установява се дали езикът е сух или влажен, червен или белезникав, има ли налепи. Проследяват се цветът, консистенцията, гъстотата и утайката на урината.
Наблюдава се и езикът на тялото – ръст, телосложение, поведение, начин на говорене и др. Особено важен елемент на тибетската медицина е пулсовата диагностика. Пулсът е свързан с кръвообращението, а то е един от основните процеси в организма. По него може да се съди за състоянието на всички вътрешни органи и системи, на психиката и физиката. Най-добре е да се проверява на китката на ръката – нито прекалено близо до сърцето, нито прекалено далеч.
Освен по пулса болестта може да се установи чрез палпиране на определени точки по тялото, през които минават меридианите – каналите, по които протича енергията.
ВАЖНО Е БОЛНИЯТ ДА СЕ “ОТВОРИ”
да разкаже за миналото си – болести, проблеми от психологическо естество, както и за начина си на живот. Понякога причината за заболяването се крие в ранното детство или дори в минали животи. Друг път в нещо, случило се съвсем наскоро. За да се стигне до корена на здравословния проблем, е важен комплексният поглед. Специално внимание се отделя на начина на хранене и храносмилането. В тибетската медицина храната се дели по своята природа на топла или студена и според пет вкуса – сладък, горчив, кисел, солен и лютив. Тази класификация е от особено значение за енергийния баланс.
Здравословното хранене е съобразено с типа човек според преобладаващата енергия, сезона и други фактори. Храносмилането се смята за един от основните процеси в организма, който има отношение към болестите. Винаги, когато се предприема някакво лечение, се има предвид как функционират органите на храносмилателната система. Стремежът е дейността им да бъде подобрена.
С методите на тибетската медицина могат да се лекуват на практика всички познати болести. Терапиите включват диета, начин на живот (има се предвид търсенето и постигането на равновесие и хармония, позитивното мислене), съобразяване и приспособяване към сезоните (поведение, храна, физически упражнения, дрехи), масажи, йога, лечебни мантри, билколечение и др. Хималайските билки, предлагани под формата на топчета, също съдържат споменатите природни елементи в различна пропорция. Конкретният метод се избира съобразно тежестта на случая. Понякога лечението включва само съвети и инструкции за храната, съня и т. н. На голям успех се радват масажите. Целта на прилагания
ТИБЕТСКИ МАСАЖ
е да се деблокира протичащата по меридианите енергия. Работи се основно върху прешлените на гръбначния стълб. Смята се, че първият прешлен е свързан със заболявания на лунг, вторият -на трила, третият на бейгьн. Останалите прешлени по-надолу са свързани с други болести. Лечебният масаж е свързан с конкретното страдание, но е съобразен с това на какъв етап е то. Релаксиращият подобрява всички функции на тялото, активизира органите, подмладява, удължава живота. Добре е да се прави всеки ден. Не се препоръчва по време на месечния цикъл при жените, при висока температура, силна болка и др. Дълбок смисъл имат така наречените
ЛЕЧЕБНИ МАНТРИ.
Думата е санскритска. “Ман” означава мисля, “тра” – инструмент. Представляват комбинация от свещени звуци, дадени на човечеството от просветлени същества като ключ към решаването на проблемите на физическото и психическото здраве и за духовно еволюиране. Но те са само средство, а ефектът им зависи от нас, от силата на нашата мотивация. Някои мантри са универсални, други са свързани с конкретна болест. Те имат изключително силна ментална страна, която рефлектира върху физическото тяло.
С баланса на енергиите в човешкото тяло е свързана и практикуваната в центъра
ХАТА ЙОГА
Тя се свързва първосигнално с физическите упражнения, но измеренията й са много по-дълбоки. “Ха” означава Слънце, а “та” Луна – тоест отново става дума за хармония, този път между слънчевата и лунната енергия във всеки човек. Тя е наричана още “мъжка” и “женска” или Ян и Ин според китайската система. Упражненията балансират тези основни енергии. Чрез тях ставите стават по-гъвкави. Правят се в началото като подготовка за по-сложните физически пози на тялото – асаните. Практикуваните днес асани са по-различни от класическите – правят се по-динамично, някои от тях са свързани с конкретни заболявания. Освен асани комплексът включва и дихателни упражнения – пранаяна (протичащата през тялото жизнена енергия), релаксация (акцентира се върху дълбоката релаксация), йога нидра (йога на сънищата), концентрация, медитация.
Ако искате за де запознаете подробно със знаменитите тибетски упражнения и да си ги правите вкъщи за здраве и красота, прочетете и ТОВА
„Психо“