Научете се да обичате себе си, а след това ще обикнете и останалите
ОСОБЕНОСТИТЕ ВЪВ ВАШИЯ ХАРАКТЕР И ТЕМПЕРАМЕНТ МОГАТ ДА БЪДАТ КОМПЕНСИРАНИ
Вие много бързо си слагате етикет „тежък” характер. Веднага ще ви кажа, че се заблуждавате. При вас не става дума за тежък характер, а само за особености в характера и темперамента ви, които могат да се компенсират, стига да знаете как да го направите.
Предлагам да изпробвате няколко психотерапевтични упражнения. Те ще ви помогнат да развиете своята находчивост, скоростта на реакциите, както и невербалните (без думи) методи на общуване. И така:
Вземете лист и запишете тези инструменти и начини на комуникация, с помощта на които хората търсят „ключ” един към друг. Също и методите, чрез които проявяват своето обаяние – усмивка, блясък в очите, жестове и прочее. И накрая как излизат от сложно положение, както и от неочаквани, често пъти много неприятни ситуации. Опитайте се да ги „видите, разгледате” не само в живота около вас, но и във филмите, телевизионните предавания, книгите. Ако между вашите познати и малко приятели, както казвате, има някой, който е с лек характер и лесно общува – наблюдавайте
и него, следвайте примера му.
Опитайте да разиграете следната ситуация, по-скоро игра: за целта трябва да помолите ваш много близък човек да ви партнира. С една дума, вие трябва да се ругаете. Но наужким, не наистина. Ето така: той измисля всякакви глупости по ваш адрес, които по никакъв начин не отговарят на действителността. Вие сте длъжна мигновено, но весело да реагирате на неговите обиди. Той казва например: „Вижте я, тя има брада като на мъж!” Вие имате само две-три секунди, за да отвърнете на този „нахалник”, който ви обижда така несправедливо. И то по същия начин. Но на някои обиди отговаряйте ядосано, все едно сте „на нож”. Напомням, че това е само игра. На други негови обидни реплики отговаряйте по точно обратния начин – като се опитвате да изгладите назряващия конфликт, т.е. примирително поведение. Записвайте хода на играта на диктофон или на мобилния си телефон. След това прослушайте записа. Запомнете достойните си отговори и се замислете над тези реплики, при които не ви се е удало да дадете достоен отговор.
ОПИТАЙТЕ СЕ ДА ПОСТИГНЕТЕ СЪСТОЯНИЕ НА РАЗКРЕПОСТЕНОСТ И СВОБОДА
Ето и следващото упражнение. За да го изпълните успешно, пак трябва да си партнирате с член от вашето семейство или достатъчно близък човек. В разговор с него нарочно използвайте „неправилното” поведение – гледайте встрани; сменяйте темите на разговора с такива, които не му се харесват на него; видът ви трябва да бъде унил и престорен, лицемерен. Ето това е неправилно поведение. Другия път проведете един наистина приятен и искрен разговор – осъществете визуален контакт, т.е. гледайте събеседника си в очите, поддържайте разговор, който е интересен за него, усмихвайте се. След това сравнете състоянието си и това как се чувствате и в единия, и в другия случай.
Застанете пред огледалото и изобразете на лицето си едно след друго следните емоционални състояния – гняв, радост, обида, очакване и т.н. Първо използвайте само мимики. След това използвайте жестове, за да изобразите тези състояния. Накрая използвайте и мимики, и жестове. След това изобразете с помощта пак на мимики и жестове психологическите особености на друг човек или пък съдържанието на някаква поговорка.
Пригответе си картички, на които трябва да запишете следното: емоция и част от тялото на човек, с помощта на която се изразява тази емоция. Например картичка, на която е записано: „Тъга. Ръце”. Тя означава, че емоцията тъга се изразява с помощта на ръцете. Другите картички могат да съдържат следните надписи: „Мъка. Лице”; „Радост. Устни”; „Високомерие. Дясна ръка”; „Гордост. Гръб”; „Страх. Крака” и други. Това упражнение е предназначено да активизира комплекса от актьорски способности и достигане състояние на разкрепостеност и свобода.
НЕПРЕМЕННО СЕ НАСТРОЙТЕ ПОЗИТИВНО
Въобще учете се да реагирате на различните ситуации не само с думи, но и с жестове. С усмивка, с гримаса.
В живота на човека е много важна настройката. Вие искате да станете по-открита, по-лесно да общувате. Или казано иначе: да не бъдете вече мрачна и намръщена. И в тази насока опитайте да поработите пред огледалото. Научете се да обичате себе си. Разглеждайте своето изображение в огледалото с позитивна настройка. Открийте в себе си, в своята външност не само помраченото си и тъжно лице, потърсете и радостното си „аз”. Разговаряйте с него. На вас затова ви е толкова тежко в живота. Защото не сте се научили да обичате себе си. А това означава, че не можете да обичате и друг човек. А трябва. Опитайте.
Казвате, че имате много малко приятели. Това не трябва да ви притеснява. Не ви трябват повече. Важното е тези, които имате, да са истински. В противен случай всичко ще е съвсем повърхностно.
ЗА ДА ПРОМЕНИТЕ ХАРАКТЕРА СИ КЪМ ДОБРО, ТРЯБВА ДА РАЗБИРАТЕ ХОРАТА ОКОЛО СЕБЕ СИ
Смятате се за много директна. Това не е лошо. А означава, че сте искрена, а не лицемерна. Това, че не умеете да прощавате, ще го преодолеете. Непременно ще мине. Самият живот ще ви застави. Обаче трябва да се научите да разбирате околните. А когато разбереш другия срещу тебе, когато ти стане ясна неговата реакция – значи наполовина си му простил.
За да се промените към добро, за да омекотите характера си, вие наистина трябва да се научите да разбирате другите. Например майка си. За нея също говорите в писмото.
И накрая ще свържа проблема и темата на нашия разговор с чувството за хумор. Трябва да знаете, че то е директно свързано с интелекта. Не се укорявайте за това. На вас не ви харесва просташкият хумор. Пък и той не е за харесване. Вашето чувство за хумор е по-изтънчено, вие виждате смешното по различен начин. Повярвайте, за това трябва да ви завиждат тези, които се смеят на простащини.
Изправете гръб! И се научете да живеете със своя характер, който в крайна сметка по никакъв начин не може да бъде наречен „лош, тежък” и прочее.