За да можем да повишим работоспособността си и по-лесно да понасяме умственото натоварване, трябва да храним по подходящ начин сивите си клетки.
За концентрация на вниманието и поддържане на емоционалното равновесие мозъкът се нуждае от желязо. Така че пред отговорна среща, изискваща повишен тонус, няма да е излишно да се изяде един нар, зелена ябълка или две филии черен хляб.
Да се започне информацията и да се задържи тя в паметта по-дълго време помагат ананасът, авокадото, морковите. Преди тежък изпит можете да се подкрепите със салата от настъргани моркови, застроена с растително масло (каротинът от морковите се усвоява най-добре с растителни мазнини) или с фруктова салата от ананас (може да е и от консерва) с кисело мляко.
Усетите ли преумора от работата, желателно е да нахраните мозъка с глюкоза.
Тя е важен източник на енергия за нервните ни клетки – невроните. Глюкозата от рафинираните въглеводороди, идващи от белия хляб, бонбоните, баничките и т.н. постъпва бързо в кръвта, но също така бързо концентрацията й намалява.
Така че за попълване на организма с глюкоза е по-добре да се отдаде предпочитание на плодовете и зеленчуците. Един от най-лесните варианти за закуска например е мюсли с плодове и мляко.
Срещу разсеяно внимание помага веществото холин.
То поддържа връзката между различните части на мозъка. Природните му източници са яйчените жълтъци. В аптеката пък могат да се купят витаминни комплекси с лецитин. Витамин С пък чисти кръвоносните съдове на мозъка. Един грейпфрут и два портокала на ден подобряват кръвообращението в него.
Да се възприема нова информация помагат продуктите, богати на витамините от група В. Преди да отидете на курса си по чужди езици, идеалният вариант е да хапнете салата със скариди или кал-мари, а в паузите между лекциите можете да се подхраните с орехи.
Мисловната дейност се подхранва и освежава от калия и калция.
Така че не е зле на закуска да се хапва парче сирене с домат (в доматите има много калий).
Ето и 10 вещества, от които мозъкът се нуждае най-много: глюкоза желязо витамин С витамин В1 витамин В2 витамин В12 лецитин калций магнезий калий
Помнете, че макар да представлява само 2-3% от масата на тялото, мозъкът употребява 20% от енергията, получавана от храната.