Ето какво ни учи аюрведа: Всички искаме да сме стройни, млади и здрави. Но малцина знаят, че за целта е достатъчно само да променим системата си на хранене в съответствие със законите на индийското учение аюрведа.
За начало трябва да определите към кой от трите типа телосложение – Кафа, Вата или Пита, принадлежите.
КАФА
Хората, отнасящи се към този тип, са флегматични и никога не бързат. Те се отличават с едро телосложение и забавена обмяната на веществата. Имат отличен, независещ нито от настроенията, нито от времето, апетит. А главното е, че умеят и обичат да получават удоволствие от храната.
Хората от типа Кафа често страдат от наднормено тегло и заболяванията, които са следствие от него.
ВАТА
Това са крехки, емоционални и невероятно подвижни хора. Апетитът им пряко зависи от настроението. Достатъчно е малко да се разстроят и няколко килограма изчезват като дим…
ПИТА
Хората от този тип обикновено имат средно телосложение – нито пълни, нито слаби. Те са лесно възбудими, честолюбиви и целеустремени. Изразходват много енергия за преодоляването на препятствия, а това е най-добрата гаранция, че храната и съответстващите й калории няма да се отложат върху талията им.
ЗЛАТА АМА
Грешките в храненето водят до появата на т. нар. ама – натрупването на слуз, лепкава отровна субстанция, препятстваща нормалната жизнена дейност на организма. Тя запушва каналите, през които се доставят хранителните вещества и се извеждат отпадъците. При това най-много от ама страдат хората, чийто тип съответства на Кафа (стихиите Земя и Вода).
За представителите на Вата и Пита е по-лесно. Въздухът – главната стихия на първите – „издухва“ ама, а Огънят – главната стихия на вторите – я изсушава. Такива пасивни стихии като Земята и Водата не са в състояние да се избавят от ама по естествен начин, затова хората, които се отнасят към типа Кафа, трябва да помогнат на своя организъм.
Как? Не яжте продукти, способстващи за образуването на ама (преди всичко сладкиши и тестени изделия) и наблягайте на продуктите, които я намаляват. Сред най-важните разрушители на ама са зеленчуците, които се подлагат на лека термична обработка, вегетарианските супи, ябълките, крушите, сливите, листните зеленчуци и зърнените храни -най-добре ечемик и ориз. Според аюрведа към зеленчуците трябва да се добавят повече подправки. Най-ценните от тях са джинджифил, куркума, кориандър и черен пипер. Важни са портокаловата и лимоновата кора, които придават на зеленчуците тънък вкус и оживяват вкусовите рецептори. Защото, ако в организма се е натрупала много ама, човек почти не усеща вкуса на полезната храна и зле понася дори най-лекия глад.
ПРАВИЛАТА НА АЮРВЕДА
Храненето на човека се регулира с помощта на агни – огъня на храносмилането, нормализиращ и обмяната на веществата. На представителите на Вата и Пита им е лесно: огънят на храносмилането не се потиска от техните стихии. А хората от типа Кафа често гасят агни, от което започват да пълнеят буквално за дни.
Първото правило на аюрведа гласи: не бива да ядете, когато чувствате жажда, и да пиете при появата на глад. Ако човек усеща глад, значи се е пробудил огънят на храносмилането. Ако в това време пие вода, тя ще разтвори храносмилателните ферменти и агни ще намалее.
Второто правило изисква концентрация на процеса на приема на храна, дори ако човек се храни извън дома, набързо. Защо? Защото, хапвайки на крак, човек не усеща вкуса на храната и започва да преяжда. Особено това е актуално за хората от типа Кафа. Защото тези лакомници ще ядат, докато не усетят емоционално удовлетворение.
Третото правило показва времето, когато трябва да се приема по-голямата част от дневното меню – обяд. Слънцето – източник на небесния огън – се намира в зенита си и добавя сила на агни. Но ако точно по обяд е невъзможно да се нахраним, трябва да се придържаме към правилото „Не по-рано от 12 и не по-късно от 15 часа“. Това правило е в разрез с битуващия съвет „сподели обяда си с приятел“. Аюрведа препоръчва да споделите закуската, обяда да изядете сами, а вечерята да дадете на врага.
Четвъртото правило свързва процеса на изчистване на организма от ама с горещите вани или с посещенията на сауна, които помагат с потта да се изведат токсините от тялото.
Петото правило на аюрведа гласи: хората, склонни към пълнеене поради слаб агни, не трябва през втората половина от деня да употребяват кисела храна (в това число кисело мляко или плодови сокове). Това подхранва злата ама и гаси агни.
И накрая, шестото правило е свързано с ролята на чистата вода, която трябва да се пие в големи количества – не по-малко от два литра дневно. Но само топла! Същото се отнася за млякото, компота и другите напитки. Дори в горещините, когато ви се иска да се освежите, трябва да ги затопляте.
Не се учудвайте, ако следването на аюрведичната диета се отрази благоприятно на вашите увлечения, кариера и дори на отношенията с противоположния пол. Защото в превод от санскрит аюрведа означава „живот“, а той има много проявления.