Десет факта за никотина: успокояват ли цигарите, наистина ли леките цигари са по-малко вредни и др.
1. Индианците са тези, които научават цялото земно кълбо да пуши.
Моряците, участвали в експедицията на Христофор Колумб, донасят в Европа първите листа тютюн, подарени им от червенокожите вождове.
Но те едва ли щяха да завоюват подобна популярност, ако не беше легендата за лечебните им свойства. Лековерните европейци започват да пушат, дъвчат и просто да миришат тютюна с надежда да се отърват от главоболието, умората, раздразнителността.
Първото научно описание на вълшебните му свойства дължим на перото на френския дипломат Жан Нико, живял в средата на 16 век. Точно той дава името си на основната съставка на растението – никотина, и дори публикува дебел сборник с рецепти, разработени на негова основа.
И въпреки че половин век по-късно един немски вестник публикува предупреждение за опасността, скрита в тютюна и тютюневия дим, много малко хора решават да се откажат от него.
2. Хората, които си купуват само т. нар. леки цигари, са убедени искрено, че нанасят по-малка вреда на здравето си.
Количеството на никотина в тях наистина е по-ниско, но организмът изпитва същото натоварване, както при пушенето на обикновени цигари.
Работата е там, че за да получат по-голяма реколта, собствениците на тютюневи насаждения открай време използват различни химикали, които впоследствие биват откривани във всяка цигара и които много трудно могат да бъдат извлечени от организма (или изобщо не могат).
При това „издръжливостта“ на някои е направо поразителна – химикалът ДДТ например е забранен преди цели 30 години. До ден днешен обаче останки от него се констатират в почвата и в изсушените тютюневи листа, набрани преди три-четири месеца, да речем.
3. Повечето пушачи се оправдават с това, че цигарите ги успокояват.
Но психолозите категорично не са съгласни с подобни заключения. Според тях успокояващият ефект е обусловен не толкова от въздействието на тютюневия дим и никотина, колкото от рефлекса за сучене.
Припомнете си: новороденото замлъква, когато в устата му попадне гръдта на мама или най-обикновена залъгалка.
Разбира се, никой не съветва зрелите хора, желаещите да се отърват от вредната привичка, да се вдетинят. Или пък да търсят спасение в скъпи лекарства.
Напротив, на страдащите от емоционална превъзбуда и безсъние лекарите препоръчват нещо много просто – да пият преди лягане и задължително със сламка чаша топло мляко или някаква друга течност. Умиротворението и пълноценният сън са им гарантирани.
4. Според психолозите пристрастените към цигарения дим могат да бъдат отнесени към един особен тип хора.
Към търсачите на силни усещания, които съзнателно, а често и подсъзнателно, се стремят да получат засял адреналин, но изобщо не отчитат възможната опасност. Всъщност дълбоко в душата си всеки пушач е непораснало докрай дете.
Ето защо, когато си избирате житейски спътник /спътничка, непременно помислете дали имате нужда от едно вечно дете с големи амбиции и изискания и без желание да мисли за утрешния ден.
5. Медиците открай време сигнализират за вредата от пасивното пушене.
Според статистиката сериозни неприятности като алергията спрямо праха и козината на домашните любимци, хранителната алергия, проблемите със стомаха и дори кариесът при децата могат да бъдат предизвикани от вдишването на цигарен дим.
След като анализират множество фактори -възрастта на хлапетата, пола, местоживеенето, финансовото състояние на семейството и хранителния режим, учените стигат до извода, че чедата на пушещи родители, дори да се появят на бял свят съвършено здрави, впоследствие страдат от вече споменатите заболявания толкова често, колкото и децата с наследствена предразположеност.
6. Хиляда и един начина
Всъщност съветите и методите за отказване от цигарите са много повече от хиляда. И всеки ден се появяват нови. Английският дизайнер Антьни Воз например предлага нещо оригинално – пепелник, който може да ни отучи от цигарите. Той претегля попадащата в него пепел и изхождайки от получената информация, показва на екрана си плашеща цифра: броя на изгубените заради опасния навик дни от живота.
Според изобретателя методът му е основан на принципа на икономията на пари – колкото по-малко му остават, толкова по-внимателно ги харчи човек. С тази разлика, че в случая здравето се печели значително по-трудно от парите.
7. Процентът здраве
Уви, малко бъдещи майки са готови да се разделят с вредния навик заради здравето на своето неродено дете. Така например в САЩ, където пушат повече от две трети от жените над 15-годишна възраст, 52 – 55 процента от бременните не мислят да се отказват.
В Англия пушат 43 процента от очакващите наследници, в Австралия – 38 процента. При това само 9 процента от европейките казват, че са готови да спрат на секундата, щом разберат, че са в интересно положение.
Между впрочем бременната жена, захапала цигара, всекидневно лишава детето си от голяма порция кислород и хранителни вещества. Затова то още в майчината утроба изостава от връстниците си в растежа и теглото и рискува да се роди по-рано от положения срок.
8. Обратната страна на медала
В медицинския речник терминът „никотин“ се разшифрова като алкалоид, съдържащ се в растенията от семейство картофови -предимно в тютюна, но също, макар и в много по-малки количества, в доматите, картофите, патладжаните, зелените чушки.
Никой диетолог обаче не твърди, че в големи количества въпросните зеленчуци са опасни за нашето здраве.
Учените всъщност са стигнали до извода, че вреден е не никотинът или тютюнът като цяло, а димът. Попадайки в организма и охлаждайки се в него, той се превръща в смола, която засяда в дихателните пътища и пречи на самоочистващия процес в тях.
Според пулмолозите това именно е основната причина за онкологичните и много други заболявания – белите дробове все повече се замърсяват и на практика не могат да се пречистят. Ето защо пасивното пушене, т. е. вдишването на дима, има не по-малко страшни последици от активното.
9. Щрихи към портрета
Медиците често употребяват термина „лице на пушач“: дълбоки назолабиални гънки, мрежа от бръчки във външните ъгли на очите, хлътнали бузи, рязко очертани скули и сиво-жълт тен. Към всичко това смело можем да прибавим жълтеникавия цвят на бялото на очите и зъбите, тънката, цъфтяща в краищата коса. Естествено, подобни признаци се появяват не веднага, а след няколко години редовно пушене.
Изследвания, направени неотдавна сред близнаци (били подбрани 25 двойки, в които единият димял като комин, а другият – не), показват, че кожата на пушачите е с 25 – 40 процента по-тънка. По-големият „стаж“ означава по-малко колаген и еластин в нея, оттам и неспособността й да се регенерира.
Но учените все пак ви дават надежда: ако се разделите с навика, цветът на лицето и състоянието на косата ви постепенно ще се подобрят. Важното е да не отлагате вземането на съдбовното решение, понеже колкото по-дълго пуши човек, толкова по-бавен е процесът на преобразяването му в положителна насока.
10. Частична амнистия
Напоследък все повече водещи американски учени се стремят да върнат на никотина статута на лекарство. Защо ли? Ами защото са стигнали до извода, че при правилно използване и точно дозиране той може да бъде полезен.
Д-р Джоузеф Маклернън, например, е забелязал, че пушачите страдат два пъти по-рядко от депресия, и се е опитал да излекува непушещите си пациенти с помощта на никотинови лепенки. Само след седмица болестта започнала да отстъпва от позициите си.
В американско списание по психиатрия пък са публикувани резултатите от изследвания, потвърждаващи, че никотинът, встъпвайки в реакция с кислорода, образува никотинова киселина.
Тя вече не е отрова, а витамин РР, който успокоява и едновременно с това повишава настроението, стимулира умствената дейност, моториката и паметта.
Казано накратко, учените са единодушни, че молекулата на никотина трябва да се модифицира, за да се запази неговото благотворно действие, без да се стига до болезнено пристрастяване.