Собственикът на заведението е известен в целия свят като човек, който може да направи дубликат и на най-рядката уникална монета
В Хасково има едно малко ресторантче, в което, ако си поръчаш салата “Иманярска”, вътре можеш да намериш монета с висока нумизматична стойност, обвита със златно фолио. Заведението се казва “Тициана”, а в менюто се предлагат специалитети като “Калигула”, “Гръцка”, “Римска” и т. н. Не е трудно да се досетим, че собственикът на това заведение е прословутият майстор на древни монети Славей Петров. Той не е фалшификатор, както често са го наричали, той е творец и си остава ненадминат като такъв. Неговото име може да се намери във всички световни каталози за редки антични монети. Известен е и фактът, че преди петнайсетина години Интерпол дълго време издирва човек, направил копия на най-ценните монети от античността. Сигналът е подаден от експерта по нумизматика др. Флегър, който, като вижда копията на античните месемврийски и аполонийски монети, и му е необходима една година, за да разбере, че не са оригинални. Тези монети са изработени от вещите ръце на хасковлията. Той категорично отказва да дава интервюта, не обича журналистите и е бесен, че преди време в нашенски национален вестник го наричат
ДЕМОНЪТ НА ФАЛШИФИКАТИТЕ
Повече от пет години Интерпол ровичка около Славей, но той категорично отрича да е правил фалшиви монети. Между впрочем, според майстор Славей, копие и фалшификат са две коренно различни думи с различно значение.
Огорчен от клевети и неразбиране на творческата му работа, преди няколко години Славей спира да майстори уникати и си отваря миниатюрното ресторантче “Тициана”. В него, твърдят запознати, се събират групички иманяри и коментират най-новите си находки. Само толкова… Черешката на тортата е в това да си поръчаш салата “Иманярска” и да изровиш с вилицата само срещу 4,50 лева една уникална монета, за която специалистите казват, че стойността й надхвърляла стократно стойността на салатата. По професия Славей е машинен инженер. Случайно попада сред ценители на нумизматичните антики и така се запалва сам да си изработва техни копия. Първите му стойностни екземпляри датират от 70-те години на миналия век. Те наистина днес могат да се смятат за уникати, защото са били изкупени веднага и разпродадени по целия свят като оригинали на невероятно висока цена. Разбира се, че такъв талант не може да остане неизползван и поръчките заваляват една след друга. Изпод ръцете на майстора излизат невероятни антики, но, разбира се, със собствен монограм, както го изисква законът. Въпреки това Славей няколко пъти е изправян на подсъдимата скамейка, но присъда няма в досието си, защото законът наказва тези, които копират банкноти и монети в обръщение.
ЖЕЛЯЗКО КОЛЕВ–ИМПЕРАТОРА ЧЕСТО СЕ ВЪРТЯЛ ОКОЛО СЛАВЕЙ
Властта се дразнела от това, че около хасковския майстор се въртели групи от любители-нумизмати и иманяри начело с Императора. В това, разбира се, няма нищо лошо, но властта си е власт и впери ли лошо око в някого, не му прощава. Хасковският майстор си навлича гнева на Иван Славков, защото някой го мами с фалшива монета за 6 бона и той си го изкарва на Славей. Тика го напълно невинен в Пазарджишкия затвор за девет месеца. Разбира се, истината винаги излиза наяве и маестрото е освободен с личната заповед на тогавашния вътрешен министър Ангел Солаков.
И до днес маестро Петров е известен в целия свят като най-големия майстор на копия на антични монети. Някои от тези “антики” и до днес се пазят в “Бритиш музеум” в Лондон и в “Метрополитън” в Ню Йорк. Изложените в тези музеи монети са многократно тествани с радиоактивен водород от най-големите в света специалисти, които заключават, че монетите са автентични. Да, но върху тях стои знакът “СП”, което ще рече, че са правени от местния майстор. Тайната е в това, че материалът, от който Славей изработва “антиките”, е автентичен. Той разтопява малоценни монети отпреди стотици и хиляди години и от тях изсича новите образци. След това по специална, измислена от самия него технология патинира монетата. При изследването апаратурата засича само истинската възраст на материала.
И ЩЕРКАТА НА ТАТО – ЛЮДМИЛА, СЕ ИНТЕРЕСУВА ОТ ФАЛШИФИКАТОРА
Не е тайна, че хасковлията предизвиква за известно време интереса и на самата Людмила Живкова, и то по конкретен повод. Щерката на Първия вижда в един каталог, че в Хасковския исторически музей има уникална монета – кизик, известна като “Електрон”. Красивият уникат бил изсечен от равни части сребро и злато и до днес не е известно за втори такъв екземпляр в целия свят. Вероятно очите на дамата с тюрбана са светнали, като видяла кизика, защото се разпорежда кизикът с още няколко уникални предмета, между които и антична чаша с надпис “Юстиниан”, да бъдат изпратени в София за голяма национална изложба. Като свършва изложбата, експонатите са върнати обратно, но без двата униката – кизика и чашата на Юстиниан. Скандалът избухва на високо ниво, защото двата униката просто нямат цена. За да замаже положението, Татовата щерка изпраща при Славей свой доверен човек с молба да изработи дубликати на двата униката. Той, разбира се, отказал, но натискът от страна на първото семейство бил голям. Само внезапната кончина на дамата с тюрбана спасява Славей от ново отмъщение. Днес Славей вече не се занимава с ювелирния си занаят. От дългото взиране с лупа при изработката на монети има проблеми с очите и си е намерил друго поприще. Малкото ресторантче явно запълва времето му, пък търсачите на антики, които идват в “Тициана”, да си поръчват иманярска салата само заради уникалната монета в нея не са никак малко.