Родителите, притеснени от свръхактивността на децата си в началното училище и детската градина, съвсем не са малко.
Около 5% от подрастващите имат този проблем с поведението, което кара психолози и психиатри сериозно да обсъждат състоянието им.
В резултат на многобройни проучвания се прие диагнозата хиперкинетичен синдром с дефицит на вниманието (ADHD). Това е заболяване с нарушение на психологичното развитие, което се характеризира с три основни симптома – дефицит на внимание, неспокойствие и импулсивно поведение.
Свръхактивните деца не са глупави, нито „умствено изостанали“. Напротив, коефициентът на интелигентност при повечето от тях най-често е
по-висок от средния
Хиперактивните деца са вечно неспокойни, не ги свърта на едно място, накъсват всяко действие със странични движения и не са в състояние да преследват упорито една цел, например да си напишат домашното спокойно. Постоянно говорят в час, стават и се разхождат, въпреки че учителят преподава, катерят се, тичат. Не могат да се концентрират, което им създава трудности в усвояване на учебния материал. Поради невнимание често губят нещата си, не могат да отговорят на
училищните изисквания
а това ги прави несигурни или агресивни.
Импулсивността е друга тяхна характерна черта, което води до лош контрол на поведението. Импулсивното дете бърза да отговори, преди да е чуло въпроса,
натрапва се на околните
не изчаква реда си, прекъсва деца и учители, не спазва реда в групата, лесно се пали и налита на бой. Тези малчугани постепенно биват изолирани от връстниците си (трудно се изтрайват) и това ги прави нещастни. Както и многобройните неуспехи в резултат на неадекватното поведение. В ранната детска възраст до 7 г. повечето деца с хиперкинетичен синдром са момчета, но в пубертета броят на момичетата с повишена активност се увеличава.
Не пренебрегвайте проблема и не се сърдете на учителите, ако ви алармират, че
става нещо нередно
с поведението на детето ви. Свръхактивните трудно се реализират в живота, ако не им се помогне навреме. Първата стъпка е да се обърнете към психолог. Той ще изследва детето ви и при нужда ще ви насочи към психиатър или невролог. Последните проучвания показват, че децата с
хиперкинетичен синдром
имат минимални мозъчни увреждания, които трудно се установяват с достъпните за изследвания методи. Понякога хиперактивността е признак и на друго заболяване, затова консултацията със специалист е задължителна.
Повече физически натоварвания
Канализирайте енергията на детето! Което в никакъв случай не означава да ограничите неговата активност.
Напротив, ако забележите, че навлиза във фаза на увеличена моторна активност, предложете му различни двигателни игри и му дайте възможност да се налудува до насита.
Канализирайте активността му целенасочено, като подтикнете детето към спортуване, плуване, излети сред природата. Танците също влияят много благоприятно. Танцувайте с детето си, като започнете в началото с шумна, силно ритмична музика, а после постепенно преминете към по-спокойна и накрая към нежна и плавна.
Движете се заедно и му показвайте как съобразявате движенията си с все по-плавния ритъм на музиката. Така ще се успокои и ще установи, че може да контролира собствените си движения.
Дразнители и храна
НАЙ-ВАЖНАТА задача е детето да се предпази от прекалените сетивни дразнения. Това важи преди всичко за компютърните игри, телевизията, видеофилмите. Посещението на шумен рок концерт, панаири, увеселителни паркове също може да се отрази неблагоприятно. Свръхактивните деца имат прекалено енергия и не е необходимо да си я доставят допълнително с енергийни напитки: кола, шоколади, висококалорични храни като тестени изделия и газирани напитки. Описани са случаи, когато изкуствените хранителни добавки предизвикват хиперактивност у децата. Затова избягвайте оцветители, вкусови подобрители и консерванти. Храната трябва да е прясна, витаминозна и пълноценна.
Упражнения за успокоение
ВЕЧЕРНИТЕ упражнения за успокоение са много ефикасни за неспокойното дете. Седнете до леглото на детето и го помолете да затвори очи. Започнете с тих и спокоен глас да му говорите нещо приятно, опишете подробно един красив въображаем свят, пътувайте в света на мечтите. Тези представи действат успокояващо и уравновесяващо върху детето. Децата го усещат много бързо и всяка вечер искат да пътуват в света на прекрасното и спокойното.
Внимавайте с лекарствата.
ЕФЕКТЬТ на успокоителните в повечето случаи е замаяност. Използвайте само лекарства, препоръчани от специалист. Добър ефект при нарушение на вниманието и за по-добро запомняне има Brain Booster. Направен е по специална технология (колоидна фито-формула) със съдържание на антиоксиданти (селен, гроздово семе, гингко билоба), витамини от група В, съставки, които подобряват мозъчната дейност (омега-3 ненаситени мастни киселини) и др., които го правят: подходящ за деца над 3 години. Дава се в дозировка по 2,5 мл 2-3 пъти дневно.
При по-леките случаи може : да приготвите успокояващ чай. Смесват се по 30 грама от билките: листа от маточина, жълт кантарион, корен от валериана. 1 ч.л. от сместа се залива с чаша вряла вода, кисне се 10 минути и се прецежда. Детето може да изпива по 2-3 чашки дневно.