След употреба на обилна мазна, пържена или пушена храна често се появяват болка под лъжичката, гадене, киселини, метеоризъм. Възможни са обилни панкреатични изпражнения (с капки мазнина), често във вид на диария. Всичко това са симптоми на хроничен панкреатит
Освен заболявания на стомашно-чревния тракт могат да го предизвикат още:
дългото гладуване;
употребата на некачествени продукти и алкохол;
напитки от типа фанта и кола;
алергични реакции;
въздействие на токсични вещества (вкл. Употребата на лекарства).
Панкреатитът може да се провокира и от напрегната физическа работа, вълнения. Немаловажна и е ролята на наследствения фактор. Тъй като хроничният панкреатит е многосимптомно заболяване и при различните хора могат да преобладават едни или други симптоми, то и лечението трябва да бъде строго индивидуално.
ОГРОМНО ЗНАЧЕНИЕ ИМА ХРАНЕНЕТО
За успешното лечение на хроничния панкреатит трябва да се спазва диета. Желателно е супите да бъдат вегетариански. В менюто се включват каши, макаронени изделия, плодове, зеленчуци, телешки колбас, варено месо, печена риба, мек кашкавал, прясна извара, ръжен хляб. Сметаната се прибавя към супи и салати. Сол – не повече от 6 г за денонощие.
Изключват се лютиви, пушени и консервирани продукти, мазнини в чист вид, тлъсти месни и рибни бульони, шоколад, сладолед, какао, алкохол, бира, тоник, изделия с мая, гъби; от плодовете – киселите сортове ябълки, вишна, боровинка, кисели плодови сокове; от зеленчуците – ряпа, грах, лапад.
Режим на хранене – на малки порции, 5-6 пъти дневно с условие за бавно и продължително сдъвкване на храната. Трябва да се яде по едно и също време – организмът “запомня” периодичността на приемане на храна.
Храната не трябва да бъде нито много студена, нито гореща, за да не дразни стомаха, тъй като той активира работата на задстомашната жлеза. Тя се приготвя на пара или печена.
Лекарствата, както и хранителните добавки, необходими за лечението на хроничния панкреатит, се назначават само от лекар. Дори по повод на прием на ферментни препарати, като мезим (който, както казва рекламата, “за стомаха е незаменим”) или фестал, е желателна предварителна консултация с лекар.
Добро действие при лечението на хроничния панкреатит има фитотерапията, но тук е важно да бъдем много внимателни. Дори при намек за обостряне веднага се изключват жлъчегонните билки, тъй като излишъкът на жлъчен сок, попаднал в дванадесетопръстника, ще стимулира дейността на задстомашната жлеза, а на нея є е необходим покой.
Противопоказани са:
глухарче, вратига;
жълт кантарион;
черен оман;
пелин;
змийско мляко;
хмел и полски хвощ.
Полезни са: безсмъртниче, лайка, коприва, невен, царевични близалца, риган и други, от плодовете: шипка, кисел трън, боровинки, касис, горски ягоди, грозде и т.н.
Класически билкови смеси за лечение на хроничен панкреатит:
2 части безсмъртниче, по 1 част равнец, мента и плодове кориандър;
5 части шипкови плодове, по 2 части жълт кантарион, царевични близалца и 3 части трилистник.