В СЛУЖБАТА НИ СЕ НАЛАГА ДА КОНТАКТУВАМЕ С РАЗЛИЧНИ ЛИЧНОСТИ. НЯКОИ ОТ ТЯХ ПОСТИГАТ ГОЛЕМИ УСПЕХИ БЛАГОДАРЕНИЕ НА ХИТРОСТТА СИ, ПРИ ТОВА ЗА НАША СМЕТКА. ТОЗИ МИНИРЕЧНИК ЩЕ ТИ ПОМОГНЕ ДА ОТКРИЕШ И ОБЕЗВРЕДИШ МАНИПУЛАТОРИТЕ В ОФИСА
ПРОДАВАЧ НА ВЪЗДУХ
ХАРАКТЕРНИ ПРИЗНАЦИ. Ситуацията може да бъде следната: ти работиш, добросъвестно изпълняваш задълженията си, доволна си от всички. Но край теб се оказва госпожица, която също работи, но умее да се хвали със заслугите си. При всеки удобен случай разказва колко много работа има и колко й е трудно да се справи успешно с всичко. Трудно й е, разбира се, не защото е некомпетентна, а защото чисто и просто за нормален човек е невъзможно да издържи на такъв обем работа, който й се стоварва на главата всеки ден. Проблемът е там, че колегата ти няма чак толкова много работа, затова пък умението й да рекламира непосилния си труд в крайна сметка й прави добра услуга. В същото време за теб вербалните възможности на колегата ти се превръщат в минус. Ти си мълчиш, не се оплакваш, значи не си претоварена, може да ти се даде още, че да се облекчи животът на „бачкаторката“.
КАКВО ДА ПРАВИШ? Не си струва да си тровиш нервите, доказвайки на шефа несправедливостта на неговите изводи. По-добре ще е да се заемеш с профилактика по пътя на саморекламата. Това между другото няма да навреди на никого. На плахите и тихите ще им се наложи да се научат да продават активно своя труд, без да се надяват, че някой ден силните на деня сами ще забележат заслугите им. Не се притеснявай, говори за собствените си успехи, колкото и дребни да ти се струват, при това редовно. По този начин пред началника ти ще се очертае картината на твоята реална работа, а професионалната ти репутация няма да бледнее на фона на лъжеработягите.
СТРАХЛИВКА
ХАРАКТЕРНИ ПРИЗНАЦИ. Тя всячески поддържа твоите идеи, заедно с теб негодува по повод недалновидността на ръководството, но щом настъпи моментът да направи критика пред главния шеф, бойният й дух се изпарява – колегата ти млъква и гледа в тавана или тихо мърмори: „Казвах ви аз, че това е глупава идея“.
КАКВО ДА ПРАВИШ? Опитай се да намериш доказателства за нейната подкрепа /например ти си й изпратила писмо с идеи, което тя е потвърдила/. Следващия път, когато се случи подобно нещо, напомни й за това.
ЗАВИСТНИЦА
ХАРАКТЕРНИ ПРИЗНАЦИ. Тук историята е такава: има колеги, на които им се струва, че именно ти получаваш най-интересните и перспективни задачи, и те по завоалиран начин се мъчат да пресекат това. Да кажем, че ти излизаш от кабинета на шефа. Среща те Марчето и казва нещо от сорта: „А, ясно. Пак ти е дал отчета на теб. И това при обема работа, която вършиш!“ И съчувствено добавя: „Обади се, ако имаш нужда от помощ“. У теб остава двойствено впечатление. От една страна, ти е приятно, че участта ти не е безразлична на някого, но от друга – лесно е да се разбере, че възложената ти задача не е чак толкова трудна, напротив, тя е много интересна и важна за бъдещата ти кариера. Накратко: ти се досещаш, че се опитват да те манипулират, защото от подобна ситуация е доста трудно да излезеш суха – хем да не засегнеш чувствата на престорено съчувстващата ти колега, хем да извлечеш изгода и за себе си.
Какво да правиш? Да не играеш на тази игра. С такива хора трябва да се държиш на дистанция и винаги да съблюдаваш вежливост. „Колко мило от твоя страна да ми предложиш помощта си, защото доколкото знам, и ти си затрупана с работа! Но не се безпокой, аз ще се справя сама“. А ако ти се налага с въпросната колега да работите заедно по някакъв проект, трябва да си съвсем нащрек. Най-добре е веднага да признаеш съществения принос на колегата ти в него. Не забравяй: способността да хвалиш чуждия труд е качество, присъщо на широкоскроените натури.
ПСЕВДОПРИЯТЕЛКА
ХАРАКТЕРНИ ПРИЗНАЦИ. Тя лесно печели доверие. Знае всичко за твоя личен живот, разказва ти за своя, носи ти подаръци, връщайки се от командировка. В крайна сметка у теб узрява увереността, че с нея сте добри приятелки, следователно винаги сте готови да си подадете ръка за помощ. А когато в службата ви настъпи цайтнот, тя се възползва изкусно от вашите добри отношения – например моли те да довършиш нейната работа, защото щяла да ходи на много важна среща. И ти се съгласяваш във вреда не само на вечерната си почивка, но и на собствената си кариера.
КАКВО ДА ПРАВИШ? В този случай се налага да събереш волята си в юмрук, защото е невероятно трудно да дадеш отпор на човек, който се отнася уж безкрайно добросърдечно към теб. Когато разбереш как ловко те манипулират и че мнимата ти приятелка всъщност е сметкаджийка, важно е да се дистанцираш от нея. Постарай се по-малко да й разказваш за личното си житие-битие, не показвай емоциите си, за сметка на това повече време обсъждай с нея служебни въпроси. Освен това е много полезно да се научиш да казваш „не“, без да изпитваш никакво чувство за вина.
ЛЪЖЛИВА ДОБРОТА
ХАРАКТЕРНИ ПРИЗНАЦИ. Тя искрено смята /или кара всички да мислят така/, че е самата доброта, и използва този бонус за користни цели. При всеки опит да бъде установена истината, тя, едва сдържайки сълзите си, въздиша: „Как можа да си помислиш, че съм способна на подла постъпка?!“ Нещо повече – тя така ще направи всичко, че теб непременно да те е срам, задето си се усъмнила в добрите й намерения. Повишиш ли глас обаче, тази дама тутакси ще те изкара чудовище, а тя ще заеме толкова удобната позиция на жертва. И това ще й даде възможност да бъде в центъра на всеобщото внимание. Основният риск за теб е да ти излезе име на злобарка и заядливка, а после наистина да се превърнеш в такава.
КАКВО ДА ПРАВИШ? Обръщай се към такава колега само по професионални въпроси. Само факти! Всички важни моменти трябва да отразяваш писмено, по електронната поща. А ако ситуацията излезе извън контрол, веднага сложи всяко нещо на мястото му, но внимателно, оставайки мила /не крещи!/. Във всичко останало сведи общуването ви само до „здравей, как си, благодаря“ и пресичай всеки опит от нейна страна да насочи разговора към неслужебни теми. Мислиш, че тя ще те намрази? Та тя отдавна изпитва такива чувства…
Чудесен анализ 🙂