Хубаво е да сме дружелюбно настроени към колегите си. Както и те да ни отвръщат с такова отношение. Има обаче екземпляри, от които е по-добре да стоим далеч. Те са в състояние да ни развалят настроението още от сутринта, а в някои случаи могат да попречат и на кариерата ни…
„АДЪТ – това са другите“ беше казал френският писател Жан Пол Сартр. И с пълно право, особено ако е имал предвид тези „други“, които превръщат в ад пространството в офиса (или която и да е друга работна среда). Общуването в офиса, макар и между възрастни хора, често наподобява това в училище. Някой някого одумва, една група се съюзява срещу друга, трети се жалват на директора. Колегите ви са като второ семейство. И тъй като не винаги можете да ги избирате, ви се налага да съжителствате с тях.Има няколко типа колеги, на които сякаш им е хоби да насищат атмосферата с негативна енергия. Можете да ги разпознаете по някои характерни признаци.
Агресивните
Причина за разединението на служителите в дадена фирма може да бъде скритата вражда между различните отдели, изкуствено подклажданото съперничество или междуличностната неприязън. В основата на тези конфликтни ситуации обикновено стоят по-агресивни колеги. Те не се притесняват открито да се конфронтират с другите. И то не в градивни професионални спорове, а с дрязги за щяло и не щяло. Това е тяхната тръпка в работата.
Каквито и служебни успехи да имат, те не ги вдъхновяват така, както възможностите да провокират екшън. Тези от тях, които притежават известна харизма и професионални умения, са в състояние да съберат около себе си „свита“ от поддръжници и така да „глобализират“ кавгаджийската си потребност до ниво фирмена политика.
Агресорите обикновено са хора с проблеми в личния си живот, травми в детството или някакви други комплекси. Да водите мирни преговори с тях е практически невъзможно. Единствено психотерапевт или някой много мъдър и важен за тях човек е в състояние да им помогне. Най-добрата стратегия е да избягвате контактите си с тях и да се отнасяте с философско снизхождение към екшън проявите им.
Фаворитите
Към тях можете да отнесете роднини, любовници, деца на приятелите и още в този ред. Далеч не е задължително те да са недоброжелателни. Проблемът може да възникне тогава, когато сте равнопоставени колеги, а те се изживяват като началници, само заради по-особената си връзка с шефовете.На пръв поглед, ако кариерата на даден човек върви като „по вода“, той няма обективни причини да вреди на колегите си. Бедата е там, че отношенията на „фаворизиране“ са по правило непрофесионални, и самото им наличие поставя професионалния ви успех под заплаха. Склонността на шефовете да отварят вратите към просперитета на „любимците“ им подсказва, че във вашата организация емоциите са повече отколкото трябва. Запазвайте добрия колегиален тон с тези служители. Нито явното дистанциране, нито откровеното ласкателство са добри стратегии. Все пак не забравяйте, че при евентуална смяна на ръководството фаворитите обикновено губят позициите си.
Мрънкащите
Ако колегата ви постоянно мърмори, без да щади нито собствения си език, нито вашите уши, това все още е половин беда. По-голямата идва, когато езикът му наистина е в състояние да навреди на нищо неподозиращите му колеги.
Вечното му мрънкане може да ви забърка в такива истории, които да предизвикат неприятни моменти в работата ви. Например да се превърнете в безропотни изпълнители на чужда работа – неговата. Ако сте прекалено възпитани и деликатни, смятайте, че попадате в рисковата група. При положение, че не успеете да се дистанцирате от опяванията му, може неусетно да стоварите на главата си чужди проблеми, независимо, че собствените ви може да са далеч по-сериозни.
За да се справите с вечно мрънкащите, трябва вежливо, но категорично да казвате „не“. В този случай е противопоказно да завоалирате нещата с увъртания като „трябва да помисля“ и „може би“.
Фамилиарните
Дълго време сте се срещали на питие в петък вечер, излизали сте да обядвате заедно. Сега обаче са ви повишили и ситуацията се е променила. Познато ли ви е?
Има много варианти как могат да се развият оттук нататък взаимоотношенията ви.
Приятелите ви могат да се опитат да се превърнат във ваши фаворити и с прекалено фамилиарното си общуване да разцентроват работния процес и да предизвикват раздразнението на останалите служители. Ако пък се държите с тях прекалено дистанцирано и делово, е възможно дълбоко да се засегнат и да се съюзят срещу вас около някой неформален лидер. За да съхраните сърдечни, но в същото време делови отношения помежду си трябва да бъдете максимално откровени и обективни.В случая недомлъвките неминуемо водят до напрежение и конфликти. Уверете ги, че отношението ви към тях не се е променило, променили са се единствено служебните ви задължения. Ако всички осъзнавате това, можете спокойно да продължите да излизате заедно на по питие.
Не е задължително да сте влюбени в работата си и да обичате безрезервно колегите си. Разбира се, сърдечното отношение помага за по-добрия климат в офиса. И дори наоколо да прехвърчат искри и да се скърца със зъби, винаги по-добрият вариант е да бъдете източник на позитивна енергия.