Как да укрепим здравето си след дългата зимата и последвалите натоварващи организма ни празнични софри? Предлагаме ви да се убедите в лечебната сила на обикновените кълнове.
С КАКВО СА ПОЛЕЗНИ ПРОРАСНАЛИТЕ ЗЪРНА?
Основното им предимство е в това, че те не са лекарство, изобретено в лаборатория, не са и химична хранителна добавка. Кълновете са здравословна храна, подарена ни от самата природа. Те са уникален случай, когато употребяваме в храната си цялостен организъм, намиращ се във фаза на максимална активност. Именно тази особеност – жив организъм – е най-важната. Зърното, което се готви да прорасте, съдържа много повече витамини и микроелементи, отколкото в “сух вид”.
Редовната употреба на “живи” зърна води до нормализиране на обмяната на веществата, на киселинно-алкалния баланс. В тях има много витамини и минерали, а те очистват организма от токсичните вещества. Тези зърна са много полезни и за растящия организъм, и за възрастните хора, тъй като
ЗАБАВЯТ ПРОЦЕСА НА СТАРЕЕНЕ
Добре действат и на тези, които имат проблеми с храносмилането – кълновете облекчават натоварването върху храносмилателната система почти с 90 процента. Психолозите са стигнали до извода, че енергията на покълналото семе дава на човек заряд от бодрост.
Освен положителното влияние върху организма кълновете на всяка отделна култура с особения си набор от полезни вещества, витамини и микроелементи притежават специфично лечебно действие и могат да бъдат препоръчителни при едни или други заболявания.
ЛЕНЕНИ ЗРЪНЦА СРЕЩУ ВСИЧКИ БОЛЕСТИ
Ленените кълнове помагат на много органи и системи на организма да работят безотказно. Заради уникалната си слуз те са ефикасен очистител на целия стомашно- чревен тракт: ускоряват храносмилането и регулират работата на червата, като при това действието им може да бъде двояко. Усилвайки перисталтиката на червата и размеквайки фекалиите, ленените кълнове препятстват появата на запек. Но при диария те всмукват излишната течност, поглъщат токсичните вещества и нормализират работата на стомашночревния тракт.
Още едно достойнство на този забележителен продукт – голямо количество калций. По тази причина ленените кълнове се препоръчват на бременните жени, на децата в периода на интензивен растеж, при лечението на костномускулни травми.
Ленените кълнове са отлично средство за профилактика на атеросклерозата и лечение на сърдечносъдовите заболявания, благодарение на високото съдържание на натурални мазнини (ленено масло). Те защитават тъканите на сърдечния мускул, запазват еластичността на стените на кръвоносните съдове, подобряват състоянието при артериална хипертония, намаляват нивото на холестерола. Най-добре е ленените кълнове да се употребяват преди ядене, сутрин или през деня, по 15-20 г. Трябва старателно да се дъвчат, защото полезното масло се намира вътре в малките семенца.
И БОБОВИТЕ КЪЛНОВЕ СА ПОЛЕЗНИ
Тези “живи зърна” са най-богатият източник на витамините А, С, В1, В3, биотин В6, а също и на микроелементи – желязо, силиций, бор. Ако искате да забравите за простудите, включете в храната си бобови кълнове. Благодарение на съдържанието на натурални белтъчини, бобовите кълнове повишават имунитета на организма. Те имат захаропонижаващо, пикочогонно и противомикробно действие. Испанският грах (наричат го още “нахут”) е особено полезен за тези, които имат проблеми с наднорменото тегло. В кълновете има малко калории, а много витамини.
ПРОРАСНАЛАТА ПШЕНИЦА ИМА НАЙМНОГО ЛЕЧЕБНИ СВОЙСТВА
Тя съдържа почти целия набор от микроелементи и витамини (особено витамин Е). Но трябва да се има предвид, че вълшебното им действие се проявява само при редовно използване. Сред краткосрочните резултати може да се посочи подобряването на външния вид на косата и кожата. При продължителното използване но пшенични кълнове настъпва цялостно очистване на организма.
Те се използват и за очистване на червата. Трябва да отбележим, че витамин Е проявява найдобрите си качества, намирайки се в така наречената течна среда. Затова от покълналите пшенични семена се правят салати, подправени с олио.
СЪЗДАЙТЕ СИ ЛЕЧЕБНА ГРАДИНА!
Днес можем да си купим кълнове (макар все още от малко семена) в магазина. Но можем да си ги приготвим и вкъщи. Ето как:
Вземете хубави здрави зърна от необходимата ви култура, старателно ги промийте в розов разтвор на калиев перманганат, след това – на течаща вода.
Сложете тези семена върху трислойна марля или чиста кърпа, покрийте ги с още един слой марля, залейте ги с малко леко топла преварена вода и ги поставете на светло топло място. Зърната трябва да се промиват 2 пъти на ден с преварена вода. След 2-5 денонощия кълновете ще бъдат готови.
Преди употребата им покълналите зърна трябва добре да се промият на водна струя, желателно е отначало да бъде топла, след това – студена. Промиват се до момента, докато водата стане съвършено прозрачна.
Това се прави както за отстраняване на миризмата, така и за отстраняване на евентуално развили се гъбични микроорганизми. Помнете, че при прорастването семената трябва да се поддържат в такова състояние, че да не бъдат сухи, но и да не са прекалено мокри.
В първия случай кълновете могат да загинат, а във втория – да станат развъдник на плесени, на вредни микроорганизми. Съветвам ви също да не прораствате семената прекалено дълго, тъй като могат да станат горчиви. В храната могат да се употребяват и просто набъбнали зърна.
А сега отглеждането е още по-лесно с българското изобретение. Уникална технология за покълване, единствена по рода си в България! С автоматичната микроферма можете да правите кълнове и поници от всякакви семена. Само поставяте вода и семена, включвате машината в контакта и тя ще се погрижи за всичко останало. Така ще имате зелената салата от кълнове целогодишно!