Подаграта е една от най-болезнените форми на артрита. Тази болест уврежда ставите, но най-характерният й симптом е внезапна рязка болка в областта на големия пръст на крака, която се появява обикновено през нощта
ПОДАГРАТА ВЪЗНИКВА ОСНОВНО ПОРАДИ ДВЕ ПРИЧИНИ
Първата е наследствено нарушение на белтъчната обмяна на веществата, което води до натрупване в организма на излишно количество пурини. Това са продукти на обмяната на белтъчините, които по-късно се превръщат в пикочна киселина.
Вижте и: Лечение на подагра с билки!
Втората причина е недостатъчното отделяне на вече образувалата се пикочна киселина от основната “пречиствателна станция” на организма – бъбреците.
За развитието на подаграта влияе високото ниво на триглицеридите в кръвта. Отразява се и продължителното лечение с противотуморни или понижаващи кръвното налягане препарати.
Ако лекарят ви постави диагноза подагра, трябва да се прегледате при ендокринолог и за състоянието на щитовидната жлеза. Това се налага, защото е възможно да развивате хипотиреоидоза. При тази болест тиреоидните хормони се образуват, но не са в достатъчно количество, което води до забавяне на отделянето на пикочна киселина.
ОБРАЗУВАНЕТО НА КРИСТАЛИ В СТАВНАТА КУХИНА Е ПЪРВИЯТ СЕРИОЗЕН ПРИЗНАК ЗА НАБЛИЖАВАЩИЯ ПРИСТЪП
Във всички посочени варианти пикочната киселина постепенно се натрупва в кръвта и оттам преминава в ставната течност. В ставните кухини тя кристализира и найчесто това се случва в големите пръсти на краката. Тези отлагания на кристали се виждат на рентгеновите снимки, както и при изследване на ставната течност.
Преди да настъпи първият пристъп на подагра, пикочната киселина може да се натрупва в организма години наред, много дълго – понякога цели 20 години. До известен момент организмът не реагира по някакъв специален начин. Сигнализира за началото на заболяването само с леко подпухване на ставата. По този начин предупреждава човека, че в кръвта и тъканите на тялото му се е повишило съдържанието на пикочна киселина. Но чак когато в ставната кухина се образуват кристалите, организмът вече е принуден да започне активно да се бори. Това става с помощта на левкоцитите. Възниква възпалително огнище, в резултат на което ставата вече подпухва много по-силно, кожата под нея е зачервена и много боли.
Първият пристъп на подагра продължава от една седмица до десет дни и преминава без всякакво лечение. Но пък човек може да изпита доста страдания. В 75 на сто от случаите се уврежда големият пръст на крака, но не е изключено болният да изпита болка в петата, ходилото, горната част на стъпалото, коленете, пръстите на ръцете.
ПОДАГРАТА Е БОЛЕСТ НА МЪЖЕТЕ И СЕ ПРОВОКИРА ОТ ПРЕКАЛЯВАНЕТО С АЛКОХОЛ
Основно от подагра боледуват мъжете. При тях този процес понякога започва още в юношеска възраст. Затова мъжете трябва да имат предвид едно много важно обстоятелство: алкохолът провокира пристъпите на подагра. По-големите количества вино, бира и твърд алкохол отслабват отделянето на пикочна киселина от бъбреците. Освен това виното и бирата съдържат много пурини. Нашият съвет е рязко да ограничите употребата на спиртни напитки – не повече от една чаша вино или бира на ден. Но най-добре е въобще да се откажете от тези две напитки.
Жените са защитени от развитие на тази болест от своите полови хормони – естрогените. Затова при тях пикочната киселина може да започне да се натрупва в поголеми количества чак в периода на менопаузата. Но понякога от подагра боледуват и жени в репродуктивна възраст. И основната причина за това е неправилното хранене, което съответно води до наднормено тегло. А точно излишните килограми са един от най-големите врагове на ставите. Затова, ако сте с наднормено тегло и вече сте прекарали един пристъп от подагра, се постарайте да отслабнете, и то колкото може по-бързо.
ОГРАНИЧЕТЕ ДВИЖЕНИЯТА И НАЛАГАЙТЕ ЛЕДЕН КОМПРЕС НА ПОДПУХНАЛАТА СТАВА
При подагра всяко извършено движение засилва болката, затова на ставата й е необходим покой. Болният трябва повече време да седи, да полага от време на време крака си върху друг стол, за да бъде в хоризонтално положение. Или просто трябва да лежи.
Болката може да се намали с леден компрес. Ето как се прави: в найлонов плик се насипват кубчета лед от хладилника, след което пликът се завива с кърпа и се поставя на пръста или на болната става. Компресът се държи не по-малко от 20 минути. Ако ледът се топи бързо, се налага да сложите още. Такава процедура можете да правите по три пъти на ден.
За да успокоите болката, можете да масажирате ставата си със специални мехлеми. Те могат лесно да се приготвят и в домашни условия:
Смесете 250 г олио, 250 г керосин и 6-7 чушки червен пипер, който предварително сте смлели в машинката за месо. Поставете сместа на топло място за 10 дни, като всекидневно разклащате съда. Когато сместа е вече готова за употреба, преди сън вземете малко и втрийте на болните места.
След това си поставете вълнени чорапи и легнете в леглото. Можете да повторите процедурата и на следващия ден, но само ако първия път ви е донесла успокоение и комфорт. Тези разтривки са много ефикасни, но трябва да внимавате, като ги прилагате, защото понякога предизвикват алергични реакции.
Смелете на прах шест части дафинови листа и една част хвойнови иглички. След това смесете с дванадесет части масло. Полученият мехлем много внимателно се втрива в болните стави.
МЕДИКАМЕНТОЗНОТО ЛЕЧЕНИЕ НАМАЛЯВА БОЛКАТА
Понякога вторият пристъп възниква доста време след първия. Но ако при вас пристъпите периодично се повтарят, трябва да започнете лечение. В противен случай всеки нов пристъп може да се проточи няколко седмици и дори месец.
Лекарите обикновено назначават медикаментозни препарати, които да намаляват болката и да понижават продължителността на пристъпа. Предписват се и средства, понижаващи нивото на пикочната киселина в кръвта, както и такива, ускоряващи отделянето й през бъбреците. Желателно е тези лекарства да се приемат и с профилактична цел – когато още е стадият на леко подпухване на големия пръст на крака и не са се появили пристъпите и още няма възпалително огнище и болки.
Въобще с цел профилактика е необходимо ежегодно да се изследвате за нивото на пикочната киселина в кръвта. Ако това ниво се окаже високо, това съвсем не значи, че непременно е начало на подагра. Може да става въпрос и за други проблеми.
Освен това някои лекарства, например аспирин или диуретици за лечение на хипертония, понижават отделянето на пикочна киселина през бъбреците. Тогава трябва да ги замените с други.